Mobil

Google, artırılmış gerçeklik gözlüğünü 2024’te piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Google, dahili olarak Project Iris olarak isimlendirilen bir AR(artırılmış gerçeklik) gözlüğü üzerinde çalışmalar yürütüyor. Yaklaşık 300 kişilik bir grup tarafından gerçekleştirilen AR gözlüğünün, 2024 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Google’dan AR gözlüğü atılımı

Birçok şirket, sanal gerçeklik(VR), artırılmış gerçeklik(AR), karma gerçeklik(MR) ve genişletilmiş gerçeklik(XR) odaklı eserler geliştiriyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler Google’ın da rekabette elini güçlü tutmak istediğini gösteriyor.

The Verge’ün projeyi bilen iki kişi tarafından edindiği bilgilere nazaran Google, bir AR gözlüğü müşterilerine sunmaya hazırlanıyor. Project Iris ismiyle yürütülen çalışmalarda Pixel grubunun kimi üyeleri de dahil olmak üzere yaklaşık 300 kişinin çalıştığı belirtiliyor. Projeyi, Project Starline‘ı da yöneten Clay Bavor denetliyor ve direkt olarak şirketin CEO’su Sundar Pichai’ye rapor veriyor.

Edinilen bilgiler doğrultusunda Google’ın gözlüğünde mevcut AR gözlüklerinden daha sürükleyici, karma gerçeklik tecrübesi sunması için dışa bakan kameralara yer verilecek.

San Francisco’da bir tesiste geliştirilen birinci prototiplerin kayak gözlüğüne benzediği söyleniyor. Google‘ın yeni AR gözlüğü projesi olan Project Iris üzerinde ağır çalışmalar sergileyerek gözlüğü vaktinde sunmayı planladığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu