Mobil

Bir devrin efsanesi BlackBerry geri dönüyor

Bir devir telefon kesimine damga vuran, fakat 2010 yılından itibaren yaşanan değişime ayak uyduramayarak eski günlerinden bir oldukça uzaklaşan BlackBerry, maalesef akıllı telefon dalında eskisi kadar tanınan değil. Şirket, bu süreçte birkaç deneme yaparak piyasayı yoklasa da, satış sayıları konusunda hiçbir vakit istediği maksadı tutturamadı.

Bu üzere birçok nedenden ötürü yıllardır geri planda kalan BlackBerry, geçtiğimiz haftalarda aldığı kritik bir kararla milyonlarca aygıtına takviye vermeyi sonlandırdığını açıklamıştı. Bunun üzerine şirketin telefon işinden büsbütün çekildiği sav edilmişti. Lakin görünüşe nazaran bu söylentiler gerçeği yansıtmıyor.

BlackBerry, 5G dayanaklı modelini yakında piyasaya sürecek

BlackBerry, aralık ayının sonlarına yanlışsız Sıkça Sorulan Sorular sayfasından bir açıklama metni yayınlayarak 4 Ocak 2022 tarihinden itibaren ilgili telefonların hücresel ağ ve Wi-Fi takviyelerini kaybedeceğini duyurdu. Yapılan açıklama ise şu haldeydi;

BlackBerry 7.1 OS ve evvelki sürümleri, BlackBerry 10 yazılımı, PlayBook OS 2.1 ve evvelki sürümleri için eski hizmetler 4 Ocak 2022’den sonra kullanılamayacak. Bu tarihten itibaren, operatör yahut Wi-Fi ilişkileri aracılığıyla bu eski hizmetler ve yazılımlar, data, telefon görüşmeleri, SMS ve 9-1-1 fonksiyonları dahil olmak üzere artık muteber bir halde çalışmayacaktır.

Bu atağın akabinde şirketin bundan bu türlü yalnızca işletmeler ve kurumlara özel yazılımlar üreteceği, telefon işinden ise büsbütün çekileceği tarafında tezler ortaya çıkmaya başladı. Lakin kısa mühlet evvel ortaya çıkan sızıntılara nazaran BlackBerry’nin şu an için bu türlü bir planı bulunmuyor.

Argümanlara nazaran BlackBerry, şu sıralar ”ultra güvenlikli 5G dayanaklı kurumsal akıllı telefon” konseptli bir aygıt üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hatta bunun için FIH Mobile ile iştirake gidildiğini belirtelim.

BlackBerry’nin 5G dayanaklı birinci akıllı telefonu, daha evvelki modellere misal formda klavyeli bir dizaynla kullanıcıların beğenisine sunulacak. Lakin şimdi aygıtın ismi, teknik özellikleri ve tasarımı ile ilgili en ufak bir bilgi yok.

Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? BlackBerry, telefon bölümündeki eski günlerine dönebilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu