BilimTeknoloji

Çinli BYD, yeni hibrit modeli Destroyer 05’i tanıttı

Çin’deki elektrikli (BEV) ve şarj edilebilir hibrit (PHEV) satışlarını domine eden BYD, yeni modeli Destroyer 05‘i geçen ay görücüye çıkarmıştı. Çinli üretici artık de arabanın iç yerini gösterdi.

BYD Destroyer 05’in uzunluğu 4780 mm, genişliği 1837 mm, yüksekliği 1495 mm ve aks aralığı 2718 mm olarak ölçülüyor. Arabanın tasarımı, şirketin yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Önde BYD’nin yeni logosu, LED farlar, yatay çizgilerden oluşan çerçevesiz ızgara ve dikey hava girişleri dikkat çekiyor.

BYD Destroyer 05’in ömür alanı minimalist bir yaklaşımla dizayn edilmiş. Ekranlar, tablet ekran gibisi konsolun üzerine tutturulmuş. Şoförün önündeki dijital gösterge panelinin boyutu 8.8 inç. Merkezde ise 15.6 inçlik devasa bir multimedya ekranı bulunuyor. Bu ekran dikey yahut yatay olarak ayarlanabiliyor.

Konsolda fizikî tuş bulunmuyor. Münasebetiyle denetimlerin tamamının bu büyük ekran üzerinden yapıldığını düşünebiliriz. Orta konsolda ise otomatik şanzıman, sürüş modu seçici, start-stop düğmesi ve bardaklıklar bulunuyor. Bunun yanında ambiyans aydınlatması ve entegre başlıklara sahip koltuklar göze çarpıyor.

Destroyer 05’te iki farklı şarj edilebilir hibrit sistem bulunuyor. Her iki versiyonda da içten yanmalı motor olarak 110 beygirlik 1.5 litre akaryakıtlı ünite vazife yapıyor. Versiyona nazaran bir yahut iki elektrik motoruna sahip olan araçlar toplamda sırasıyla 179 beygir yahut 197 beygir güç sunuyor. İki farklı batarya seçeneği de Çin’deki ölçümlere nazaran sırasıyla 55 km yahut 120 km saf elektrikli sürüş menzili sağlıyor.

BYD Destroyer 05’in fiyatı şimdi aşikâr değil. Fakat Çin’deki kaynaklara nazaran 120.000 ila 150.000 yuan ortasında olacak. Yani şimdiki kurla 246 bin lirayla 310 bin lira ortasında olacağını söylemek mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu