Mobil

Birinci iPhone’un Üzerinden 15 Yıl Geçti. Pekala, iPhone 1 Nasıl Tanıtılmıştı?

15 yıl evvel Ocak ayında Steve Jobs, birinci iPhone’u dünyaya tanıttı ve cep telefonu pazarını sonsuza dek değiştiren bir yenilik dalgası başlattı. Steve Jobs, lansman sırasında “Bugün, Apple telefonu yine icat edecek” diyerek bizi bekleyen yeni devrin de birinci sinyalini vermişti.

iPhone öncesinde cep telefonu pazarına Nokia cep telefonları ve BlackBerry, LG ve Sony Ericsson üzere o devrin devleri hakimdi. Fakat artık devreye Apple girmişti ve iPhone, büsbütün farklı görünüyordu.

iPhone’un birinci modeli 9 Ocak 2007’de bir Macworld Konferansında tanıtıldı. Birebir yılın 29 Haziran’ına kadar ABD’de satın alınamayacaktı ve Birleşik Krallık’takiler Kasım ayına kadar beklemek zorunda kaldı.

Steve Jobs, birinci iPhone aşağıdaki üzere tanıtmıştı:

Birinci iPhone Neler Sunuyordu?

Birinci iPhone’un Türkiye’deki birinci incelemelerinden birine CHIP Online olarak biz imza atmıştık. O vakitler iPhone için hayli olumlu bir kıymetlendirme yapmıştık ve aslında telefonun çok daha fazlasını da yapabileceğini vurgulamıştık.

iPhone 320 x 480 çözünürlüğe sahip 3,5 inç dokunmatik ekranla geliyordu. 115 x 61 x 11,6 mm boyutlarındaydı ve 135 gram ağırlığındaydı.

2MP kamerası periyodu için kafiydi. İşletim sistemi iPhone OS ismini taşıyordu. iPhone OS, 2010’da tanıtılacak iOS’un da birinci temelini atıyordu.

iPhone OS, bir App Store içermiyordu, bu nedenle yerleşik uygulamalarla sınırlıydınız. Bunlara Kamera, Haritalar, Hesap Makinesi, iTunes, Takvim, YouTube, Hava Durumu, Notlar, Telefon, Posta, Fotoğraflar, Pay Senedi, Saat, Ayarlar ve Safari üzere uygulamalar dahildi.

4GB yahut 8GB depolama seçenekleriniz vardı ve 2008’de 16GB’lık bir sürüm daha geldi. Bu aygıtların her biri 128MB RAM ile çalışıyordu.

Telefona gücünü veren batarya 1.400 mAh kapasiteye sahipti ve periyodu için epey yeterliydi.

Birinci iPhone, ucuz bir telefon değildi. ABD’de, 4GB modeli için 499 dolar, 8GB modeli için 599 dolar isteniyordu. Buna karşın birinci yılında altı milyondan fazla satmayı başardı ve dünyanın en tanınan akıllı telefon serilerinden biri olarak tarihe geçti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu