DonanımİnternetTeknoloji

AWS kesintisi, Amazon depo operasyonlarında bir anahtar atıyor, web sitelerini çökertiyor

Amazon çalışanları, sosyal medya gönderilerinde, bir Amazon Web Hizmetleri kesintisini çözmek için mücadele ederken şirketin depolarının durmada olduğunu ve işçileri etrafta takılmaktan veya görünüşe göre karaoke yapmaktan başka yapacak bir şey bırakmadığını bildiriyor. Kesinti, Salı günü bazı insanlar için birden fazla büyük web sitesini ve uygulamayı da kapattı. 

AWS olarak da adlandırılan hizmet, Disney Plus, Robinhood, Barclays ve Slack için web siteleri ve uygulamalar da dahil olmak üzere internetin çoğunu depolar ve sunar. Down Detector, Ring, Prime Music, Alexa ve Chime hizmetlerinde kesintiler kaydetti. TicketMaster, Google, McDonald’s, Venmo, Cash App ve ABD Sosyal Güvenlik İdaresi ile çevrimiçi hesaplar için bir portal olan My Social Security de Doğu Saati ile 11:00 civarında başlayan kesintileri gösteren hizmetler arasındaydı. 

ABD’deki şehirlerde web sitesi kesintileri bildirildi. Şirket için çalıştığını söyleyen düzinelerce kişinin sosyal medya yorumlarına göre, Amazon’un iç sistemlerinin ülke genelinde etkilendiği ortaya çıktı. 

Amazon sözcüsü Richard Rocha, kesintiyi ve bunun Amazon’un kendi operasyonları üzerindeki etkisini doğruladı. Rocha yaptığı açıklamada, “ABD-Doğu Bölgesi’nde (Virginia) Amazon Operasyonlarını ve kaynakları bu bölgeden çalışan diğer müşterileri etkileyen bir AWS hizmet olayı var” dedi. “AWS ekibi, sorunu olabildiğince çabuk çözmek için çalışıyor.”

Bazı müşteriler, çalışmayan zil sesleri ve kameralar hakkında şikayette bulunmak için Twitter’a gitti. Ring’in müşteri hizmetleri ekibinden Amazon’un sorunu araştırdığını söyleyen bir mesaja yanıt olarak, bir Twitter kullanıcısı “Bu işe yaramaz. Çalışan bir kapı ziline ihtiyacım var” dedi.

Diğer Twitter kullanıcıları, devre dışı bırakılamayan Ring alarm sistemleri tarafından tuzağa düşürüldüklerini söyledi.

Ve diğerleri, fiziksel cihazdaki bir Alexa alarmını devre dışı bırakmak gibi, ellerini kullanabilecekleri şeyleri yapmak için uygulamalara bağımlılıkları hakkında şaka yaptılar.

Down Detector, Salı günü Doğu Kıyısı saatiyle sabahın geç saatlerinde AWS tarafından işletilen siteler için 11.000’den fazla kesinti raporunda ani bir artış gösterdi. Bu sayının düşürülmesinde bir miktar ilerleme kaydedilmiş olsa da, kesintiler saatler sonra da devam etti. 

Reddit ve Twitter’da, Amazon çalışanı olduklarını söyleyen kişiler, dahili sistemlerin çalışmaması nedeniyle operasyonların tamamen durmasıyla ilgili yorumlar ve videolar yayınladı. Birden fazla işçi , sistemlerin tekrar çevrimiçi olmasını beklerken karaoke söylediklerini veya telefonlarını okuduklarını yazdı . Vice, Amazon ile sözleşme yapan teslimat şirketleriyle konuştu ve sürücülerinin Salı sabahı teslimat yapmak için Amazon sistemlerine giriş yapamadıklarını söyledi .

Sistem etkinliğini izlemek için bir AWS durum sayfasında Amazon, Salı sabahı ABD-Doğu-1 bölgesini etkileyen bir Virginia tesisinden kaynaklanan sorunlara dikkat çekti. Sorunlar, işletmelerin web sitelerini ve uygulamalarını çalıştırmak için kullandığı birden fazla AWS ürününün yanı sıra Amazon tarafından kullanılan bazı ürünleri etkiledi.

Pano, kesinti raporlarının gelmesinden kısa bir süre sonra şirketin sorun gidermeye başladığını kaydetti. Akşama kadar şirket, bazı hizmetlerinin hala “ciddi” şekilde etkilendiğini gördüğünü söyledi. Güncelleme, “Birçok hizmet zaten kurtarıldı,” dedi, “ancak hizmetler arasında tam kurtarma için çalışıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu