Oyun

Xbox cephesinden, PlayStation’ın Game Pass gayretlerine birinci yorum

Game Pass abonelik sisteminin mucidi Xbox, oyun dünyasındaki esinlenmeleri takip etmeye devam ediyor. Pek çok büyük şirketin kendi ekosistemleri için benzeri projeler başlattığı ve hatta çoktan oyunculara sunulduğu piyasada, firmanın en büyük rakibi de kendini hazırlıyor. Yaşanan gelişmelerin farkında olan Xbox tarafı ise, birinci yorumu paylaştı.

Şirketin en yetkili ismi Phil Spencer, Sony‘nin atılımlarını kıymetlendirdi. Başarılı yönetici, oluşan tablonun oyuncular açısından olumlu olduğunu vurguladı.

Xbox: “Game Pass oyunculara ulaşmanın en gerçek yolu”

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktaran Spencer, dedikodular eşliğindeki PlayStation sistemini, mevcut Game Pass ile karşılaştırdı. Xbox‘ın en yetkili ismi, kelamlarında şunlara yer verdi:

Bildiğiniz üzere bu şeylerin birçok aslında, PC ve konsola tıpkı anda gönderdiğimiz bir oyun kitaplığı oluşturmanın bir yolu açısından kendileriyle iç içe geçiyor. Game Pass‘in geleceğini bilerek ve Game Pass‘i birden fazla platforma getirmek istiyoruz. Tüm bu kararlar bir nevi kendi başlarına birikiyor.

PlayStation cephesinin ataklarını de yorumlayan Spencer, sistemin geleceğini kıymetlendirdi. Başarılı yöneticiye nazaran abonelik sistemleri, oyun dünyası için epey gerçek bir model:

Her şeyi çözmüş üzere görünmek istemem fakat bence yanlışsız atak, oyuncuların oynamak istedikleri oyunları, nerede oynamak istiyorlarsa oynamasına müsaade vermek ve onlara nasıl oynayacakları konusunda seçim yapmaktır. Kütüphanelerini oluşturmak, bilgisayar ve çapraz platform teşebbüslerimiz ve öteki şeyler açısından planlarımızın ne olduğu konusunda onlara karşı şeffaf olmak. Bu yüzden, diğerlerinin Game Pass üzere şeyler yaptığını yahut PC’ye geldiğini duyduğumda, bu bana mantıklı geliyor zira bence en gerçek atılım bu.

Sony cephesinden bu şekil bir hamleyi aslında beklediklerini açıklayan Xbox yöneticisi Phil Spencer, durumun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Spencer, rakiplerinin rekabetten kaçmayacağını belirtirken, bu durumun kendileri için de epeyce düzgün olacağını kestirim ediyor. Daima gelişmeye açık bir yarış haline gelecek abonelik sistemleri ise günün sonunda oyuncuların ellerini bollaştıracak.

Sizler Xbox cephesinin yorumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce iki devin rekabeti oyunculara yarayacak mı? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu