Teknoloji

Microsoft’un karma gerçeklik hayalleri çıkmaza girdi

Metaverse cihanında yer edinebilmek için şirketler çeşitli projelerini hayata geçiriyor. Bu kainatın en açık kelamlı savunucularından birisi de bu bahiste gayret ediyor. Business Insider’a nazaran Microsoft, mevcut karma gerçeklik başlığının halefi olacak HoloLens 3 modelini rafa kaldırdığı belirtiliyor.

Microsoft içerisinde karma gerçeklik kısmındaki iç çekişmenin geleceğine ait belirsizlik devam ediyor. Birden fazla kaynak, Microsoft’un Samsung ile yeni karma gerçeklik aygıtı geliştirmek için ortak olmayı kabul ettiklerini söyledi. Ek olarak bu kararın grup içerisinde iltihaplı bir niyet olduğu bildirildi.

Microsoft çalışanları ikiye bölündü

Microsoft bünyesindeki birtakım şahıslar şirketin donanımı üretmeye devam etmesi gerektiğini söylüyor. Kimileri ise meta data tabanı için bir yazılım platformuna yani dijital dünya için Windows‘a dönmeyi tercih ediyor. Hangi müşteri tabanının hedefleneceği sorusu da hala cevaplanmayan bir gerçek olarak kaldı. Microsoft çalışanları, tüketiciler için donanım ve yazılım oluşturma konusunda adeta ikiye bölünmüş durumda.

2020‘de karma gerçeklik ve yapay zeka kısmına katılmak üzere işe alınan eski Apple yöneticisi Ruben Caballero‘nun odağını tüketicilere ve metaverse tarafına kaydırmak istediği söyleniyor. Grupta yer alan öteki şahıslar, işletmelere satış yapmaya devam etmeleri ve hatta askeri kontratları yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyor.

2018 yılında ordu, 100.000 HoloLens kulaklık satın aldığında Microsoft, 480 milyon dolarlık bir kontrat imzaladı. Microsoft çalışanlarından bu mukaveleye bir protesto geldi. Bu noktada Microsoft CEO’su Satya Nadella, Lider Brad Smith‘e mutabakatın çizgiyi aştığını ve silah geliştirmek için kaydolmadıklarını belirten bir mektup gönderdi.

Microsoft, yaklaşık 10 yıldır AR kulaklığı üzerinde çalışıyor. 2016‘da birinci geliştirici sürümünü piyasaya sürdü. Teknoloji, dijital objeleri kullanıcının gerçek dünya görüşü üzerine yerleştirmeye yönelik yenilikçi yaklaşımıyla övüldü.

Sizler metaverse hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu