Mobil

Apple, istenmeyen izlenmeyi engellemek için AirTag’i güncelliyor

Apple‘ın yaklaşık bir yıl evvel tanıttığı AirTag kablosuz takip aygıtı, her ne kadar kullanıcıların bir eşyasını kaybetmesini önlemek için sunulmuş olsa da birçok makûs gayeli kullanım için de tercih edildi. Teknoloji devi, yeni kapalılık ve güvenlik tedbirleriyle bu berbata kullanımların önüne geçmeyi amaçlıyor.

AirTag’lerin emeline uygun kullanılması amaçlanıyor

AirTag’i kullanıma sunarken Apple, kullanıcıların Bul (Find My) uygulamasıyla anahtarlarını, cüzdanları ve sırt çantaları üzere şahsî eşyalarını takip etmelerini ve kaybolmalarının önüne geçmeyi sağlamayı amaçlıyordu. Aygıt hakkında yayınlanan birçok rapor ise kullanımın her vakit bu emeller için gerçekleştirilmediğini gösteriyor.

Berbata kullanıma dair raporların artmasıyla bir arada Apple, ek adımlar atma kararı aldı. Teknoloji devi, öncelikle AirTag’lerini birinci defa ayarlayan kullanıcıların, aygıtın kendi eşyalarını takip etmesi için tasarlandığını ve aygıtı, isteği olmadan bir kişiyi yahut sahibinin bilgisi dışında kendisine ilişkin olmayan bir eşyayı takip etmek için kullandığında bunun bir hata olduğunu ve gerekli durumlarda kolluk kuvvetleriyle bilgilerinin paylaşılabileceğine dair bir ihtar gösterecek.

Gerçekleştirilen bir öbür değişiklikte ise “Bilinmeyen Aksesuar Algılandı” ihtarına sebep olan AirPods’ların istenmeyen izleme konusunda baş karışıklığına neden olduğu için bilinmeyen aksesuar yerine ihtarda AirPods’un ismi gösterilecek.

Apple ayıca istenmeyen izlenme takviye makalesini güncelliyor. Makalede, izlendiğinden şüphelenen şahısların ne yapması gerektiğine dair daha fazla bilgi yer alacak.

Teknoloji devi yaptığı bu değişikliklerle birlikte bu yıl içerisinde kullanıma sunmayı amaçladıkları öteki özellikleri de açıkladı. Precision Finding ile istenmeyen takibe maruz kalan şahıslar, bilinmeyen AirTag’leri bulmalarına yardımcı olacak. iPhone 11, 12 yahut 13 kullanıcıları, menzil içindeyken bilinmeyen bir AirTag’in arasını ve istikametini belirleyebilecek.

Ayrıyeten Apple, AirTag’in sesini daha yüksek tonlarda çalmak üzere ayarlayacak ve böylelikle bilinmeyen izleme aygıtlarının bulunması daha kolay olacak

iOS 14 saklılık kontratı kesimi değiştirdi

23 sa. evvel eklendi

Apple, AirTag kullanımının şirketin piyasaya sürme emeline yönelik olarak gerçekleştirilmesi için tüm çalışmaları gerçekleştireceklerini ve istenmeyen ve berbata kullanımların önüne geçmek için önlemlerin alınmaya devam edeceğini belirtti.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Apple, istenmeyen izlenmeyi engellemek için AirTag’i güncelliyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu