Mobil

Apple’a geçersiz iPhone dolandırıcılığı şoku!

Apple’ın garanti değişim programına geçersiz eserler göndererek şirketin kendisine 1 milyon dolardan fazla kıymetindeki iPhone vermesi için kandıran bir Çin vatandaşı, 26 ay mahpus cezasına çarptırıldı. İşte Apple’ı akıl almaz bir biçimde dolandıran adamın kıssası.

Düzmece iPhone dolandırıcısı 1 milyon dolardan fazla kazandı

32 yaşındaki Haiteng Wu, mühendislik okumak için 2013 yılında ABD’ye göç etti. 2015 yılında yüksek lisans derecesine geçti ve iki yıl sonra yasal istihdam sağladı. Adalet Bakanlığı’na nazaran Wu, Apple’ı dolandırmak için yaklaşık üç yıllık bir plan başlattı.

Wu’nun planı, Hong Kong’dan kopya IMEI numaraları ve yepyeni garanti kapsamındaki iPhone’lara karşılık gelen seri numaralarına sahip geçersiz iPhone sevkiyatlarını içeriyordu. Wu ve Çin’deki grubu, uydurma isimler kullanarak bu telefonları Apple’a gönderdi ve bunların artık çalışmayan fakat garanti kapsamında olan iPhone’lar olduğunu tez etti.

Wu ve arkadaşları Apple’dan gerçek yedek iPhone’ları aldıktan sonra, aygıtlar Hong Kong da dahil olmak üzere denizaşırı ülkelerdeki öteki insanlara gönderildi. Wu, eşi Jiahong Cai de dahil olmak üzere diğerlerini plana dahil etti. Ayrıyeten geçersiz kimlik dokümanları temin etti, takma isimler kullandı, birden fazla ticari posta alma ajansı posta kutusu açtı ve dolandırıcıların ABD’ye seyahat etmesini sağladı.

Wu, Apple’ı yaklaşık 1 milyon dolardan dolandırdığını ve plana devam etmeyi planladığını kabul etti. Aralık 2019’da öbür komplocularla birlikte tutuklandı ve o vakitten beri gözaltındaydı. Wu, Mayıs 2020’de posta sahtekarlığı yapmayı içeren bir komplo suçlamasını doğruladı. ABD’li yargıç bunun üzerine 26 ay mahpus cezası verdiğini açıkladı.

Bu davanın detayları tanıdık geliyorsa, diğer bir Çinli mühendislik öğrencisi olan Quan Jiang’ın 2017’de Apple’ı dolandırmak için tıpkı formülü kullandığını hatırlatmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu