BilimTeknoloji

180 milyon yıllık devasa deniz ejderhası fosili bulundu

İngiltere’nin Rutland bölgesinde 180 milyon yıllık devasa bir ihtiyozor fosili kalıntısı bulundu. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında etraf düzenlemesi sırasında keşfedilen deniz ejderhasının sırf kafatasının 1 ton tartısında olduğu belirtiliyor.

Jura Zamanı’na ilişkin olduğu anlaşıldı

Şubat 2021’de Rutland Muhafaza Grubunun önderi Joe Davis, etraf düzenlemesi sırasında çamurun içerisinde kil borulara misal birkaç cisim buldu. Davis, bulduğu cisimleri daha yakından incelediği sırada bunların kil boru değil bir omurganın kesimleri olduğunu anladı. Uzun çalışmalar sonucunda paleontologlar, çevreciler ve gönüllülerden oluşan takım, yaklaşık 10 metre uzunluğundaki fosili ortaya çıkarmayı başardı.

İngiltere’de şimdiye kadar bulunan tipinin en büyük ve en eksiksiz ihtiyozor fosili olma özelliğini taşıyan deniz ejderhası fosilinin, 180 milyon yıl öncesine Mezozoik vaktin Jura Dönemi‘ne ilişkin olduğu belirlendi.

250 milyon yıl evvel ortaya çıktığı ve 90 milyon yıl evvel soyu tükendiği bilinen ihtiyozorlar, yunuslara emsal bir beden yapısına sahip deniz sürüngenleriydi. Uzunlukları, 1 metre ile 25 metre ortasında değişiyordu.

Takım, fosilin büsbütün temizlendikten sonra müdafaa altına alıp bulunduğu yere yakın bir yerde sergilenmesini amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu