Mobil

Bir bölümün sonu: Samsung, Tizen uygulama mağazasını kapattı

Tizen işletim sistemine sahip akıllı telefonlarını 2017 yılından sonra üretmeme kararı alan Samsung, uygulama mağazasını büsbütün kapattı. Hem yeni kullanıcıların hem de mevcut kullanıcıların Tizen uygulama mağazasına erişemeyeceğini belirten şirket, yoluna yalnızca Android işletim sistemi ile devam edecek.

Haziran 2021’de Tizen uygulama mağazasını yalnızca mevcut müşterileri için kullanılabilir hale getiren Samsung, evvelce indirilmiş uygulamaların kullanımına müsaade veriyordu. Bugün yapılan açıklamaya nazaran, artık mevcut kullanıcılar da Tizen uygulama mağazasını kullanamayacak.

Samsung, Tizen uygulama mağazasını kapattı

Tizen OS ile çalışan son aygıt olan Samsung Z4, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Şirketin orta vadede Tizen projesinden vazgeçeceği iddia ediliyordu.

Samsung, 2021’de tanıtılan Galaxy Watch 4 ailesinde Google’ın geliştirdiği WearOS işletim sistemini kullandı. 2014 yılından beri kendi geliştirdiği işletim sistemi olan Tizen’den vazgeçen şirket, akıllı saatlerde de yoluna Google ile devam edecek.

Tizen işletim sistemi yüklü aygıtlara kıyasla wearOS’un en değerli özelliklerinden birisi de Spotify, Google Haritalar, Play Music gibi uygulamaların ön yüklü olarak geliyor olması. Ayrıyeten farklı uygulamaları desteklemesi Tizen işletim sisteminden üstün özellikleri ortasında yer alıyor.

Siz Samsung’un Tizen projesini sonlandırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Wear OS işletim sistemiyle tanıtılan Samsung akıllı saatleri tercih eder misiniz? Niyetlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu