Mobil

Apple yeniden de Intel’den vazgeçmiyor

ARM tabanlı geliştirdiği silikonlarına büyük yatırım yapan ve tüm masa üstü yelpazesini 2 yıl içerisinde taşıma kelamı veren Apple yeniden de Intel işlemcilerden vazgeçmiyor. En azından Mac Pro serisi için durum bu türlü. 

Mac Pro serisinde Intel işlemciler

Apple’ın önümüzdeki yıllarda Apple M2, M3 biçiminde giden ve ortada Pro/Max olarak güncellenen bir yol haritası izleyeceği biliniyor. Artan çekirdek ölçeklendirmesi ile yüksek performans gerektiren aygıtlara güç sağlayacak firmanın Mac Pro için neler yapacağı merak ediliyordu. 

Kaynaklar Apple’ın en az bir kuşak daha Intel işlemcilerle yoluna devam etmek istediğini belirtiyor. Yani piyasaya sürülecek olan Mac Pro iş istasyonunda Intel Xeon Scalable işlemciler göreceğiz. Intel bilhassa yüksek yapay zekâ gücü ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile bu işlemcilerin reklamını yapıyordu. 

Apple’ın hala ARM yongalarının profesyonellerin istediği yüksek süreç gücünü karşılayamayacağını düşünüyor ve riske girmek istemiyor. Ayrıyeten uygulama geçişi tarafının da kusursuz olması isteniyor. Intel işlemcili Mac Pro modelinin gelecek yılın ortalarına hakikat piyasada olması bekleniyor. 

Öbür taraftan Apple’ın masasında bir Mac Pro projesi daha var. Bu proje Apple M1 Max yonga setinden 2 yahut 4 adet birleştirerek kullanacak. Farklı kaynaklar 32 performans çekirdeğine kadar ölçeklendirilebilecek tasarılardan bahsediyor. Gelecek yılın sonlarına saklanan bu projenin büsbütün yeni bir tasarım ile geleceği söz ediliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu