Sosyal Medya

WhatsApp’tan uçtan uca şifreleme hamlesi!

İrtibat hizmeti veren platformlar, son devirlerde iki kullanıcının ortalarında geçen konuşmaların büsbütün onlara özel ve bâtın olduklarını, üçüncü bir kişinin ulaşamadığını belirtmek için uçtan uca şifreleme sözünü kullanıyor. Dünya’nın en çok kullanılan iletileşme uygulaması WhatsApp, 2016’dan kullanıcılarının iletilerini bu bilhassa bir arada inançta tutuyor.

Vakit zaman güvenirliği ile ilgili argümanlar ortaya atılıyordu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘in “WhatsApp’ta rastgele bir içerik görmüyoruz.” diyerek kullanıcılarına seslenmişti. Ayrıyeten WhatsApp, bir bireye yalnızca birinci defa bildiri atılırken uçtan uca şifreleme yaptığını belirtiyordu. Platform, kullanıcılarının itimatla irtibat kurduğuna ikna edebilmek için yeni bir özellik sunmaya hazırlanıyor.

WhatsApp, uçtan uca şifrelemeyi hatırlatmak için göstergeler ekliyor

Meta şirkete ilişkin WhatsApp uygulaması, bilhassa bu yılın başında kapalılık siyasetini güncellemesiyle çok konuşulmuştu. O denli ki birçok kişi güvenirlik kaygısıyla öteki öbür iletileşme uygulamalarına yönelmişti. Platform, sağlam olduğunu hatırlatmak için büyük efor gösteriyor. Yeni sürümünde uçtan uca şifrelemeyle ilgili daha fazla hatırlatıcı olması bekleniyor.

WhatsApp, gelecek yeni güncellemesi ile Durum, Davetler ve Sohbetler kısımlarında uygulamadaki her şeyin uçtan uca şifreli olduğunu söyleyen bir alt bilgi metni göstermeye hazırlanıyor. Bu güncellemesiyle olmasa bir sonraki güncellemede WhatsApp, tıpkı bildirimi Sohbetler kısmına eklemeyi planlıyor.

Pekala uçtan uca şifreleme nasıl çalışır?

Uçtan uca şifreleme özelliği ile datalar gönderici aygıtta şifrelenir ve bir şifreleme anahtarı aracılığıyla alıcı aygıttaki özgün formuna geri döner. İşlem mesajlaşma sırasında program içinde çalışır. Böylelikle hem gönderici hem de alıcı veriyi özgün biçiminde görür. Uçtan uca şifreleme, gönderici ve alıcı dışında üçüncü bir kişinin dataları erişme ihtimalini büsbütün imkansız hale getirmek için kullanılır.

WhatsApp’ı muteber buluyor musunuz? inançlı bulduğunuz uygulamalar nelerdir? Lütfen görüş ve tekliflerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu