BilimİnternetSosyal MedyaTeknolojiYapay Zeka

Facebook’un krizleri 2021’de yeni zirvelere ulaşıyor

Eylül ayında Facebook’un küresel güvenlik sorumlusu Antigone Davis, şirketin Instagram fotoğraf hizmetinin gençlerin zihinsel sağlığına zarar verdiğine dair endişeleri gidermeye çalıştı .

Davis, The Wall Street Journal’ın sosyal ağın Instagram’ın genç kızlar için “zehirli” olduğunu, beden imajı sorunlarını ve intihar düşüncelerini kötüleştirdiğini nasıl bildiği hakkında bir hikaye yayınladıktan sonra ABD milletvekillerinin önüne çıkıyordu. The Facebook Files adlı bir araştırma dizisinin parçası olan hikaye, kısmen eski Facebook ürün müdürü sonradan muhbir olan Frances Haugen tarafından sızdırılan belgelere dayanıyordu.

Davis, milletvekillerine “Bu araştırmanın bir bomba olmadığı konusunda net olmak istiyorum” dedi. “Bu nedensel araştırma değil.”

Connecticut’tan bir Demokrat olan Senatör Richard Blumenthal bunların hiçbirine sahip olmayacaktı. 

Blumenthal araştırma hakkında, “Facebook’un, sitesinin çocuklar üzerindeki zararlı etkilerini bildiğine dair güçlü, sürükleyici ve sürükleyici bir kanıt” dedi ve şirketin “bu gerçekleri ve bulguları gizlediğini” de sözlerine ekledi.

Şimdi oynuyor: Facebook artık Meta, ancak hala sıcak suda 8:18

Testis değişimi, yasa koyucuların yanı sıra genel olarak toplumun dünyanın en büyük sosyal ağına olan güven eksikliğinin altını çiziyor. Yakın zamanda Meta adı altında yeniden markalaşan şirket, özellikle gelişmekte olan ülkelerde nefret söylemi, yanlış bilgilendirme ve diğer saldırgan içeriklerle mücadele etmek için yeterince çaba göstermediği yönündeki aralıksız eleştirilerle ilgilendi. Sızan belgelerden güç alan sosyal ağın kullanıcı güvenliğine kar koyduğuna yönelik eleştiriler 2021’de daha da arttı. 3,6 milyar kullanıcısı olan Meta, araştırmasının yanlış tanımlandığını söylüyor ve güvenlik ve güvenlik üzerinde çalışan 40.000’den fazla kişinin kanıt olarak işaret ettiğini söylüyor. bu endişeleri ciddiye alır. Kamuoyundaki şamata, şirketin insanların birlikte çalışabileceği, sosyalleşebileceği ve oyun oynayabileceği sanal bir ortam olan metaverse yaratma çabalarıyla ilerlemesini engellemedi.

İşte şirketin 2021’deki önemli anlarından bazıları:

Capitol Tepesi İsyanı

Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin Kongre’nin Joe Biden’ın başkanlık zaferini onaylamasını engellemek için ABD Başkenti’ni bastığı 6 Ocak isyanı, sosyal medya şirketlerini sert bir şekilde aydınlattı. Trump, sosyal ağlarda 2020 seçimlerinin kendisinden çalındığına dair asılsız iddiaları bastırıyordu. 

Ayaklanmada beş kişi öldükten sonra daha fazla şiddeti teşvik etme endişelerini dile getiren Facebook, Twitter, Snapchat ve Google’a ait YouTube ile birlikte Trump’ı platformlarından çıkarmak için benzeri görülmemiş bir hamle yaptı. 

Facebook , sosyal ağın bağımsız denetim kurulunun kabul ettiği bir kararla Trump’ı süresiz olarak askıya aldı . Trump, en az 2023’e kadar Facebook’tan uzaklaştırılacak ve bu noktada sosyal ağ, “kamu güvenliği riskinin azalıp azalmadığını değerlendirmek için uzmanlara bakacağını” söyledi. 

Mart ayında ABD’li milletvekilleri Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e baskı yaptı ; O dönem Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey ; ve Google CEO’su Sundar Pichai, platformlarının ABD Capitol’e yönelik Ocak saldırılarında oynadığı roller hakkında.

Trump yasağı, Facebook ve diğer sosyal ağların muhafazakar konuşmaları sansürlediği iddialarını körükledi ve bu şirketler inkar etmeye devam ediyor. Ekim ayında Trump, Big Tech’i geri püskürtmek için Truth Social adlı yeni bir sosyal ağ başlattığını söyledi . 

Facebook insanları ‘öldürmekle’ suçlandı

Facebook ve Biden arasındaki gerilim , cumhurbaşkanının sosyal ağ da dahil olmak üzere teknoloji platformlarını COVID-19 aşıları hakkında yanlış bilgilerin çevrimiçi yayılmasına izin vererek “insanları öldürmekle” suçlamasıyla Temmuz ayında alevlendi.

Facebook, şirketin 2 milyardan fazla insanı COVID-19 ve aşılar hakkında güvenilir bilgilere yönlendirdiğini belirterek Biden’ın suçlamalarına karşı çıktı. Şirket, o sırada 3,3 milyondan fazla Amerikalı’nın Facebook’un aşı bulma aracını kullandığını söyledi. 

Biden geri adım attı ve “insanları öldüren” şeyin Facebook’un kendisini değil, aşı yanlış bilgilendirmesini kastettiğini açıkladı. 

Biden, “Umudum, Facebook’un kişisel almak yerine, bir şekilde Facebook’un insanları öldürdüğünü, aşı hakkındaki yanlış bilgi, çirkin yanlış bilgi hakkında bir şeyler yapacaklarını söylüyorum” dedi. 

Bir muhbir başka bir endişe dalgasını tetikliyor

Facebook’un halkla ilişkiler kabusları, Haugen’in şirketten ayrılmadan önce binlerce sayfalık belgeyi kopyalayan muhbir olarak kendini ifşa etmesinin ardından büyümeye devam etti.

60 Minutes’dan Scott Pelley’e Ekim ayında verdiği bir röportajda , “Facebook tekrar tekrar daha fazla para kazanmak gibi kendi çıkarları için optimize etmeyi seçti” dedi . Haugen ayrıca iki kez Kongre huzuruna çıktı ve Birleşik Krallık Parlamentosu önünde ifade verdi . 

The Wall Street Journal’ın haberini takiben, bir haber kuruluşları konsorsiyumu, Facebook Kağıtları adını verdikleri belgelerden, sosyal ağın gelişmekte olan ülkelerdeki içeriği denetleyememesi, platformdan göç eden gençler ve Facebook çalışanlarının şikayetleri hakkında bir dizi haber yayınladı. sosyal ağın 2020 ABD seçimlerinden önce yeterince yapmadığını. 

Milletvekilleri, Facebook’u gençler üzerindeki potansiyel zihinsel sağlık etkileri konusunda incelemeyi bitirmedi . Instagram CEO’su Adam Mosseri, Çarşamba günü ilk kez Kongre önünde ifade verecek. Bir grup başsavcı , sosyal ağın , hizmetin zararlarını bilmesine rağmen sosyal medya uygulaması Instagram’ı çocuklara ve gençlere tanıtarak eyalet tüketici koruma yasasını ihlal edip etmediğini de araştırıyor . 

Facebook markasını değiştiriyor, geleceğe bakıyor

Facebook, Ekim ayında büyük bir yeniden markalaşmayı açıkladı ve metaverse’in “mobil internetin halefi” olacağı inancına bir selam olarak kendisini Meta olarak yeniden adlandırdı . Metaverse, insanların oynamak ve çalışmak için bazıları 3D avatarlar olarak toplanacakları belirsiz bir şekilde tanımlanmış dijital bir ortamdır. 

Şirket, bu vizyonu ilerletme çabalarıyla ilerliyor. 2021 yılında şirket , Ray-Ban özellikli ilk akıllı gözlüklerini piyasaya sürdü . Gözlükler, insanların bir düğmeye basarak fotoğraf ve 30 saniyelik videolar çekmesini sağlıyor. Ayrıca müzik ve podcast çalıyorlar ve arama yapıyorlar. Gözlüklerin piyasaya sürülmesi, Facebook’un artırılmış gerçeklik efektleriyle gözlük oluşturmaya bir adım daha yaklaştığını gösterdi.

Kasım ayında şirket , dokunma hissini taklit eden dokunsal bir eldiven prototipini tanıttı . Ayrıca , siz hareket etmeden bile sinirsel sinyallerinizi algılayabilen ve niyetinizi takip edebilen bilek tabanlı teknolojiyi araştırıyor . 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu