BilimTeknoloji

Kripto para dünyasında yeni akın çeşidi: Şahsen yatırımcıyı alıkoyma

Son iki yıldır kripto para dünyasında birbiri gerisine yazılım taarruzları gerçekleşiyor ve kayıplar 10 milyar dolara yaklaşmış durumda. Ne var ki saldırganlar paranızın bir kısmını değil tamamını istiyor. Bu nedenle adam kaçırmalar da arttı. 

Yatırımcı kaçırma olayları arttı

Aslında varlıklı insanların yahut yakınlarının kaçırılması çok evvelden beri süregelen bir mevzu lakin banka üzere finans kurumlarının güvenliği nedeniyle saldırganlar makul bir fidyeye razı oluyordu. Kripto paralarda ise anahtarlar büsbütün yatırımcıda olduğu için daha kolay amaç oluyorlar.

Wormhole platformu hücuma uğradı

7 sa. evvel eklendi

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da yaşanan adam kaçırma işin ciddiyetini ortaya koyuyor. 40 milyon dolarlık kripto paraya sahip bir kişi kaçırılarak 1 hafta alıkonuldu. Üzücü taraf ise siber kabahatlerde vazifeli bir polis memurunun bilgi tabanı taraması yaparak bu yatırımcıyı öğrenmiş olması. Yakınlarının polise haber vermesi sonrasında nihayet yatırımcı özgür bırakıldı. 

İspanya’da ise 58 milyon dolarlık Bitcoin’e sahip ABD’li yatırımcının meskenine zorla giren saldırganlar özel anahtarlarını vermesi için iş adamına azap uyguladı. Değerli bir ölçüsü tuttuğu cüzdanın bilgilerini alınca da saldırganlar kaçtı.

Hong Kong’da ise 3.85 milyon dolarlık varlığa sahip Hong Konglu bir iş adamı da 1 hafta alıkonuldu ve çekiç ile dayak dahil azaba maruz kaldı. İş adamının polis baskını ile kurtarıldığı tabir ediliyor. Bununla birlikte kentte 8 kişinin daha mafya tarafından kaçırıldığı tabir ediliyor. 

Adam kaçırma olaylarına ne yazık ki yapacak pek fazla bir şey yok lakin uzmanlar fazla göz önünde bulunulmamasını ve bilhassa toplumsal medyada paylaşım yapılmamasını istiyor. Ayrıyeten tüm varlıkları tek bir cüzdanda tutmamak ve riskli durumlarda gerekirse tam aykırısı bir hayat kıssası uydurmak da tavsiyeler ortasında. 
 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Kripto parası olanlar dikkat!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu