BilimTeknoloji

357 milyon dolarlık Bitcoin’i çöpe atan adam NASA’dan yardım bekliyor

Birleşik Krallık’ta ikamet eden 35 yaşındaki Newport’lu BT uzmanı James Howells, 8 yıl evvel 7.500 Bitcoin içeren cüzdanın anahtarlarının kayıtlı olduğu sabit diski çöp alanına attı. Sabit diski bulmakta başarısız olan Howells, NASA‘dan yardım istiyor.

Sabit disk çöp alanına gittiği anda, kripto para ünitesinin maliyeti yaklaşık 665.000 dolar olacaktı. Artık ise BTC başına yaklaşık 47.000 dolarlık bir oranla, varlıkların yaklaşık 357.500.000 dolar olduğu kestirim ediliyor.

Uzmanlara nazaran Bitcoin’ler kurtarılabilir

Howells 8 yıl boyunca, sabit diski aramak için müsaade alma teşebbüslerinde başarısız oldu. Kelam konusu çöp deposunun şu anda 1 metre derinlikte olduğu varsayılmakta ve çöplüğün bir futbol alanı büyüklüğünde olduğu belirtiliyor. Howells’in sabit diski bulmasına yardım eden herkes yaklaşık 1.330.000 dolar alacak ve Britanyalılar ölçünün %25’ini Covid Yardım Fonu‘na bağışlamaya hazır.

Yılın başlarında, mahallî idare çevresel dertlere dayalı olarak çöplerin kazılmasını yasaklamıştı. Howells artık, 2003 yılında Dünya’ya düşen Columbia uzay mekiğinin sabit diskinden bilgi kurtarmayı başaran NASA uzmanlarından yardım istiyor. Uzmanlar, HDD fizikî olarak ziyan görmediği takdirde o diskten data kurtarma mümkünlüğünün %80-90 olduğuna dikkat çekiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu