BilimTeknoloji

ASELSAN’ın X-Ray bagaj denetim aygıtları Gaziantep’te kullanıma sunuldu

ASELSAN’ın ürettiği ARIN X-ray bagaj denetim aygıtları, Gaziantep Havalimanı’nda kullanılmaya başlandı.

X-ray bagaj denetim aygıtları, havaalanları, limanlar, hudut kapıları, gümrükler, devlet binaları üzere birçok tesisin güvenliğinin sağlanmasında kritik kıymete sahip bulunuyor. Yeni geliştirilmiş aygıtlar, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne Gaziantep Havalimanı’nda kullanılmak üzere 18 adet olarak teslim edildi.

ASELSAN ve HTR’nin yerli olarak ulusal imkanlarla 11 ay üzere kısa müddette geliştirdiği ARIN X-ray bagaj denetim aygıtları, aktif atom numarasına nazaran organik, inorganik, metal husus ayrımı ve 6 renkli gösterim yapabiliyor.

Aygıtlarda otomatik patlayıcı tespiti, yüksek yoğunluklu bölgeyi görüntüleme, yüksek yoğunluk alarmı, yoğunlukta zoom kabiliyeti (renkli ve siyah beyaz), organik sıyırma, otomatik geometrik ve radyometrik düzeltme işlevi, tünel giriş-çıkışlarının kamerayla izlenmesi ile genişletilebilir kurgusal tehdit kütüphanesi kabiliyetleri bulunuyor.

Proje kapsamında Tokat Havalimanı yeni terminal binasına da 12 adet ASELSAN ARIN X-ray bagaj denetim aygıtının 2022’de teslim edilmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASELSAN İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, sistemin bir ulusal muvaffakiyet hikayesi olduğunu belirterek, “ASELSAN mühendislerinin ulusal imkanlarla kısa müddette geliştirdiği ARIN X-ray bagaj denetim aygıtlarımız Gaziantep’e ve ülkemize güzel olsun. Nerede yüksek teknoloji varsa ASELSAN’ın ulusal imzası orada olmaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu