Donanım

Samsung’un başı kimyasal atıklarla kaygıda

 

Gelişen teknoloji elbet insan hayatını çok fazla etkiledi ve yalnızca 100 yıl öncesine kadar göremediğimiz kolaylıklar yahut yenilikler artık hayatımızın standardı haline geldi. Bununla birlikte teknoloji düşündüğümüz kadar pak mu?

Teknoloji ve etraf bağlantısı

Ne yazık ki teknolojik gelişmeler her vakit hayatımıza hoşluk katmıyor. Fabrika bacalarından havaya karışan zehirli dumanlar, ırmaklara boşaltılan kimyasal atıklar, toprağa karışan katı atıklar ne yazık ki madalyonun öbür yüzü. 

Etrafa hassaslığını daima ön plana çıkaran Samsung ne var ki uygulama tarafında göründüğü üzere değil. Austin’de bulunan yonga tesislerinden aylardır boşaltılan 763 bin galon kimyasal atık, Harris Branch Creek ırmağındaki doğal hayatı büsbütün bitirdi.

Yaklaşık 100 gündür devam eden deşarj esnasında ırmağın pH kıymetinin 2-3 aralığına indiği tabir ediliyor. Samsung olağanda atık suları tanklarda saklıyor lakin bir kısmının ırmağın kollarından birisine deşarj edildiği belirtilmiş. 

Deşarjı kesen Samsung özel bir uzman ile çalışarak kirliliği gidermeye çalıştığını açıkladı. Irmakta sağlıklı bir hayat için asit bedelinin pH 6.7-8.5 aralığında olması gerekiyor ve bu da epey uzun bir vakit alacak. Kent idaresinin yetkilileri de mevzuyu yakından takip ediyor. Samsung’a bu hususta bir soruşturma açılacak mı merak konusu. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Samsung çevreyi mi kirletiyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu