Oyun

Steam, eşzamanlı kullanıcı sayısıyla kendi rekorunu kırdı!

Dijital olarak oyun satın almak için sayısız mağaza mevcut olsa da Steam hepsinin babası kabul ediliyor. Steam’in güçlü topluluk özelliklerinin yanı sıra mevsim indirimleriyle büyük fırsatlar sunuyor olması, oyuncuları kendisine çeken özelliği oluyor. Pandeminin başından beri devam eden yükseliş nihayet bir düzeye ulaştı, paylaşılan bilgiler Steam’in etkin kullanıcı sayısında rekorunu tazelediğini gösteriyor.

Steam, 28 milyon etkin kullanıcıyı gördü

Salgın nedeniyle insanların meskene kapanmasıyla oyun ve dijital medya servislerinin trafiklerinde büyük artış görülmüştü. Netflix ve Discord üzere uygulamaların büyük yükselişine şahit olduğumuz kadar Steam’in de sunduğu oyunlarıyla yükselmesine şahit olduk. Steam ile ilgili daima olarak tahlil paylaşan SteamDB, platformun 28 milyon etkin kullanıcıya ulaştığını duyurdu.

Steam faal kullanıcı sayısı

2019 yılının Ocak ayında faal kullanıcı sayısı 17.6 milyonken bu sayının üç yıl sonra 28.2 milyona ulaşması hayret verici. Ortada oldukça büyük bir fark kelam konusu ve zati bu fark lakin pandemi üzere sıra dışı bir olayın varlığıyla açıklanabilirdi. Kendini meskene kapatan beşerler oyunlar oynayarak vakit öldürmeye çalışıyor ve bunu yapmak için en uygun servislerden biri Steam.

9 Ocak datalarına baktığımızda en çok oynanan birinci 5 oyunun pek yabancı gelmediğini görüyoruz. 881.051 oyuncu ile Counter-Strike: Küresel Offensive birinci sırada, akabinde DotA2, PUBG, Apex ve GTA 5 geliyor. Kabul edelim, GTA 5’in birinci 5’e girmiş olması biraz şaşırtan. Başka oyunlar ise birinci 5’ten düşmeyenler olarak zati aklımıza kazınmış.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu