Mobil

Xiaomi’nin iki modeli kullanıcıların başını ağrıtıyor! İşte sebebi

Yaklaşık üç yıl evvel pop-up kamerasıyla tanıtılan ve o vakitler amiral gemisi katili ismiyle pazarda büyük bir kullanıcı kitlesi yakalayan Redmi K20 (Mi 9T) serisinin güncelleme takviyesi yakın vakitte sonlandırılmıştı. Son olarak Android 11 güncellemesi alan Redmi K20 ve K20 Pro, MIUI 12’yi de aşamamıştı. Bu durum ise kullanıcıların canını sıkmaya yetti. Serideki telefonlara sunulan son güncelleme, birçok kusur ile birlikte telefonları kullanan şahıslara illallah ettirdi.

İki telefondan oluşan serinin standart modeli Snapdragon 730G ile gelirken, Pro versiyon periyodun amiral çipi ile tanıtılmıştı. Redmi K20 Pro’da Snapdragon 855 bulunuyordu. Ayrıyeten AMOLED ekran, ekrana gömülü parmak izi sensörü, pop-up sistemli ön kamera 2019 yılında bu seriyi dikkat cazip kılmıştı. Artık ise, telefonlara sunulan son güncelleme, kullanıcılardan reaksiyon aldı.

Xiaomi, serinin güncelleme almayacağını açıkladı: Yanlışlar ne olacak?

Eski güzideleri K20 ve K20 Pro için son resmi güncellemesini geçtiğimiz günlerde yayınlayan Xiaomi, ilerleyen süreçte gelen sayısız geribildirim ve yanılgı raporunu dikkate almadı. Telefonlar ile ilgili son periyotta 100’e yakın yanılgı bildirimi yapılırken, şirket sessizliğini reaksiyon alımlı bir açıklama ile bozdu. Bir Xiaomi moderatörü, yanılgılar ile ilgili soru soran Redmi K20 kullanıcısına telefonun ve serinin dayanağının sona erdiğini söyledi.

Küresel pazara Mi 9T ismiyle sunulan ve Türkiye’de de sevilmiş olan seride yaşanan yazılımsal sıkıntıların başını şunlar çekiyor:

  • Uygulama açılış ve kapanışlarında gecikmeler
  • Son uygulamalar menüsündeki aksamalar
  • Kayan Pencere özelliğinin stabil çalışmaması, bu pencerelerin sağa sola sürüklenememesi
  • Oyunlarda FPS düşüşleri
  • Sohbet balonunun çalışmaması
  • Android 11 ile gelen bildirim gruplama özelliğinde sorun yaşanması
  • Notlar uygulamasında zil sesi ile ilgili sorun yaşanması
  • Bilhassa Hindistan ROM’unda Widevine L1 sertifikasının bulunmaması (Netflix’te HD içerik izlenememesi manasına geliyor)

Bu üzere sayısı 100’ü aşan sorun, Redmi K20 (Mi 9T) serisinin adeta canına okuyor. Kullanıcılar daima şirkete şikayetlerde bulunurken, Xiaomi problemleri göz gerisi ederek serinin güncelleme almayacağını yinelemeye devam ediyor.

Pekala sizler hangi telefonu kullanıyorsunuzı? Sizin telefonunuzda bu türlü sorunlar yaşanıyor mu? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu