BilimTeknoloji

Kripto para tasarısında neler konuşuluyor?

Türk kripto para topluluğunun gözü kulağı Meclise sunulacak kripto para tasarısında. Bilhassa merdiven altı kripto para platformlarının ve dolandırıcılıkların önüne geçmeyi amaçlayan tasarı sert sayılabilecek önlemlerle geliyor. 

Kripto para yasası neler sunacak?

Bugüne kadar vakit zaman kulis bilgilerini sizlere aktarmıştık ve tasarının belli noktaları gün yüzüne çıkmıştı. Çarşamba günü Mecliste AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş ile kripto para fenomenlerinin görüşmesi sonrasında pek çok ayrıntı netleşecek. 

Kulislerden yansıyan haberlere nazaran bir kaç kritik bilgiyi sizler için bir ortaya getirdik. En bilineni ve aslında iddia edileni resmi müsaadesi olmadan hiç bir borsanın yahut platformun ülkemizde faaliyet gösteremeyecek olması. Müsaadesiz faaliyet gösterenlere ise para cezası ve mahpus cezası verilebilecek. 

Başka bilinen bir husus ise müsaadeli borsaların yalnızca birbiri ortasında kripto varlık transferi yapabilmesi. Yani küresel borsalara katiyen kripto varlık çıkışı olmayacak. Böylelikle paranın yalnızca ülkemiz içerisinde dönmesi amaçlanıyor. 

Bu noktada küresel borsaların yahut DEX tabir edilen borsaların akıbeti merak konusu. Ülkede faaliyet müsaadesi almamış her türlü platforma erişim manisi tezi gündemde. Bu da artık Türkiye harici tüm platformların erişim dışı kalacağını gösteriyor. KYC yaptığınız borsalar ülkenizi bildiği için VPN üzere araçların da işe yaramayacağı düşünülüyor. Bu tez gerçekleşecek mi büyük merak konusu ve muhtemelen en kıymetlisi olacak çünkü ticaret haricinde ön satışlara katılmak da genelde yurt dışı platformlarda gerçekleşiyor. 

Yeni tasarı ile birlikte artık kripto para varlıkları alıp-satan herkesin devlet denetimi altında olacağı ve kara para aklama yahut dolandırıcılık üzere hiç bir hususta taviz verilmeyeceği anlaşılıyor. Zati Binance TR borsasına kesilen 8 milyon TL’lik ceza da bunun işareti. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu