İnternet

Bitcoin Yasal Savunma Fonu kuruluyor

Yıllardır Bitcoin ve ilgili geliştirmelere değerli yatırımlar yapan, şahsen Bitcoin yatırımı da olan Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, vazifeden ayrıldıktan sonra projelere de sürat verdi. Artık Bitcoin geliştiricileri için yasal bir fon kuruyor. 

Bitcoin Yasal Savunma Fonu nedir?

Jack Dorsey tarafından duyurusu yapılan Bitcoin Yasal Savunma Fonu, Bitcoin geliştiricileri için bir savunma altyapısı geliştirmeyi amaçlıyor. Kurucuları ortasında Jack Dorsey, Chaincode Labs kurucusu Alex Morcos ve Sussex Üniversitesi araştırmacısı Martin White yer alıyor. 

Bilindiği üzere kripto para varlıkları pek çok ülkede hala tartışmalı ve haliyle geliştirici gruplar de davalara mevzu olabiliyor. Savunma fonu bu cins durumlarda kelam konusu geliştiricilere yasal bir kalkan oluşturmayı amaçlıyor. Projede gönüllüler ve part-time avukatlardan bir takım olacak. Bu grup türel davalarda geliştiricilere yardımcı olacak. 

Kâr emeli gütmeyen bir kuruluş olarak tanımlanan fon, Bitcoin ekosistemini geliştirme çalışmalarının aksamadan yürümesini hedefliyor. Bu bakımdan çalışmalar yüzünden tüzel davalara husus olan geliştiricilere takviye sağlanacak. Fonun idare konseyi hangi davalara müdahil olunacağını belirlemekten sorumlu olacak.

Fonun ilgileneceği birinci dava ise Tulip Ticaret Davası olarak bilinen ve Bitcoin varlıklarına erişimde suiistimal argümanıyla Ramona Ang’ın yargılandığı dava olacak. Hali hazırda fonun kâfi mali havuzunun olduğu tabir ediliyor lakin gerekli olduğu takdirde yatırım cinslerine da çıkacak. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu