Bilim

Ay’daki “Gizemli Kulübe”nin Sırrı Nihayet Çözüldü!

Çin’in Yutu-2 keşif aracı tarafından Ay’ın uzak tarafında görülen ve kısa mühlet evvel haberlere mevzu olan “gizemli kulübe” yahut “ev”in, aslında bir kaya olduğu ortaya çıktı. Bunun tam olarak bir sürpriz olduğunu söyleyemesek de, Aralık ayında pek çok kişiyi büyüleyen “Ay bilmecesine” kesin bir karşılık verdiği açık.

SpaceNews ve Space.com için Çin uzay programını takip eden bir gazeteci olan Andrew Jones, Cuma günü gönderdiği bir tweet ile keşif aracı takımının en son güncellemesini bildirdi ve son Ay efsanesinin sonucunu “o kadar etkileyici değil ki, kusursuz” olarak nitelendirdi.

Küp biçimindeki “kulübenin”, bir krater kenarında oturan küçük, yumrulu bir kaya olduğu ortaya çıktı. Keşif aracının birinci manzarasında çok daha büyük ve daha gizemli görünüyordu. Yaklaşıp yeni bakış açıları elde ettikten sonra, keşif aracı objenin gerçek tabiatını ortaya çıkarmayı başardı.

Lakin öykü burada bitmiyor ve daha da şirin bir hale geliyor. Kayanın büzülmüş formu, önünde birkaç havuçla çömelmiş bir tavşana biraz benzemesi sebebiyle artık ona “yeşim tavşanı” lakabını kazandırdı. Kayanın “arka” tarafında ise tavşanla ilgili olarak yorumlanabilecek ve cümbüşe katkıda bulunan kimi yuvarlak taş modülleri bulunuyor.

Yutu-2 gezgininin ismi da Yeşim Tavşan manasına geliyor, yani gezicinin Ay’da kendi maskotunu bulduğunu da söyleyebiliriz.

Yutu-2, Çin Ulusal Uzay Yönetimi’nin Ay’ın uzak tarafının (her vakit karanlık olmayan) hırslı bir keşfini yapmak için 2019’da iniş yapan Chang’e-4 vazifesinin bir kesimi. Yutu-2 güneş gücüyle çalışıyor ve bu nedenle Güneş tekrar çıkana kadar periyodik olarak kış uykusuna yatıyor. “Gizemli kulübe“ye daha uygun bir imaj yakalamak için yaklaşmasının biraz vakit almasının en büyük sebebi de buydu…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu