BilimTeknoloji

Bakandan araba ve beyaz eşyada ÖTV indirimi açıklaması

2021 yılı, Türkiye otomotiv kesimi için şiddetli bir yıl oldu. Döviz kurundan ötürü yükselen fiyatlara bir de ÖTV farkı eklenince artırımlar müthiş düzeylere ulaştı. Öte yandan, çip krizi üzere nedenlerle araç bulunurluğunda önemli ezalar yaşandı.

YIl sona ererken, yüzde 50 ÖTV dilimine giren yalnızca bir yahut iki model kaldığını görüyoruz. Birçok araba yüzde 80’lik dilimde. Haliyle baz fiyatları bile 320 bin TL’nin üzerinde seyrediyor. Kesim temsilcileri ve tüketiciler, 2022 yılına umutla bakmak ismine ÖTV indirimi istiyor. Tıpkı durum beyaz eşyalarda da geçerli. Pekala önümüzdeki devirde araba ve beyaz eşyalara ÖTV indirimi gelecek mi?

Bu hususta en net karşılık, katıldığı bir yayında iktisat gündemini kıymetlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Nebati, araba ve beyaz eşyada ÖTV indirimi olup olmayacağı sorusuna hayır cevabını verdi ve devamında “Araç satışlarında bir düşme yok, araç kuyrukları var. Talepleri karşılayamıyorlar, ÖTV’yi niçin indirelim? Beyaz eşyada tarihi rekorlar kırılıyor ihracatta ve iç tüketimde, ÖTV’yi niçin düşürelim?” dedi.

Akaryakıtta vergi indirimi gelecek mi?

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili yeni bir düzenleme olmayacağını da lisana getiren Bakan Nebati, “Geçici olarak yapılan uygulamayı birileri daima uygulanmasını istiyor. Akaryakıtta eşel taşınabilir uygulaması 2021’de uygulandı. Akaryakıt dolayısı ile ziyanı aracı olmayanlar neden üstlensin. Biz petrol üreticisi de değiliz doğalgaz üreticisi değiliz. 2023’te doğal gaz üreticisi olacağız lakin şu anda doğal gazı dövizle alıyoruz. 2022 yılında 55 milyar dolarlık ithalatımız var. Piyasa rahatlamış ve canlı, bu nedenle petrolde vergi indirimine gitmemizi gerektirecek bir durum yok.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu