BilimTeknoloji

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, uzay boşluğunun sesini dünyaya iletti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Grubu tarafından geliştirilen ve dün uzaya gönderilen Grizu-263A cep uydusu vazifeye başladı. Uzay boşluğunun sesini dünyaya iletti.

SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılan Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, yaklaşık 1 saat içinde yörüngesine yerleşti. Yaklaşık 525 km alçak dünya yörüngesinde 1 sene boyunca etkin olarak vazife Yörüngesindeki hareketini 4 yıl 8 ay boyunca sürdürecek.

Grizu-263A’dan dünyaya iletilen sesler sayısal formata dönüştürülerek manalı datalar elde edilmeye çalışılıyor. Ayrıyeten güç bilgileri, yörüngedeki hareket tahlili için atalet dataları, UTC vakit bilgileri ve uydu iç sıcaklık bilgileri de alınacak.

“Ses, uydumuzun birinci dinlendiği ana ait”

Grizu-263A Uzay Kadrosu üyesi Kerim Uslu da şu bilgileri verdi:

“Uydumuzun göndereceği datalar ortasında uydumuzun o yörüngedeki kendi ekseni etrafındaki dönüş suratı dataları gelecek. Tıpkı vakitte uydumuzun çalışma durumlarını ve güç tüketimini gösteren bilgilerimiz olacak. Temel olarak bilgi paketimizin içeriği, uydunun temel çalışma durumları, alt sistemler ortasında haberleşmenin nasıl olduğu, rastgele bir sorunun olup olmadığını anlayabileceğimiz datalar gelecek. Deneysel bir uydu. Öncelikle gayemiz haberleşmeyi sağlayabilmek. Şu anda onu sağlamış görünüyoruz. Sağlıklı bir biçimde dün telemetri bilgilerimizi aldık. Bundan sonraki süreçte aldığımız bilgileri incelemeye devam edeceğiz. Şu an için haberleşme kısmı sağlıklı çalıştığı durumda üzerine farklı faydalı yükler eklenerek farklı misyonlar gerçekleştirilebilir.”

Grup üyesi Osman Turgut, izleme istasyonunda elektromanyetik spektrumdan gelen imgeyi manalı bilgiye dönüştürmeye çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Uydumuzun nerede olduğu ve hangi yörüngeyi takip ettiğini bilmemiz gerekiyor. Bir öteki uygulama aracıyla da uydumuzun nerede hareket ettiğini takip ediyoruz. Bu bilgiler ışığında uydumuzu 7/24 gözlemliyoruz. Daha sonra uydumuz bir data gönderdiğinde yüzey üzerinde küçük kırmızı noktalar olarak bu datayı alıyoruz. Belirli dönemlerle bu bilgiyi gönderiyor. Gelen dönemleri dinleyip manalandırıp paylaşım yapıyoruz.”

Uydunun uzaydaki sesini dinleten Turgut, “Uzay boşluğunda kendi uydumuzu bulup çok küçük manalı bir ses verisi elde ediyoruz. Sonra bu manalı ses verisini manalı dataya dönüştürerek tüm dünyayla paylaşıyoruz. Bu ses uydumuzun birinci dinlendiği ana ilişkin bir ses, dün gece uydumuz fırlatıldıktan çabucak sonra elde edildi.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu