Mobil

Apple, iPhone 14 serisinde çok değerli bir değişiklik yapabilir

iPhone X modelinden beri telefonlarını çentikli ekranla tanıtan ve daima eleştirilen Apple, bu alışkanlığı bırakmaya hazırlanıyor. Birinci olarak Essential Phone tarafından ortaya çıkan ve sonrasında Apple tarafından benimsenen çentik yapısı, bir mühlet Android üreticileri tarafından kullanılmış; fakat sonrasında birinci olarak damla çentiğe, akabinde da delikli ekran yapısına geçilmişti. Apple ise iPhone modellerinde çentikten vazgeçmemişti.

Bugün ortaya çıkan bilgilere nazaran 2022 yılında piyasaya sürülecek olan iPhone 14 serisinde çentikten vazgeçecek olan Apple, farklı ekran tiplerini kıymetlendiriyor. Bir yandan Android özentisi olarak anılmak istemeyen şirket, bir taraftan da artık demode hale gelen çentikten kurtulmak istiyor.

iPhone 14 serisinde delikli ekran görebiliriz

Neredeyse tüm Android üreticilerinin terk ettiği geniş çentikleri 2017 yılından beri kullanan Apple, Face ID sistemindeki kızılötesi sensörler sebebiyle bu dizayndan vazgeçemediğini söylüyor. Bu durum da iPhone modellerinin yıllardır birebir gözükmesine sebep oluyor. Fakat ortaya çıkan bilgiler, Apple’ın değişime gideceği tarafında. Gerçekten yapılan argümanlar, Amerikan devinin LG ve Samsung’dan ekran siparişi verdiği istikametinde.

Bu siparişlerin ise daha evvelkiler üzere olmadığını söyleyebiliriz. O denli ki Apple, LG ve Samsung’dan çentikli ekran değil, delikli ekranlar istemiş durumda. LTPO OLED tabanlı olan bu ekranlar 6.1 inç ve 6.7 inç büyüklüğünde olacak.

Bu da Apple’ın tüm seride tıpkı tasarım lisanını kullanmayacağını gösteriyor. Şirket muhtemelen iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelinde delikli ekran yapısını benimseyecek. iPhone 14 modeli çentikli ekran ile gelirken, iPhone 14 Küçük tanıtılmayacak. Bu bilgiler şimdi şirket tarafından doğrulanmasa da yıllardır süregelen çentikli yapının terk edilecek olması birçok Apple hayranını memnun edecektir. Ayrıyeten üreticinin Face ID ile ilgili nasıl bir yol izleyeceği de yeniden bilinmezliğini koruyor.

Pekala sizce çentikli ekran mı? Yoksa delikli ekran mı daha kullanışlı? Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu