Donanım

Yonga dünyasına makus haber: ASML’de yangın çıktı

Yeni yılda yonga krizinin bir anda evvel tahlile kavuşması beklenirken daha birinci günlerden berbat haberler gelmeye başladı. Hollandalı döküm aygıtları üreticisi ASML’nin Berlin’de bulunan tesislerinde yangın çıktı ve EUV bantları etkilendi. 

ASML yangını

DUV ve EUV yonga döküm aygıtlarının en büyük üreticisi pozisyonundaki Hollandalı ASML, siparişlere yetişebilmek için ağır bir çalışma içerisindeydi fakat geçen hafta çıkan yangın planları bozmuş durumda. 

Firmadan yapılan açıklamaya nazaran DUV döküm aygıtları için üretilen bileşenlerin bantlarında bir meşakkat mevcut değil ve bantlar yine harekete geçti. Ne var ki daha hassas EUV bileşenlerini üreten bantlarda hasar oluştu. 
ASML önümüzdeki hafta yangının tesirleri ile ilgili bir rapor yayınlamış olacak.

Hali hazırda ASML’nin en büyük müşterisi TSMC pozisyonunda ve milyar dolarlık mutabakat karşılığında bu yıl yeni EUV sistemler teslim edilecekti. Etkilenen üretim TSMC siparişlerine yansırsa tesiri büyük olabilir. TSMC haricinde Samsung ve Intel de ASML’den EUV aygıtı alımı gerçekleştiriyor. Bu firmalar da ipin ucunda diyebiliriz. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu