Teknoloji

Apple Watch bu sefer de erken teşhisle hayat kurtardı

Giyilebilir teknolojilerinin yaygınlaşmasındaki aslan hissesi akıllı saatlerin diyebiliriz. Gün geçtikçe daha da yetenekli hale gelen bu eserler, artık saat fonksiyonundan çok insan hayatını kurtarabilen değerli bir araç olarak görülüyor. Elbet Apple Watch da bunların başında geliyor. Daha evvel tekraren defa hayat kurtaran akıllı saat, son olarak bünyesinde barındırdığı bir özellik sayesinde bir kişinin kalp problemleri yaşadığını tespit ederek ileride kalp krizi üzere kıymetli meselelerle müsabakasına mahzur oldu.

Apple Watch, sistemsiz ritim bildirimleri özelliği ile hayat kurtardı

Geçtiğimiz günlerde Michael Reilly isimli Twitter kullanıcısı, yaptığı paylaşımda Apple Watch saatinin atriyal fibrilasyon manasına gelebilecek sistemsiz ritim olup olmadığını denetim etmek için vakit zaman kullanıcıların kalp atışlarını bildiren ”Düzensiz ritim bildirimleri özelliği”nin uyarısı sayesinde kardiyoloğa giderek kalbindeki 3 damarın tıkalı olduğunu öğrendiğini açıkladı.

Birebir vakitte düşük karbonhidrat diyeti yaptığını, zeytinyağı tükettiğini, haftada 5 sefer yük çalıştığını, pek fit ve sağlıklı yapıda olduğunu söz eden Reilly, Apple Watch saatinin bildirimiyle vefattan kurtulduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra hastanede ayrıntılı denetimlerden geçen Reilly için vakit kaybetmeden baypas ameliyatı kararı verildi. Gelen bilgilere nazaran, kelam konusu ameliyat yarın gerçekleşecek.

Bunun tersine geçtiğimiz haftalarda bir küme Apple Watch kullanıcısı, kullandıkları eserlerin inançlı yapıda olmadığı teziyle Apple’a dava açmıştı. Kullanıcılar, Apple’ın alandan tasarruf sağlamak maksadı ile akıllı saatlerinde pile kâfi alan ayırmadığını ve pil, şişmesi üzere ekstrem durumlarda fazla alan olmadığı için direkt olarak ekranla temas ederek çatlama yahut kırılmalara neden olarak insan sıhhatine ziyan vereceğini tez etmişti.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hem hayat kurtarıyor hem de inançlı yapıda değil formundaki haberlerle gündeme gelen Apple Watch hakkında kanılarınız neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu