Donanım

Casper Excalibur E750 İnceleme

  • Şık tasarım
  • En yeni Intel işlemci ailesi
  • Birinci sınıf materyal kalitesi
  • Geniş konfigürasyon seçenekleri
  • Yüksek performans
  • RGB aydınlatma

Bu kısımda konuğumuz Casper ve elbette husus yeniden Core Gamer ve profesyonellerin gereksinimini karşılayacak düzeyde bir bilgisayar. Şu an masamızda gördüğünüz bu kasa, hakikaten de üst düzey donanım bileşenlerini içeriyor. Öte yandan dizaynıyla da ziyadesiyle göz doldurduğunu söylemek mümkün ki, aslında sizler de görüyorsunuz.

Elimizdeki bu kasa, Excalibur E750. Biliyorsunuz, daha evvel sizlerle Excalibur E600 masaüstü bilgisayar incelemesini paylaşmıştık. Excalibur E750’ün Excalibur E600’e kıyasla pek çok istikamette yeniliği ve avantajı mevcut olurken, tasarım tarafıyla de bunu gösteriyor. Excalibur E750, E600’e nazaran çok daha renkli bir dizayna sahip ve daha fazla RGB LED içeriyor. Böylelikle sanıyoruz ki Core Gamer’ları bir epey heyecanlandıracaktır. Kasanın ön yüzüne baktığımızda, ön cam yüzeyde Caseper’ın “sınırsızlık tasarımı” olarak tanımladığı RGB LED’lerin yer aldığını görüyoruz. Böylelikle Excalibur E750 bilhassa akşamları, loş ışıkta çok hoş bir görünüm sağlıyor.

Elbette RGB deseni sadece kasanın ön yüzüyle hudutlu değil. Kasanın içini açtığınızda da burada yer alan donanım bileşenleri ile bir arada RGB ışıklandırmalarının devam ettiğini görüyoruz. Bunlara da birazdan daha yakından bakacağız.

Bu ortada Excalibur E750, beraberinde kendi özel klavye ve fare setini de getiriyor. Yeniden RGB aydınlatmayla donalı klavye ve mouse seti, şık dizaynının yanı sıra kaliteli gereçten üretilmiş ve epey ergonomik. Böylelikle bu kasayı alırken ayrıyeten bir klavye ve fare satın almanıza da gerek yok. Bu ikili Excalibur E750 ile hoş bir eküri oluyor.

En Yeni Intel İşlemci Ailesi ile Yüksek Performans

Excalibur E750’de en yeni 12’inci jenerasyon Intel işlemciler kullanılıyor. Biz çekimimizi 11.nesil model ile yapıyoruz. Böylelikle oyuncuların yanı sıra profesyonellerin aradığı performansı sağlayabilen Excalibur E750’de, en üst segmentte Intel’in yeni 12.nesil Core i9-12900K işlemci kullanılıyor.

Tek seçenek bu değil. Excalibur E750’yi satın alım etabında pek çok farklı işlemci ve öteki donanım bileşenleri ile tercih edebiliyorsunuz. Şayet masaüstü bilgisayar satın alım etabında daha uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız, bu kere performans/maliyet çizgisine oturan Core i7-11700KF işlemciyle tercih edebilirsiniz. Bu işlemcide de tıpkı Core i9-11900K’da olduğu üzere çarpan kilidi bulunmuyor ve böylelikle sürat aşırtma esnasında zirve frekansta tutunabiliyor. Bunların yanı sıra bu bilgisayar için 11’inci kuşak işlemci seçenekleri ortasında Core i5-11400F de mevcut. Öte yandan daha yenisi olsun derseniz 12’inci kuşak Core i9-12900K ya da bir evvelki kuşak olsun böylelikle biraz daha bütçeme uygun olsun derseniz, bu kez da 10’un jenerasyon Core i9-10980XE, Core i5-10500 ile Core i3-10105F seçeneklerini de bulabilmeniz mümkün. Fakat burada unutulmaması gereken şey şu: 11’inci jenerasyon işlemciler, 10’uncu jenerasyon işlemcilere nazaran yüzde 12’ye varan performans artışı sağlıyor.

11’inci kuşak Intel Rocket Lake serisi işlemciler, süreç gücü bir yana grafik işlemci performansına da büyük katkı sağladı. Bu noktada da evvelki kuşağa kıyasla yüzde 20 oranında performans artışı sağlanırken, yeniden 11’inci kuşak Rocket Lake işlemciler, yeni çekirdek ve grafik mimarileri sayeside, yapay zeka tabanlı performans artışları, sınıfındaki en düzgün kablosuz ve kablolu irtibat özellikleri ve gelişmiş ayar seçenekleri ile oyunların yanı sıra bilhassa yük gerektiren uygulamalarda güç ve akıcılık sağlıyor.

Bu mevzuyu daha derinleştirecek olursak, 11’inci jenerasyon Intel işlemciler ile 10’uncu jenerasyon işlemciler ortasındaki temel farkları şöyle sıralayabiliriz:

  • 11. Kuşak Intel Core işlemciler; oyun, içerik oluşturma, iş ve günlük kullanım için performansı kıymetli ölçüde düzgünleştiren yeni çekirdek mimarilerine sahiptir.
  • 11. Kuşak Intel Core işlemciler en yeni harici GPU’lar için 20’ye kadar PCIe 4.0 sınırına sahiptir.
  • 11. Jenerasyon Intel Core işlemciler; üretkenlik ve yaratıcılık uygulamaları ile başka uygulamalarda vazife tamamlamayı hızlandırmak için gelişmiş yapay zeka tabanlı akıllı performansı kullanır.
  • Yeniden muhakkak 11. Kuşak Intel Core işlemci aileleri, daha süratli ve daha emniyetli ilişkiyi desteklemek için Wi-Fi teknolojisinde 20 yıldaki en büyük gelişme olan Intel Wi-Fi 6E yahut Wi-Fi 6 tahlilleri ile Thunderbolt 4 teknolojisi içerir.

Excalibur E750 Konfigürasyon Seçenekleri

Evet, işlemci kısmını bu formda tamamladıktan sonra Excalibur E750’de yer alan başka donanım bileşenlerine bakalım. Excalibur E750’de kullanılan donanım bileşenleri en son teknolojiyi içeren komponentlerden oluşuyor. Bu ortada tıpkı işlemcide olduğu üzere bu kasayı farklı donanım bileşenleri ile de donatabiliyorsunuz. Her bir bileşenin çok sayıda alternatifi mevcut ve bu sayede satın alım evresinde Excalibur E750’yi istediğiniz üzere özelleştirebiliyorsunuz. O denli ki işlemci fanı seçenekleri ortasında bile 4 farklı seçenek bulunuyor. Bu 4 seçenek ortasında Intel işlemci soğutma fanı seçeneği, ile 120 mm, 240 mm ve 360 mm Casper Excalibur işlemci sıvı soğutucu seçenekleri yer alıyor.

Bunları söyledikten sonra ekran kartı seçeneklerine bakalım: Excalibur E750’de hem NVIDIA hem AMD ekran kartları kullanılıyor. NVIDIA tarafında RTX 3090, 3080 Ti, 3080 ve 3070 segmentlerinden başlayarak daha düşük segmentlere ilişkin ekran kartlarını bulabiliyorsunuz. Seçenekler ortasında RTX 3060 da RTX 2060 da mevcut. AMD tarafına geldiğimizdeyse, burada da geniş yelpaze sunuluyor. AMD chipset versiyonlarında 6900 XT, 6800 XT, 6700 XT modellerinden başlayarak birçok farklı opsiyonu bulabiliyorsunuz. Bu ortada ekran kartlarının daha uzun müddet sağlam bir biçimde kalabilmesi için kasa içinde ekran kartı tutucusunun bulunduğunu da söyleyelim.

Tüm bileşenlerin tutulduğu anakart tarafında da gibisi bir yol izlenmiş. MSI X299-A ATX PRO, MSI B560M-A PRO, Gigabyte Z690 UD DDR5, Gigabyte Z590 Gaming X ve Gigabyte H510M H anakart seçeneklerinin bulunduğu Excalibur E750’de sürat aşırtma yapmak isteyen kullanıcılar katiyen Z590 yahut Z690 yonga setli anakartları tavsiye etmeli. Profesyonel kullanıcılar da B560 yonga setli olanı tercih edebilirler. Şayet daha fiyat odaklı bir seçenek arıyorsanız bu kez ise H510 yonga setli olan seçenek işinizi görecektir.

Excalibur E750’de güç kaynağı seçimi de 500 watt’tan 1200 watt’a kadar mümkün. Ayrıyeten gibisi bahis depolama ve RAM kapasitelerinde de karşımıza çıkıyor. RAM tarafında 8 GB kapasiteli RAM kitlerinden 256 GB üzere çılgın bir kapasiteye sahip ve 3200 MHz frekans bedeli içeren DDR4 seçeneklerine kadar tercihleri bulabiliyorsunuz. Depolama noktasında da keza 500 GB M.2 SSD’lerden 3 adet 4 TB kapasiteli SSD’ye kadar geniş bir portfolyo hazır. Şayet aradığınız seçenekler Excalibur E750’in sayfasında bulunmuyorsa, Casper ile bağlantıya geçerek istediğiniz konfigürasyon seçeneği üzerinden özel siparişler de verebilirsiniz. Bu noktada Casper nitekim de kıymetli bir iş yapıyor.

Excalibur E750, zati seçtiğiniz güçlü konfigirasyon seçenekleri dahilinde hakikaten de yüksek performans üretebiliyor. Buna ek olarak gereksinim duyulan soğutma da başarılı formda sağlanıyor. Kasada dahili olarak 3 adet 120 mm’lik RGB fan takılı  durumda. Böylelikle hem kasanın soğutulması yüksek oranda sağlanıyor hem de RGB ışıklandırma ile tasarım içinde görsel zenginlik üretiliyor.

Metalik tasarımı sayesinde sağlam ve güçlü olan Excalibur E750’nin üst tarafında, kolay erişim için değerli portlara da yer verilmiş. Bunlar ortasında 2 adet USB 2.0, 2 adet USB 3.0, 1 kulaklık ve 1 mikrofon girişi yer alıyor. Elbette bunların dışındaki öbür geniş temas seçenekleri de kasanın art tarafında anakart çıkışında karşımıza çıkıyor. Böylelikle kablolu ilişki konusunda eliniz rahat. Keza kablosuz irtibat tarafında da o denli. Seçeceğiniz konfigürasyona nazaran 300 Mbps ila 1200 Mbps ortası süratlerde Wi-Fi kontağı sağlayabiliyorsunuz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Casper’ın Excalibur E750 ile ortaya yeniden ziyadesiyle güçlü ve esnek bir model koyduğunu söylemek çok mümkün. En yeni jenerasyon işlemci, en yeni NVIDIA ve AMD ekran kartı seçenekleri ve başka etraf bileşenleriyle bir arada dizaynıyla şık, birinci sınıf kalitede gereçler ile yüksek performans üretebilen bir masaüstü bilgisayar arıyorsanız Excalibur E750 nitekim de hoş bir seçenek olacaktır kanaatindeyiz. Fiyat aralığı ise elbette seçeceğiniz konfigürasyona nazaran değişiklik gösteriyor. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi almak için de Excalibur E750’nin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Casper Excalibur E750 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Casper Excalibur E750
Eser Tipi Masaüstü Bilgisayar
CHIP Online Notu 90
Üretici Casper
Firma Casper (216) 528 66 66

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu