Oyun

Steam Deck için Easy Anti-Cheat uygun olmayabilir

PC oyuncuları, birçok oyunda Easy Anti-Cheat (EAC) hile tersi hizmetine denk gelmiştir. Kısa müddet evvel yazılım fiyatsız oldu. Bu da daha fazla oyuncu göreceğimiz manasına geliyor. Valve, Steam Deck için olabildiğince çok oyunun çalışmasını istiyor. Hile tedbire yazılımının kullanılması ise bunun uygulanması için büyük bir mahzur olarak duruyor.

Steam Deck, Windows oyunlarının Linux platformunda çalışmasına müsaade veren Proton isimli bir uyumluluk katmanı kullanıyor. Epic, yakın vakitte EAC‘in Proton ile çalışacağını ve geliştiriciler tarafından birkaç tıklama ile etkinleştirilebileceğini duyurdu. Bu popülerliği göz önüne alındığında uygun bir haber üzere duruyordu. Fakat artık bunun güzel bir haber olmayabileceği gözler önüne geldi.

Vermintide 2 geliştiricisi Steam Deck hakkında yorum yaptı

Vermintide 2 geliştiricisi birçok oyun için bu durumun o kadar kolay olmayacağını söyledi. Üretim, EAC kullanıyor. Tekrar de ortaya çıktığı üzere yanlışsız bir tıp olmayabilir. Steam forumunda oyuncular oyunların Proton dayanağı isteyen bir mevzuya yanıt verdi. Burada da EAC’ın aslında iki sürümü olduğunu açıkladı. Birisi Epic‘in çevrimiçi hizmetlerini kullanırken, başkası kullanmıyor.

Bu durum, Epic‘in çevrimiçi hizmetlerini kullananlar için uygun haber niteliğinde. Tekrar de bunun yalnızca birkaç yeni ve birinci taraf Epic oyunları için geçerli olabileceği ortaya çıktı. Örneğin Vermintide 2, Epic’in EAC hizmetinin çevrimiçi hizmetlerini kullanmayan sürümünden yararlanan birden fazla oyundan birisi olarak karşımıza geliyor.

Easy Anti-Cheat bir sorun olarak görülüyor

Geliştiriciler Epic‘in çevrimiçi olmayan bir sürümünü çevrimiçi tarafına dönüştürmenin çok vakit alacağını iddia etti. Oyunlar Proton dayanağı alıyor ve Steam Deck‘e uygun hale geliyor. Lakin bunun hakikat bir hareket olup olmadığı hala araştırma kademesinde.

Tripwire Interactive üzere başka geliştirme takımları EAC ile mümkün uyumluluk problemine dikkat çekti. Buna ek olarak DayZ geliştiricileri oyunlarını Steam Deck‘e getirmenin pek mümkün durmadığını belirtti. Bunun sebebinin ise birçok geliştirici BattleEye anti-hile yazılımı nedeniyle olduğunu düşünüyor.

Bu tip meselelerin etkileyebileceği oyun sayısı düşünüldüğünde Steam Deck‘in önünde bir sorun var üzere duruyor. Platformdan kâfi sayıda insan yararlanırsa, dayanak göreceği düşünülüyor.

Sizler Steam Deck hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu