Bilim

Baş Karıştıran Yeni Araştırma: Megalodon Nitekim Çok mu Büyüktü?

Gezegenimizin okyanuslarında tarih boyunca gezinen en büyük köpekbalıklarından biri olan megalodon, ekseriyetle günümüzün en büyük yırtıcılarından olan büyük beyaz köpekbalığının devasa bir versiyonu üzere tasvir edilir. Lakin bilim insanları, 3,6 milyon yıl evvel yaşayan bu büyük köpekbalığının varlığını yalnızca kimi fosil dişler ve omurgalar sayesinde biliyorlar.

Diğer bir deyişle, her ne kadar Hollywood bu imgeyi çizse de bunun gerçek olup olmadığını bilmiyoruz. Lakin yeni bir araştırma, megalodonun neye benzediği hakkında hiçbir fikrimiz olmadığını savunuyor.

DePaul Üniversitesi’nde paleobiyolog ve makalenin ortak müellifi Kenshu Shimada, bir basın açıklamasında, “Bu çalışma bilimde geri bir adım üzere görünebilir” dedi ve ekledi: “Fakat devam eden gizem, paleontolojiyi, tarih öncesi ömrün incelenmesini, büyüleyici ve heyecan verici bir bilim alanı haline getiriyor.

6 Şubat’ta Tarihî Biyoloji mecmuasında yer alan araştırma, megalodonun beden formunun beden ısısını düzenleme biçimiyle ilgili olabileceğini tez eden evvelki bir çalışmayı tekrar kıymetlendirdi. Megalodon, lamniformes olarak bilinen bir köpekbalığı grubuna aitti ve kısmen sıcak kanlı olduğuna inanılıyor. Eski çalışma, günümüzün sıcak kanlı köpekbalıklarıyla karşılaştırarak megalodonun fizyolojisi hakkında sağlam bir dava açabileceğimizi savundu. Yeni çalışma, öncülün geçersiz olduğunu savunuyor.

Araştırmacılar, bir köpekbalığının sıcak kanlı mı yoksa soğuk kanlı mı olduğunun, en azından iki boyutlu olarak bakıldığında, beden biçimi üzerinde fazla bir tesiri olmadığını yazıyor.

Bilim insanları, eski dişleri megalodonun ailesindeki başka üyelerinkilerle karşılaştırarak, fosil dişlerine dayanarak megalodonun boyutu hakkında çıkarımlarda bulunabilirler. Bu iddialardan kimileri, megalodon’un neredeyse 20 metre uzunluğa ulaştığını, büyük bir beyazdan yaklaşık üç kat daha büyük olduğunu öne sürüyor.

Lakin DePaul’da yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın ortak müellifi James Wood ise bir basın açıklamasında söylediği üzere “Megalodon’un beden formu hakkında rastgele bir manalı tartışma, fosil kayıtlarındaki cinslerin en az bir tam yahut tama yakın iskeletinin keşfedilmesini gerektirecektir. Bu yüzden şimdiye kadar yapılan tasvirlerin gerçek olduğunu söylemek mümkün değil.

Hülasa birtakım varsayımlar yürütülse de, megalodon hakkında hala çok az şey biliyoruz üzere görünüyor. Daha fazlasını öğrenmek ise, lakin kusursuza yakın bir fosil bulunması halinde mümkün olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu