BilimTeknoloji

Omicron nedeniyle İran, Türkiye hudut kapılarını süresiz kapattı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 25 Aralık tarihinde yayınladığı açıklama ile Türkiye’deki hadiselerin yüzde 10’undan fazlasının Omicron kaynaklı olduğunu duyurdu. Bu kararın öncesinde Türkiye ile karayolu sonunu 15 gün boyunca kapatma kararı alan İran, bu kararı “süresiz” olarak güncelledi.

İran devlet televizyonundan yapılan açıklamaya nazaran Türkiye ile İran ortasındaki karayolu seyahati süresiz olarak kısıtlanacak. İkinci bir duyuruya kadar bu yasak devam edecek. İran’da oturma müsaadesi, öğrenci vizesi, çalışma müsaadesi, sıhhat vizesi yahut yatırımcı vizesine sahip bireylerin İran’a girmesine müsaade verilecek.

İran ayrıyeten Omicron’un çıkış noktası olarak bilinen Güney Afrika ve Güney Afrika’ya komşu 7 komşusuna Kasım ayında seyahat yasağı getirmişti. Bu yasak 15 gün uzatıldı. İngiltere, Fransa, Danimarka ve Norveç’ten ziyaretlere de 15 gün boyunca kapatıldı.

İran dün 1.857 yeni hadise ve 52 yeni vefat bildirdi. Türkiye’de ise 20.138 yeni hadise ve 173 yeni mevt açıklandı. Türkiye, bugüne kadar Omicron tedbiri olarak sınırlarını Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’ye kapattı. Hatırlatma dozu mühletini 6 aydan 3 aya düşürdü. Şimdi büyük önlemler alınmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu