BilimTeknoloji

Şarbon toksini kronik ağrı tedavisinde kullanılabilir

Günümüzde ağrı tedavisinde birçok casus kullanılmakla birlikte Harvard Medical School kurumu araştırmacıları şarbon bakterisinin ürettiği toksinde bulunan birtakım bileşenlerin beyinde ağrı sinyallerini ileten nöronların aktivitesini azaltarak ağrının azaltılabileceğini keşfetti.

Anthrax yani şarbon toksinlerinin içerisinde kimi protein yapılı moleküller bulunuyor. Bu moleküllerin her biri aslında toksik karakterde olmamakla birlikte ilgili moleküllerin kombinasyonu letal yani ölümcül bile olabiliyor. Yeni araştırmada ise şarbon toksinlerinin nöronları nasıl etkilediği araştırıldı.

Anthrax

Dorsal kök gangliyonu olarak isimlendirilen ve ağrıyı algılayan gangliyonların üzerinde şarbon toksinine hayli yüksek affinite ( istek ) gösteren birtakım spesifik reseptörler bulunuyor.

Şarbonun iki ana toksin bileşeni bulunuyor. Bunlardan birini ödem başkasını ise letal toksin oluşturuyor. İki toksinde de protektif antijen ( PA ) ismi verilen ortak bir anahtar protein bulunuyor ve PA tıpkı bir Truva atı üzere davranarak ilgili toksini hücre içerisine sokuyor.

Araştırmacılar yeni araştırmada ödem toksininin dorsal kök gangliyonundaki ağrı sinyali taşıyan hudut hücresini selektif olarak maksat aldığını ve yapılan fare deneylerinde de ilgili toksinin ağrıyı azalttığını tespit etti.

Yeni araştırma şu an için hayli erken evrede olmakla birlikte ilgili sistemler daha da geliştirilebilirse yakın gelecekte ağrı ve kronik ağrı tedavilerinde epey umut vadedebilir.

Yeni araştırma Nature Neuroscience isimli mecmuada yayımlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu