Mobil

Apple’dan iPad için OLED ekran muştusu

Apple, geçtiğimiz yıl maliyet nedeniyle OLED ekranlı iPad Air üretimini iptal etmişti. Argümana nazaran, Apple ile Samsung muahede sağlayabilirse 2024 yılında piyasaya sürülecek iPad modellerinde Samsung OLED panel kullanılacak.

Pandemi süreciyle başlayan çip ve tedarik krizleri, akıllı telefon üreticilerinin projelerini rafa kaldırmasına sebep oldu. Geçtiğimiz yıl sızıntılar ile gündeme gelen OLED iPad Air da krizden nasibini aldı.

Samsung, Apple iPad Air için OLED ekran üretecek argümanı

Şirketin OLED ekranlı iPad Air konusunda parlaklık ve dayanıklılık telaşı taşıdığı belirtiliyor. The Elec’e nazaran, Apple projeye yine başlamak istiyor.

Samsung, proje başlangıcında tek katmanlı panel üretmek için kolları sıvadı. Apple’ın dayanıklılık ve parlaklık nedeniyle iki katmanlı panel isteği projenin rafa kaldırılmasına sebep oldu.

Proje maliyetinin düşürülebilmesi için Samsung’un yeni ekipman satın alması gerekiyor. Bu yüzden Apple’ın Samsung Display’e vereceği sipariş sayısının ortalamanın üstünde olması bekleniyor.

Husus hakkında açıklama yapan The Elec, “Güney Koreli ekran paneli üreticisi, bilindiği üzere Japon Ulvac ile işbirliği içinde. Ulvac, geçen yıl Gen 8.5 IT OLED panelinde kullanmak için yeni bir makine geliştirmeye başladı. Organik gereçleri tam olarak alt katmana yerleştirmek için kullanılan ince metal maskeler (FMM) ile birlikte ekipman, Gen 8.5 IT OLED paneller için gereken kıymetli bir teknoloji.” sözlerine yer verdi.

Samsung’un Apple ile muahede sağlaması halinde 2022’nin üçüncü çeyreğinde gerekli tüm ekipmanları sipariş etmesi bekleniyor. 2023 yılında teslim edileceği kestirim edilen ekipmanlar ile üretime başlandığında 2024’te piyasaya sürülecek iPad modelleri OLED ekran ile kullanıcılara sunulacak.

Bir öteki rapor ise Apple’ın panel konusunda LG ile de görüştüğünü öne sürdü. Ekim ayında LG’nin iPad için iki katmanlı panel çalışmalarına başladığı sav edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu