Donanım

Intel, CES 2022’de H serisi işlemcilerini tanıttı!

Bugün başlayan CES 2022, tesirini tüm süratiyle sürdürüyor. Fuara katılan şirketler, yeni eserler ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ise Intel oldu. Her yıl olduğu üzere bu sene de aktifliğe dahil olan şirket, yeni eserleri ile kullanıcıların karşısına çıktı. Uzun müddettir beklenen 12. Kuşak taşınabilir H serisi işlemciler kullanıcılar ile buluştu. İşte Intel’in CES 2022’ye damga vuran yeni kuşak işlemcileri.

Intel H serisi ile rekabeti kızıştırıyor

Bir mühlet evvel 12. Kuşak işlemcilerini tanıtan şirket, nihayet merakla beklenen taşınabilir işlemciler için adım attı. Bu sene H, P ve U olmak üç farklı taşınabilir işlemci ile karşımıza çıkan şirket, performans ve taşınabilirlik ortasında dengeyi bulmak isteyenler için özel olarak çalışmış.

Bunlardan en yüksek performans ve oyun odaklı olan P serisi 45W güç çekerken, biraz daha mobiliteye odaklanan P serisi 28W çekiyor. En çok taşınabilirliğe kıymet veren U serisi 15 ila 9W ortasında bir güç muhtaçlığı duyuyor. Bunlardan en çok dikkat çekeni H serisi iken, P serisi performans ve taşınabilirlik ortasına konumlandırılmasıyla dikkat çekiyor.

Evvelki jenerasyona kıyasla bu işlemciler yüzde 10 ila 20 ortasında performans artışı sağlıyor. Bu belli kullanım alanlarında yüzde 40’a kadar çıkabiliyor. Birebir vakitte Wi-Fi 6E üzere çağdaş teknolojiler de bu yeni kuşak işlemciler ile hayatımıza giriyor. Buna ek olarak  DDR5 ve LP5 üzere teknolojiler de yeniden bu seride karşımıza çıkıyor. Yapay zeka hızlandırma, 3D modelleme ve daha kısa render müddetleri, bu işlemciler ile hayatımıza giren teknolojiler ortasında.

Listeye baktığımızda 8 farklı H serisi işlemci görüyoruz. Bunlardan en yüksek performanslısı Intel i9-12900HK 20 Tensor çekirdeğine ve 5.0 GHz frekans suratına sahipken, en düşük performanslısı 12 Tensor çekirdekli 4.4 GHz frekans suratındaki i5-12450H. En düşük performanslı işlemcinin bile sunduğu pahalara bakarsak, H serisinin rekabeti bir üst düzeye çıkaracağını söylemek mümkün.

Şirketin argümanına nazaran şimdiye kadar yapılmış en süratli taşınabilir işlemciler ile karşı karşıyayız. Birebir vakitte oyun konusunda da bir evvelki jenerasyona kıyasla gelişen işlemciler, yüzde 28 daha âlâ performans vaat ediyor. Firma bu iş için yazılım konusunda özel bir çalışma yürüttüklerini ve donanım kadar buna da ehemmiyet verdiklerini açıkladı. Birebir vakitte EVO ve VPro serileri de H serisi işlemciler güçlenecek.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Intel sizce H serisi ile AMD ile ortasındaki rekabette yine öne geçebilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu