BilimTeknoloji

ABD’de CDC, koronavirüs karantina mühletini 5 güne düşürdü

ABD’nin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), koronavirüs karantina müddetlerinde değişiklik yapıldığını duyurdu. Ülkede Omicron olay sayısı artarken alınan bu karar halk tarafından eleştirildi.

CDC tarafından yayınlanan tedavi kılavuzuna nazaran Covid-19 testi müspet çıkan lakin hastalığın belirtilerini göstermeyen (asemptomatik) şahıslar için 10 günlük karantina (izolasyon) müddeti tavsiye ediliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte karantina müddeti 5 güne düştü. 5 günün sonunda semptom yoksa karantina sona erebilecek. Semptomlar devam ediyorsa semptomlar bitene kadar karantinada öneriliyor. CDC ayrıyeten 5 günlük karantina müddetinin bitişinden sonra hastanın kendisinin ve etrafındakilerin 5 gün boyunca maske takmasını öneriyor.

Daha evvelki kılavuza nazaran Covid-19 müspet bireylerle temaslı bireylerin 10 gün boyunca karantinada kalması tavsiye ediliyordu. Artık ise temaslı olup üç doz Covid-19 aşısı olmuş şahıslara karantina gerekmediği belirtiliyor. 10 gün boyunca her yerde maske takmak şartıyla karantina pas geçilebiliyor. İki doz aşı olan yahut hiç aşı olmayan temaslı şahısların önlem emeliyle karantinaya girmesi gerekecek.

CDC tarafından yayımlanan Covid-19 karantina kılavuzları tavsiye niteliğindedir. Bu kılavuzu uygulayıp uygulamama konusundaki kararı mahallî idareler, eyalet yetkilileri ve patronlar verecek.

Hadise rekoru kırıldı

ABD’de dün 441 bin 278 yeni hadise açıklandı. CDC kayıtlarına nazaran en yüksek günlük yeni hadise sayısına ulaşılarak hadise rekoru kırıldı. Geçen haftaki gen sekansı yapılan olayların yüzde 58,6’sında Omicron olduğu belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu