Donanım

Japon elektronik kesim üreticisi Kaga, Türkiye’de fabrika kuruyor

Tedarik zinciri kesintileri ve deniz taşımacılığındaki zorluklar nedeniyle Asya’daki yüksek ölçekli elektronik üretimi pandemi periyodunda büyük ezaya girdi. Bu gerçekle yüzleşen birtakım şirketler üretim operasyonlarını Asya’dan uzaklaştırma planı yapıyor.

Kaga Electronics, Türkiye’de yeni bir fabrika kuracak. Japon yarıiletken şirketi baskılı devre kartı üretiminin bir kısmını Çin ve Güneydoğu Asya’dan ülkemize taşımayı planlıyor. Firmanın gayesi Türkiye’nin stratejik pozisyonundan yararlanarak Orta Doğu ve Avrupa’dan gelen siparişleri artırmak.

Düzce’de fabrikası var

Kaga Electronics’in aslında Türkiye’de klima ve havalandırma sistemleri için bileşen üretimi yapan bir fabrikası var. Fakat Düzce’de faaliyet gösteren bu tesis tam kapasite çalışıyor ve genişleme imkanı yok. Bu nedenle şirket 2022 yılında baskılı devre kartları üretimine odaklanacak yeni bir tesis inşa edecek.

Türkiye’de kurulacak yeni fabrika önümüzdeki yıl devreye girecek ve mevcut tesisle birleştirilecek. Fabrikanın inşası için milyonlarca dolar tahsis edileceği ve yeni siparişler geldikçe üretim kapasitesinin kademeli olarak artırılacağı belirtiliyor.

Kaga vakit içinde Türkiye’de otomotiv kesimleri pazarına girmeyi de umuyor. Şirketin Türkiye operasyonlarından elde ettiği satış sayısı 8.7 milyon dolara ulaşmış durumda. Japon üretici bu ölçüsü üç yahut dört yıl içinde üç katına çıkarmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu