BilimTeknoloji

Yapay Güneş teknolojisinde büyük gelişme: 70 milyon dereceye ulaşıldı

Çin’de geliştirilen Yapay Güneş teknolojisi, son gerçekleştirilen testlerde Güneş’ten beş kat daha fazla sıcaklık üretmeyi başardı.

Xinhua Haber Ajansı tarafından bildirilenlere nazaran, ısıtma sistemini daha sıcak ve sağlam hale getirmek için nükleer füzyon reaktör tesisi Experiential Advanced Superconducting Tokamak’da (EAST) çalışmalar yürüten araştırmacılar, Güneş içinde doğal olarak meydana gelen reaksiyonları taklit ederek ”sınırsız pak güç” oluşturmayı planlıyor.

Testler Haziran ayına kadar sürecek

Yakıt olarak hidrojen, döteryum gazları kullanan tesis gerçek güneşe güç veren nükleer füzyon tepkisini taklit ettiği için “Yapay Güneş” olarak isimlendiriliyor. Bununla birlikte araştırmacılar, Güneş’in 15 milyon derecelik sıcaklığına kıyasla “Yapay Güneşi” 70 milyon derecede 17 dakika 36 saniye boyunca çalıştırmayı başardılar.

Çin Bilimler Akademisi Plazma Fiziği Enstitüsü’nde araştırmacı olan Gong Xianzu, “Son operasyon, bir füzyon reaktörünün çalıştırılmasına yönelik sağlam bir bilimsel ve deneysel temel oluşturuyor” kelamlarını lisana getirdi.

Çin hükümeti tarafından 701 milyon Euro bütçe ile yürütülen yeni teknolojinin Aralık ayında başlayan denemeleri Haziran ayına kadar devam edecek. Bununla birlikte araştırmacılar Yapay Güneş’in sıcaklığını 100 milyon derecenin üzerinde tutmak ve uzun müddet istikrarlı bir düzeyde çalışması için testler gerçekleştirecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu