İnternet

Bitcoin, 2022’ye Neden Makûs Başladı? İşte Bunu Tetikleyen 2 Kıymetli Olay!

Bitcoin, her vakit öngörülemeyen kripto para standartlarına nazaran bile yeni yıla şaşırtan düzeyde düşük bir başlangıç yaptı. Doğal olarak merkezi olmayan yapısı nedeniyle, Bitcoin fiyatındaki rastgele bir değişikliği tek bir nedene bağlamak mümkün değil. Doğal ki işin içinde politik kararlar, ülkelerin kripto para borsalarını düzenleme teşebbüsleri üzere pek çok etken var. Lakin işin içinde, pek görülmeyen 2 neden daha var ve ikisi de kripto para madenciliği ile ilgili.

Ocak ayının birinci haftasında görülen çöküşün, dünyada meydana gelen kimi büyük siyasi sarsıntılarla da temaslı olduğu açıkça görülüyor.

Bitcoin’e Birinci Darbe Kazakistan’dan…

Birinci olarak, Kazakistan’ta şiddetli bir huzursuzlukla alevlendi. Ekonomik eşitsizliğe duyulan öfke ve hükümetten artan memnuniyetsizlikle birleşen Orta Asya ülkesinin binlerce vatandaşı, hükümetin 1 Ocak 2022’de tavan fiyatını kaldırmasının akabinde görülen akaryakıt fiyatlarındaki keskin artışı protesto etmek için sokaklara döküldü. Protestoları denetim altına almak için Kazak hükümeti, interneti neredeyse büsbütün keserek ülkenin süratle büyüyen kripto para madenciliği sanayisini de durdurmuş oldu.

Kazakistan’ın Bitcoin madenciliği sanayisi geçtiğimiz yıl büyük bir yükseliş yaşamıştı. Çin’in 2021’de Bitcoin madenciliğini yasaklamasından sonra Kazakistan, Ağustos 2021 itibariyle dünyanın toplam madenciliğinin neredeyse yüzde 22’sini oluşturan ABD’den sonra ikinci en büyük Bitcoin madenciliği ülkesi haline geldi. Kazakistan’ın interneti kesildiğinde, madencilik kapasitesi değerli ölçüde düştü. Buna karşılık belirsizlik oluştu ve piyasalar düştü.

Kripto madenciliği, yeni paralar oluşturmak ve devam eden tüm süreçlerin günlüğünü tutmak için kullanılan bilgi süreç süreci. Bu vazifesi gerçekleştirmek için güçlü bilgisayarlar, şaşırtan ölçüde güç ve bir internet ilişkisi gerektiren son derece karmaşık algoritmik bulmacaların çözülmesi gerekiyor.

Bitcoin’e Bir Darbe de Kosova’dan…

Avrupa’dan gelen bir öteki haber de kripto para piyasalarını sarstı. Kıymetli madencilik merkezi olan Kosova, elektrik kullanımını kısıtlama umuduyla kripto para madenciliğini yasaklama kararı aldı. Ülke şu anda bir güç krizinde ve bu da hükümeti yüksek fiyatlarla elektrik ithal etmeye ve kesintiler uygulamaya zorluyor. Sorunu hafifletmeye çalışmak için hükümet, ağır güç kullanan madencilik sanayisini de amaç aldı.

İçişleri Bakanı Xhelal Svecla Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Kosova Polisi, asgarî kripto para üniteleri için ekipman keşfetmek ve bunlara el koymak için bir hareket düzenledi” dedi ve ekledi: “Bu çeşit donanımlardan 272 adet ele geçirildi ve bir kişi tutuklandı. Tüm aksiyonlar olaysız bir biçimde gerçekleşti ve sona erdi.

Bitcoin’in 2022 Falında Neler Var?

Olağan ki, yılın geri kalanının hem politik hem de kripto para ünitesi açısından nasıl oynayacağına dair kesin bir şey söylememiz mümkün değil. Tek bir Elon Musk tweet’inin bile kripto para ünitelerinde olağanda olmaması gereken fiyat yükselişlerini bir gecede tetikleyebildiği düşünülürse, rastgele bir varsayımda bulunmak pek gerçek olmayabilir…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu