Mobil

Apple yine akıllı telefon pazarının başkanı

Yıllarca akıllı telefon pazarının önderi unvanını koruyan Samsung, bilhassa son iki yıldır beklentilerin altında kalan satışları nedeniyle koltuğunu Apple’a bırakmak üzere. Evvelki yıl son çeyrekte birinci kere pazarda liderliği yakalayan Apple, geçen yıl son çeyrekte koltuğunu geri aldı. 

Dördüncü çeyrekte başkan Apple

iPhone 12 satışları sayesinde 2020 yılı son çeyrekte birinci defa akıllı telefon pazarının başkanı olan Apple, çip krizi nedeniyle geçen yıl üçüncülüğe kadar gerilemişti. Sonrasında yine vites arttıran firma geçen yıl son çeyrekte yine önder oldu. 

Canalys raporuna nazaran son çeyrekte Apple yüzde 22 pazar hissesi ile liderliğe yükseldi. iPhone 13 satışları bunda kıymetli bir rol oynadı. Samsung da hissesini arttırarak yüzde 20’ye çıkardı lakin liderlik için yetmedi. Xiaomi yüzde 12, Oppo yüzde 9, Vivo ise yüzde 8 hisseye sahip. Ülke olarak Çin’in önder olduğunu söyleyebiliriz. 

Yonga krizi nedeniyle pazarın genelinde yüzde 1 civarında bir artış yaşandı. Bu yıl ortalarına yanlışsız krizde bir gevşeme bekleniyor. Bunun üretime ve satışlara olumlu olarak yansıması olacak mı daima birlikte göreceğiz. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu