Bilim

Yalnızca Tekkullanımlık Olan N95 Maskelerin Bahtı, Bu Buluşla Değişecek!

Giderek daha sonlu hale gelen şahsî hami donanım (KKD) arzı, başlangıçta salgının en büyük tehlikelerinden biriydi. Bu durum birçok sıhhat çalışanının hayatına mal oldu ve son yıllarda muhtemel bir salgın konusunda yapılan sistemli ihtarlara karşın pek çok hükümetin bu türlü bir krize hazır olmadığını ve nasıl cevap verileceği konusunda anlayışa sahip olmadığını ortaya çıkardı.

N95 maskeler de bu donanımlardan biri; hastanelerde yaygın olarak kullanılıyor. Bunlar, çok küçük partiküllerin ve damlacıkların yüzde 95’ini filtreleyerek sıhhat çalışanlarını patojenlerden muhafazada standart yüz maskelerinden çok daha tesirli oluyor. Fakat çoklukla tek kullanımlık olarak üretiliyorlar; fiyatları yüksek ve bulunmaları daha güç. Bu da, hem sağlıkçıların hem de öteki insanların standart yüz maskelerini kullanmalarını mecburî hale getiriyor.

Artık ise Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi ve MIT’deki araştırmacılar, N95 maskelerini inançlı ve tesirli bir formda tekrar işleyerek, içinde bulunduğumuz salgının yanı sıra bir sonraki salgın için de ileriyi düşünerek KKD eksikliklerini gidermenin bir yolunu buldular. Araştırmacılar, bu maskeleri temizlemek için buharlaştırılmış hidrojen peroksit (VHP) kullanmanın son derece başarılı ve inançlı olduğunu belirlediler.

VHP kullanmak standart bir dekontaminasyon yaklaşımı. American Journal of Infection Control’de bildirildiği üzere, bu sürecin N95 teneffüs maskelerine uygulanması, 25 döngüye kadar yine kullanım için fonksiyonlarını ve etkinliklerini korurken temizlenmelerini sağlıyor.

Başyazar Dr. Christina F. Yen yaptığı açıklamada, “Çalışmamızdan elde edilen bulgular, VHP’nin N95 maskelerinin tekrar işlemek için nispeten inançlı bir metot olduğuna ve gelecekteki salgınlardaki eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabileceğine dair evvelki bulguları genişletiyor” dedi ve devam etti: “Artık bu yeteneği ölçeklendirmenin ve gelecekteki felaket senaryolarında bu tıp şahsî kollayıcı donanımın yine işlenmesi kadar – tahminen daha fazla – yarar sağlayabilecek daha küçük hastanelere ve kaynakları sonlu sıhhat bakım ortamlarına dönüştürmenin yollarını bulmamız değerli.

Bu usul, sırf yüksek kaliteli KKD standartlarını muhafaza marifetine sahip olmakla kalmıyor, birebir vakitte israfı da azaltıyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu