Mobil

Apple, 3 trilyon dolar piyasa bedeline ulaşan birinci ABD şirketi oldu

Büyük teknoloji şirketi Apple, hisse fiyatlarındaki yükseliş ile bir arada 3 trilyon dolar piyasa bedeline ulaşan birinci ABD şirketi olmayı başardı.

Dört yılda üç kat bedel kazandı

Dört yıldan kısa bir müddet içerisinde pahasını yaklaşık olarak üç katına çıkarmayı başaran şirket, dördüncü çeyrek kazançlarında tüm kategorilerde yıllık büyüme gösterdi ve gelirini geçen yıla kıyasla yüzde 29 oranında arttırdı. Bununla birlikte Pazartesi günü 182.01 dolara ulaşan pay fiyatı ile Apple, 3 trilyon dolar piyasa bedelini geride bıraktı.

2 Ağustos 2018 tarihinde birinci 1 trilyon dolarlık piyasa kıymetine ulaşan halka açık ABD şirketi olmayı başaran Apple, 19 Ağustos 2020 tarihinde 2 trilyon dolarlık bir değerlemeye ulaştı. 2021 yılında ise şirketin pay fiyatlarında yüzde 34 artış görüldü.

Apple’ın yükselişine her ne kadar iPhone markası öncülük ediyor olsa da, şirketin hizmet geliri de bir evvelki yıla kıyasla yüzde 25.6 oranında büyüme gösterdi ve son çeyrekte 18 milyar dolardan fazla gelir sağladı. Apple’a kıyasla büyük teknoloji devlerinin de piyasa kıymeti artmaya devam ederken şirketin çabucak gerisinde 2,5 trilyon dolar değere sahip Microsoft, 2 trilyon dolar ile Google ve 1,75 trilyon dolar ile Amazon yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu