Mobil

Siri’nin kıymetli bir yeteneği kullanımdan kaldırıldı

Apple’ın sesli asistanı Siri, sesli komut ile gerçekleştirilebilen ‘derecelendirme’ fonksiyonunu kaybetti. Bu özellik, Apple Music uygulamasındaki modüllere 1 ile 5 ortasında bir yıldızlı puan verilmesini sağlıyor. Ayrıyeten derecelendirdiğiniz müzikler anında kitaplığınıza kaydediliyor. Böylelikle kitaplığı verdiğiniz puana nazaran filtreleyerek müziklerinizi kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

iPhone ve iPad’de müzik dinlerken Siri’ye “Hey Siri, bu müziğe 5 [veya istediğiniz rastgele bir rakam] puan ver” formunda komut verilebiliyordu. Akabinde asistan bunu sıkıntısız bir biçimde yapıyordu. Lakin kullanıcılardan gelen geri bildirimlere nazaran Siri’nin bu yeteneği artık çalışmıyor.

Siri, iOS 15 ve sonrasında müziği derecelendiremiyor

Reddit ve Apple Dayanak forumlarında paylaşılan geri bildirimler fonksiyonun ‌iOS 15‌, iOS 15.1 ve iOS 15.2 sürümlerinde mevcut olmadığını gösteriyor. Siri, isteği gerçekleştirmek yerine kullanıcıyı “Özür dilerim, korkarım bu isteğini yerine getiremiyorum.” üzere bir yanıt vererek reddediyor. Fakat Apple Music kitaplığındaki müzikler manuel olarak derecelendirilebiliyor.

Apple Music uygulamasında müzikleri Siri ile derecelendirme özelliği birinci olarak iOS 8 ile hayata geçti. O vakitten beri problemsiz çalışan fonksiyon, kullanıcıların kitaplıktaki kesimleri sevip sevmeme durumuna nazaran filtrelemesine imkan sağlıyor. Örneğin dinlemekten en çok keyif aldığınız müzikleri 5 yıldız ile puanlayıp, daha az dinlediklerinize ise 1 puan verebilirsiniz.

Siri ile müzik derecelendirme özelliğini Apple’ın isteyerek mi kaldırdığı yoksa bunun uygulama kaynaklı bir kusurdan ibaret mi olduğu şimdi muhakkak değil. Kullanıcılar Kasım ayından beri Apple Takviye forumlarında özelliğin çalışmadığını söylüyorlar. Fakat şirket cephesinden şimdi bahisle bağlantılı rastgele bir açıklama gelmedi.

iOS 15.2 ile düzelmedi

Öte yandan özelliğin Siri ve Apple Music ortasındaki uyumsuzluktan kaynaklandığı ve bunun da iOS’in yeni sürümüyle düzeleceği kestirim ediliyordu. Fakat beklentiler ne yazık ki boşa çıktı. 13 Aralık’ta kullanıma sunulan iOS 15.2 ve iPadOS 15.2’de de Siri ile müzik derecelendirme fonksiyonu çalışmıyor.

Pekala ya siz bu hususta neler düşünüyorsunuz? Derecelendirme özelliği yararlı mı? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu