BilimTeknoloji

Vivaldi, Android Automotive için geliştirilen birinci web tarayıcısı oldu

Saklılık odaklı Vivaldi tarayıcısı, Android Automotive OS için tasarlanmış birinci tarayıcı oldu. Geliştirilmesinde İsveçli elektrikli araba üreticisi Polestar’la çalışılan tarayıcı, şu anda Polestar 2 araçlarda bulunuyor fakat yakında Android Automotive’e sahip araçlarda Google Play’den indirilip kullanılabilecek.

Vivaldi, Android Automotive için geliştirilen birinci tarayıcı

Telefonundaki uygulamaları ve medyayı araçların bilgi-eğlence ekranına yansıtan Android Auto’nun tersine Android Automotive OS, çalışmak için bir akıllı telefona gereksinim duymuyor. Android Automotive, araçlar için Google tarafından geliştirilen Android tabanlı bir işletim sistemi. Herkes Google’ın geliştirmiş olduğu bir yazılıma özel birinci tarayıcının Chrome olmasını beklerken açıklama Vivaldi’den geldi.

Şirket, genel kullanım tecrübesinin tarayıcının taşınabilir sürümüyle misal olduğunu fakat kimi özelliklerin Android Automotive’de yer almayacağını söyledi. Evrak indirme ve QR kodu tarama fonksiyonları yer almayacak özellikler ortasında bulunuyor.

Vivaldi, şoförün güvenliğine kıymet verdiğini belirtiyor. Güvenliği sağlamak için de tarayıcının sırf park halindeyken kullanılabileceğini söylüyor. Park halindeyken açılmış bir görüntü, sürüşe geçildiği vakit sırf ses akışı olarak devam edecek.

Zımnilik konusuna da değinen şirket, özel tarama bilgilerinin araçta saklanmayacağını ve aygıtlar ortasında data transferi yapılmak istendiğinde birebir hesapla oturum açılması gerektiğini söylerken bu dataların araç üreticisiyle paylaşılmayacağını belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu