Donanım

ASUS ve ROG, CES 2022’de Yenilikçi Monitör Modellerini Tanıttı

ASUS ve ROG bugün CES 2022’de oyuncular, yaratıcı profesyoneller, kurumsal taşınabilir kullanıcılar, konuttan çalışanlar ve uzaktan eğitim alanlar için geliştirdiği yeni ekranlarını duyurdu.

Ekran teknolojilerinin sonlarını zorlayan ROG, CES 2022’de çok sayıda yeni ROG oyuncu monitörü tanıttı. Yeni eserler ortasında dünyanın birinci 1440p 360 Hz oyuncu monitörü PG27AQN, dünyanın yansıma önleyici Mikro Doku kaplamasına sahip birinci 42 inç ve 48 inç OLED oyuncu monitörleri OLED PG42UQ ve PG48UQ, küçük LED özelliğine sahip 4K çözünürlüklü ROG Swift PG32UQXE monitör bulunuyor.

Yaratıcı profesyoneller için sunulan ASUS ProArt ekran modelleri ortasındaki PA169CDV hem PANTONE® Validated hem de Calman Verified sertifikalarına sahip birinci taşınabilir monitör olma unvanını taşıyor. PA169CDV ayrıyeten Wacom EMR teknolojisinden de yararlanıyor. Bunun yanı sıra 15,6 inç 4K (3840 x 2160) HDR OLED monitör ProArt Display OLED PA16DC ve 34 inç 21:9 UWQHD (3440 x 1440) 120 Hz değişken kare süratli düz ekran ProArt Display PA348CGV modelleri de kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Dışarıda ve seyahat ederken çalışmak yahut eğlenmek isteyen kullanıcılar ise yüksek kapasiteli pile sahip ZenScreen Go MB16AWP kablosuz taşınabilir monitörü katiyetle beğenecek. Tanıtılan modeller ortasında yer alan ZenScreen Ink MB14AHD isimli 14 inç IPS panelli modelde ise 10 nokta dokunmatik özelliği ve yazı yazmak için etkin dijital kalem bulunuyor.

ASUS Webcam BE24ECSNK isimli 23,8 inç FHD (1920 x 1080) IPS monitör, uzaktan çalışma ve eğitim için 2 MP FHD web kamerası ve mikrofon dizilimi üzere ülkü özelliklerle donatıldı.

ROG Swift 360Hz PG27AQN NVIDIA® e-spor monitörü

ROG Swift 360Hz PG27AQN NVIDIA® G-SYNC® e-spor monitörü NVIDIA Reflex teknolojisini kullanıyor. Dünyanın birinci 1440p, 360 Hz ekranına sahip olan bu model kristal netliğinde imgelerden ve ultra yüksek süratten ödün vermeyerek rekabette avantaj sağlayan bir oyun tecrübesi sunuyor. Ultra süratli IPS teknolojisiyle donatılan eser bir LCD monitör için son derece süratli bir reaksiyon mühletine sahip. Bu teknoloji daha yüksek çift kırılıma ve daha düşük viskoziteye sahip yeni bir tıp likit kristalden yararlanıyor. Böylelikle ışık daha süratli açılıp kapabiliyor ve art aydınlatmadaki ışık yansıtılıyor.

Klasik ekranlarda likit kristallerin ekranın sol üst köşesinden sağ alt köşesine kadar açılıp kapanması için tek katmanlı bir voltaj şoförü bulunur. PG27AQN’de ise bunun için çift katmanlı bir voltaj şoförü bulunuyor. Böylelikle likit kristaller sol üstten sağ alt köşeye kadar birebir anda açılıp kapanıyor. Bu da imajların daha akıcı ve dengeli olmasını sağlıyor.

NVIDIA G-SYNC teknolojisini kullanan PG27AQN değişken sürat aşırtma sayesinde son derece akıcı manzaralar sunuyor ve süratli reaksiyon veriyor. Bu da monitörü rekabetin ağır olduğu oyunlar için eksiksiz kılıyor. NVIDIA Reflex Analyzer aracı da NVIDIA Reflex özellikli bir mouse ile birlikte kullanıldığında sistemin uçtan uca gecikme mühletini ölçme imkanı veriyor.

HDR teknolojisini destekleyen PG27AQN, son derecede gerçekçi manzaralar elde etmek için fabrikada evvelden kalibre edilerek Delta E < 2 renk doğruluğu seviyesine getirildi. Eser ayrıyeten üç adet HDMI® 2.0 temas noktası, bir adet DisplayPort™ 1.4 ve USB temas merkezi üzere varlıklı irtibat seçeneklerine sahip.

ROG Swift OLED PG42UQ ve PG48UQ

ROG Swift OLED ekran serisine 42 inç Swift OLED PG42UQ ve etkileyici 48 inç Swift OLED PG48UQ modelleri eklendi. Bu yeni modeller dünyanın yansıma önleyici Mikro Doku kaplamasına sahip birinci monitörleri unvanını taşıyor. Her iki ekran da 120 Hz’de 4K manzara verebiliyor. OLED teknolojisinin tüm nimetlerinden yararlanan modeller 1.000.000:1 kontrast oranı, 0,1 ms reaksiyon müddeti, gerçek 10 bit renk ve %98 DCI-P3 renk kapsama oranı üzere özelliklere sahip. Eserler ayrıyeten fabrikada evvelce kalibre edilerek Delta E < 2 renk doğruluğu yakalanıyor.

Başka OLED ekranların tersine, ROG Swift OLED serisi monitörlerin panel yüzeyinde yeni yansıma önleyici Mikro Doku kaplama bulunuyor. Parlamayı azaltan bu kaplama sayesinde kullanıcılar ekrandaki netleri daha yanlışsız biçimde görebiliyor. Bu ekranla ayrıyeten, özel bir soğutma bloğu ve hava akışı için tasarlanan iç dizilimden oluşan eşsiz termal tahlil sayesinde ısı dağıtımını en uygun halde yapıyor. Bu sistem çalışma sıcaklığını 50°C’nin altına (rakip modellerden %16’ya kadar daha düşük) getiriyor ve bu halde 900 nit azamî parlaklık sunuyor.[1]

Swift OLED ekranlarda bulunan HDMI® 2.1 FRL irtibat noktası oyunculara 48 Gbps bant genişliği sunuyor ve renk alt örnekleme olmadan 4K 120 Hz manzaralar sunuyor. Konsol oyuncuları da son derece akıcı, gecikmesiz imajlar için değişken yenileme suratı ve otomatik düşük gecikme modundan yararlanabiliyor. Ayrıyeten bu ekranlarda iki adet HDMI 2.1, iki adet HDMI 2.0, DisplayPort™ 1.4 üzere geniş irtibat seçenekleri ve bir de USB ilişki merkezi bulunuyor. 

ROG Swift PG32UQXE

ROG Swift PG32UQXE, kendi sınıfında başkan imaj kalitesi sunan bir küçük LED 4K HDR NVIDIA G-SYNC oyuncu monitörü. Eserde suratı 160 Hz’e kadar artırılabilen bir 32 inç Fast IPS 4K (3840 x 2160) panel bulunuyor. Bu panel Delta E < 2 renk doğruluğu ile DCI-P3 renk gamının %97'sini kapsıyor ve 1000 nit azamî parlaklığa ulaşıyor. Küçük LED teknolojisi ekranın tamamını kapsayan 576 bölgede mahallî ışık kısma mahareti sayesinde, gölgelerin ve aydınlık kısımların son derece detaylı bir halde yansıtıldığı etkileyici imajlarla HDR oyunlarda ve multimedya içeriklerde sürükleyici tecrübeler yaşatıyor. PG32UQXE; DisplayPort 1.4, bir adet HDMI 2.1 ve iki adet HDMI 2.0 girişi, USB merkezi olarak kullanım imkanı veren beş adet USB girişi üzere geniş irtibat seçenekleri sunuyor. NVIDIA Reflex Analyzer aracı da NVIDIA Reflex özellikli bir mouse ile birlikte kullanıldığında sistemin uçtan uca gecikme müddetini ölçme imkanı veriyor.

PG32UQXE yararlandığı AUO AmLED teknolojisiyle küçük LED ekranları yeni bir seviyeye taşıyor. Özel Uyarlanabilir Denetim Teknolojisi sayesinde AmLED ile parlaklığı, kontrast oranını, renkleri, yenileme suratını ve güç tüketimini görsellere nazaran gerçek vakitli olarak hassas bir formda ayarlamak mümkün. Bu sayede oyunculara ve içerik üreticilerine yönelik ekranlarda harikulâde performans elde edilebiliyor. AmLED HDR 1000 ile 1.000.000:1 dinamik kontrast oranı ve parlak ortam aydınlatması altında canlı ve net imajlar sunuluyor. NVIDIA G-SYNC uyumlu bu panel ekranda yırtılma olmadan akıcı oyun tecrübesi sunuyor.

ASUS ProArt Display PA169CDV

15,6 inç 4K UHD IPS taşınabilir ASUS ProArt Display PA169CDV monitör, Wacom EMR teknolojisinden yararlanarak eserle birlikte gelen ProArt Pen ile uyumlu bir biçimde çalışıyor. Yaratıcı profesyoneller için geliştirilen bu model etkileyici 4K çözünürlükte imgeler sunmasının yanı sıra DisplayHDR 400 standardını karşılamayı da hedefliyor. Yenilikçi dizaynda çok taraflı kullanım imkanı veren iki adet stant bulunuyor. Üstteki stant çizim yapmayı kolaylaştırmak için PA169CDV’yi yavaşça imkanı sunuyor. Alttaki stant ise eseri uygun açıda ikinci ekran olarak kullanma seçeneği sağlıyor.

PANTONE Validated ve Calman Verified sertifikalarına sahip olan PA169CDV bu iki sertifikayı birden almaya hak kazanan birinci taşınabilir monitör. Fabrikada evvelden kalibre edilerek renk farkı Delta E < 2 seviyesine getirilen modelde 10 bit renk, %100 sRGB ve %100 Rec.709 renk gamı ile kullanıcılara son derece hakikat renklerle yüksek kaliteli çizim yapma imkanı veriliyor.

Wacom EMR teknolojisinden yararlanan ProArt Pen doğal bir el yazısı hissi sunuyor. Bu hafif ve pilsiz kalem, ASUS Dial ile de uyumlu.[2] Bu sayede kullanıcılar desteklenen Adobe yazılımlarında[3] kısayolları kullanarak iş akışlarını daha akıcı hale getirebiliyor.

ASUS ProArt Display OLED PA16DC

Setlerde kullanılması için tasarlanan ASUS ProArt Display OLED PA16DC, 15,6 inç boyutunda ve 4K (3840 x 2160) çözünürlüğünde bir HDR OLED monitör. 10 bit renk, Delta E < 1 seviyesinde harika renk doğruluğu, %100 DCI-P3 renk alanı ve 1.000.000:1 kontrast oranıyla bu monitör en koyu siyah ve en parlak beyaz tonlarını sunuyor.

DisplayHDR 400 True Black sertifikasını hedefleyen OLED PA16DC, ASUS Smart HDR teknolojisiyle birden fazla HDR formatına ve PQ eğrisine takviye veriyor. Dahili renkölçer uzun vadeli renk doğruluğu için kalibrasyon sürecini kolaylaştırıyor. Ekranda yansımayı azaltan bir siperlik ve farklı kullanım senaryoları için tasarlanan iki farklı stant bulunuyor.

ASUS ProArt Display PA348CGV

Evvelce kalibre edilerek Delta E < 2 seviyesinde renk doğruluğu sunması sağlanan ASUS ProArt Display PA348CGV; 34 inç boyutunda, UWQHD (3440 x 1440) çözünürlüğünde, 21:9 en uzunluk oranına sahip bir monitör. Calman Verified sertifikasını taşıyan model 120 Hz değişken kare süratiyle akıcı 2D yahut 3D imaj sürece imkanı veriyor.

Ergonomik tasarım sayesinde kullanıcılar monitörü kendilerine en uygun açıya çarçabuk getirebiliyor. Eserde klâsik monitör standının yanı sıra bir de masaya montaj için C biçimli mandal bulunuyor.[4] Bu sistemle masada olabildiğince yer açılıyor.

PA348CGV’de bir adet DisplayPort ve iki adet HDMI temas noktası bulunuyor. Tam fonksiyonlu USB-C ile sinyal ve data transferinin yanı sıra 90 watt güç iletimi de yapılabiliyor. Monitörün kendisi de bir USB ilişki merkezi olarak kullanılabiliyor.

ASUS ZenScreen Go MB16AWP

15,6 inç boyutundaki Full HD IPS kablosuz taşınabilir monitör ASUS ZenScreen Go MB16AWP, yansıma önleyici bir kaplamaya sahip. Yerleşik Wi-Fi özelliği sayesinde kablo muhtaçlığını ortadan kaldıran eserde kullanıcılar akıllı telefonlarındaki görüntüleri ve sinemaları oynatabiliyor yahut dizüstü bilgisayar ya da benzeri bir aygıttaki sunumları yansıtabiliyor. 7800 mAh güçlü dahili pil 3,5 kadar kullanım imkanı sunuyor.

Entegre G sensörü ekranın istikametini otomatik olarak tespit ederek dikey ve yatay modlar ortasında geçiş yapıyor. ZenScreen Go’nun yeni katlanabilir standı ekranı eğerek en uygun açıya getirme imkanı veriyor. Eserde ayrıyeten iki adet USB Type-C temas noktası, küçük HDMI ve kulaklık jakı bulunuyor. Monitörün altındaki ¼ inç vidalı yuva standart tripodlarla uyumlu. Kullanıcılar böylelikle masaüstü alanından da tasarruf edebiliyor.

ASUS ZenScreen Ink MB14AHD

ASUS ZenScreen Ink MB14AHD isimli 14 inç IPS panelli modelde, 10 nokta dokunmatik özelliği ve yazı yazmak için etkin dijital kalem bulunuyor. Entegre stant ofiste, meskende yahut dışarıda farklı senaryolarda çalışma imkanı veriyor. Microsoft Pen Protocol (MPP) 2.0 takviyesi veren dijital kalem son derece hassas 4096 kademeli basınç sensörü ve düşük gecikme müddetiyle harikulâde yazı tecrübesi yaşatıyor.

ASUS BE24ECSNK

23,8 inç Full HD (1920 x 1080) IPS monitör modeli ASUS BE24ECSNK, 2 MP FHD (1920 x 1080) web kamerasına ve mikrofon dizilimine sahip. Bu özellikleriyle model Microsoft Teams, Webex, Google Meet, Zoom ve başka tanınan uygulamalarda görüntü konferans ve uzaktan eğitim için son derece ülkü hale geliyor. Yerleşik web kamerası eğme (–10°, +10°) ve döndürme (–135°, +180°) ayarları sayesinde kullanıcının her yerde kadrajın içinde kalmasını sağlıyor.

Yapay zeka dayanaklı gürültü engelleme teknolojisine sahip iki adet mikrofon içeren ASUS BE27ACSBK, art plan gürültüsünün neredeyse tamamını ortadan kaldırarak en güzel irtibat tecrübesini yaşatıyor. Yerleşik web kamerası yüzleri tanıyan ve manzarayı en uygun hale getiren Otomatik Yüz Pozlama teknolojisiyle görüntü konferanslarda daha düzgün bir kullanım sunuyor.

Geniş ilişki seçenekleri ortasında 80 watt güç dağıtımı yapabilen DisplayPort-over-USB-C, papatya dizilimi dayanağı için DisplayPort giriş çıkışı, bir adet HDMI ilişki noktası, kablolu Ethernet ilişkisi için RJ45, 4 girişli USB 3.2 Gen 1 temas merkezi ve iki adet 2 watt stereo hoparlör bulunuyor. USB-C ilişki noktası tek kabloyla kolay kullanım sunuyor. Eser ayrıyeten 150 mm yükseklik ayarı, döndürme (±180°), çevirme (±90°) ve eğme (–5°, +35°) imkanı veren ergonomik bir standa sahip.

Fiyatsız Adobe Creative Cloud aboneliği

Adobe® eserleri birçok kesimde yaratıcı işlerin temelinde yer alıyor. ASUS, Adobe ile iş birliği yaparak ünlü Creative Cloud® uygulama ve hizmet setiyle yaratıcı iş akışlarını destekliyor. Makul bölgelerde ProArt Display PA169CDV, PA348CG yahut OLED PA16DC satın alanlar üç ay fiyatsız Adobe Creative Cloud aboneliğini (238,47 ABD doları değerinde) de ikram olarak alıyor. Belli bölgelerde ROG Swift 360Hz PG27AQN, ROG Swift OLED PG42UQ yahut PG48UQ, ROG Swift PG32UQXE, ZenScreen Ink MB14AHD yahut ZenScreen Go MB16AWP ya da ASUS BE24ECSNK satın alanlar ise bir ay fiyatsız Adobe Creative Cloud üyeliği kazanıyor. Bu paket ile ortalarında Photoshop®, Premiere® Pro ve After Effects®’in de dahil olduğu 20’den fazla uygulama ve 100 GB bulut depolama alanı sunuluyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu