Mobil

xx messenger İrtibatın Bitcoin’i mi Olacak?

Dünyanın kuantum dirençli birinci iletileşme uygulaması xx messenger, dün xx Network’te kullanıma sunuldu. Xx messenger, kullanıcıların yüzlerce merkezi olmayan düğüm aracılığıyla gerçek vakitli olarak bağlantı kurmasını sağlıyor. Uygulama, IOS ve Android’den indirilebilirken küme sohbetinin yanı sıra fotoğraf ve ses paylaşımı yapmanıza da imkan sunuyor.

İleti İçeriklerini Korumak İçin Kuantum Dirençli Kriptografi Kullanıyor

Mevcut iletileşme uygulamalarının bilakis, xx messenger ileti içeriğini kod çözmeye karşı korumak için kuantum dirençli kriptografi kullanıyor ve cMix yazılımı meta bilgileri (kimin gönderdiği, ne vakit gönderdiği, nereden gönderdiği ve kimin aldığı hakkında bilgi) gizleme hizmeti sunuyor.  Rastgele seçilen xx düğümlerinden oluşan gruplar, daha sonra tekrar tekrar karıştırılan ve ayrıyeten kuantum dirençli kriptografi kullanılarak şifrelenen 1.000 iletilik anonimlik kümelerini şifreliyor. Göndericileri ve alıcıları birbirine bağlayan bilgiler yok edilerek üçüncü şahıslar tarafından özel bildirilerin izlenmesini engelliyor.

Başka İletileşme Uygulamaları, Kullanıcı Bilgilerini Satıyor

Merkezi hizmet sağlayıcıları artık dijital kullanıcıların birçoklarını gözetliyor ve alışkanlıklarına nazaran profillerini çıkarıyor. Ferdî bilgilerimiz, dünyaca ünlü iletileşme uygulamaları tarafından tüketicileri yahut seçmenleri mikro hedeflemek ve manipüle etmek için kullanılan reklamlara ve siyasi kümelere gönderiliyor. Kullanıcı bilgileri sömürücü biçimde pazarlanıp paraya çevriliyor. Merkezi olmayan platformlar, internetin kapalılık unsurlarını, gelişmekte olan web3 ekosisteminin dokusuna entegre etmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. xx messenger, web3’ün başlangıcında devredilemez saklılık haklarını muhafazaya ve güçlendirmeye kendini adamış bir uygulama prensibiyle kullanıcılarla buluştu.

Mevcut Mesaj Şifrelemesi Kuantum Dirençli Değil

Kuantum bilgisayarların eski kripto kullanılarak şifrelenmiş irtibatların kodunu çözebileceği konusunda genel bir muahede var. Bu noktada, “güçlü uçtan uca şifrelemeye” sahip olanlar da dahil olmak üzere, mevcut başka tüm messenger uygulamalarında gönderilen bildirilerin kodu kolaylıkla geriye dönük olarak çözülüyor ve yapay zeka tarafından tahlil ediliyor. Sırf xx messenger kullanılarak yapılan sohbetler kuantum direnci sayesinde saklı kalacak.

xx messenger, Meta Bilgi Parçalama Sunuyor

Merkezi Olmayan Blockchain Üzerinde Çalışıyor

xx messenger’da gönderilen her bildiri, dünya çapındaki yüzlerce xx düğümden rastgele seçilen beş düğümden geçer. Hükümetlerin zorlayabileceği merkezi bir kurum, casus yazılım ekleyecek yahut bilgi tabanından data açığa çıkaracak hiçbir şirkete hizmet etmiyor. xx messenger’ı destekleyen xx Network, şu anda ana ağda bulunan dağıtılmış, merkezi olmayan bir blockchain ve 80’den fazla ülkede 350’den fazla bağımsız olarak sahip olunan düğüm tarafından çalıştırılan şeffaf yazılım üzerinde çalıştırılıyor.  xx messenger Uygulaması, hakikaten merkezi olmayan bir Uygulama (dApp), bu da akıllı kontratlar aracılığıyla özerk bir formda merkezi olmayan bir blockchain üzerinde çalıştığı manasına geliyor.

xx messenger’ın arkasında  Ünlü Kriptograf David Chaum ve takımı var

xx messenger’ın yaratılmasının ardındaki öncü grup, erken devirde pratik, anonim ve doğrulanabilir kriptografik sistemler geliştirme üzere başarılara imza attı. Ayrıyeten uygulama, dijital para ünitelerini, karma ağları, müsaadesiz kriptografik tahlilleri ve doğrulanabilir oylama sistemlerini öneren ve dağıtan ünlü kriptograf David Chaum tarafından yönetiliyor.

David Chaum:  “xx messenger bireyler ortası irtibatın Bitcoin’i”

Kripto paranın mucidi ve xx Network kurucusu David Chaum: “Son periyotlarda yaşadığımız zımnilik tasaları, halkı Facebook üzere merkezi kuruluşlar tarafından şahsî bilgilerin denetimi ile ilgili meselelere hassas hale getirdi. Bilgilerinin kurumsal şirketler tarafından berbata kullanıldığını fark eden beşerler artık kendilerini korumak ve toplumu yararlı biçimlerde değiştirmek için kriptografiyi ve akıllı telefonları nasıl kullanacaklarını anlamaya çalışıyorlar; xx messenger, Bitcoin’in merkezi olmayan finansmanı üzere özel bağlantısı inançlı bir biçimde merkezden uzaklaştırıyor. Bunu yanlışsız yapalım: kendi bilgimizin ve yazgımızın denetimini ele alalım.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu