Mobil

iPhone 15 Pro’nun kamera özellikleri netleşiyor: Periskop kamera ve 10x optik zoom

Apple her yıl iPhone modellerindeki kamera sistemini daha yeterli hale getiriyor. Genel iyileştirmeler iPhone 14 ve iPhone 15 üzere modellerde de devam edecek. Haitong International Securities analisti Jeff Pu, 2023’te piyasaya sürülecek iPhone 15 Pro‘nun 10x optik yakınlaştırma sunan bir periskop kamerayla donatılacağını söyledi.

Periskop sistemi kullanılarak iPhone’un ardındaki telefoto lense giren ışık, açılı bir ayna tarafından kameranın manzara sensörüne gerçek yansıtılacak. Işığın hareket tarafını değiştirilmesi, Apple’ın iPhone’a daha uzun bir telefoto lens yerleştirmesine imkan tanıyacak. Böylece kullanıcılar bulanıklaşma olmadan daha fazla yakınlaştırma yapabilecekler. Ayrıyeten art kamera çıkıntısı da çok fazla artmayacak.

Periskop kamera söylentileri 2 yıldır gündemde

Apple’ın iPhone’larda periskop kamera sistemi kullanacağına yönelik söylentiler 2020 yılının başlarından beri gündeme geliyor. TFI Securities analisti Ming-Chi Kuo da periskop kameralı bir iPhone’dan bahsetmiş hatta iPhone 14 Pro’ya işaret etmişti. Lakin bu teknoloji için gelecek yıl piyasaya sürülecek iPhone 15 Pro‘ya kadar beklememiz gerekecek.

Piyasada zati Samsung Galaxy S21 Ultra ve Huawei P40 Pro+ üzere periskop kamera sistemine sahip birkaç Android akıllı telefon var. Bu aygıtların her ikisi de 10x optik yakınlaştırma sunarken mevcut iPhone 13 Pro, 3x optik yakınlaştırma ile yetiniyor. Muhtemelen bu durum 2023 yılı itibariyle değişecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu