Oyun

Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #2

 
Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları listesinin devamına buradan devam ediyoruz. Tekrar başka çıkış yapacak oyunlar listesine aşağıda linklerden ulaşabilirsiniz.
 
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #1
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #2
– Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #1 
 
– Hunt the Night (13 Nisan: aksiyon, rol yapma, macera)
 
 
 
Moonlight Games tarafından geliştirilen ve DANGEN Entertainment tarafından yayınlanacak olan aksiyon, rol yapma, macera oyunu Hunt the Night, 13 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor.  Üstten görünümlü bu retro stili aksiyon macera oyunu içerisinde farklı farklı bölgelere ilerleyebilecek, uçsuz bucaksız bir dünyayı keşfedebileceğiz. Bu oyun içerisinde geniş bir dünya bizleri sunulacak ve bu geniş dünya içerisinde büyük bir maceraya atılacağız. Bu macera içerisinde kuvvetli düşmanlarla ve şiddetli işverenlerle savaşacak, onları alt etmeye çalışacağız. Ne kadar çok düşmanı temizlersek ve ne kadar çok düşmanı alt edersek o derece avantajın ve mükafatların sahibi olacak ve bu avantajlı mükafatların sahibi olacağız.
 
Hızlı ve seri oynanış içeriğine sahip bu üretim içerisine bir karakteri denetim edecek, bu karakterle bir arada büyük bölgelere ve alanlara gerçek adım atabileceğiz. Oyun içerisinde Sol üst köşede tekrar can barımız bulunacak, bu can barının dışında yeniden farklı farklı özel objelerin ne kadar çok kullanıldığına dair çeşitli ikonlar yer alacak. Sağ üst köşede de oyun içerisinde kuşandığımız ve kuşanacağımız çeşit objeler bulunacak.
 
 
 
Korkunç ve farklı yaratıkların yer aldığı bu imal içerisinde birçok bölgeye yanlışsız adım atacak, bu bölgeleri aslında bir nevi keşfetmeye çalışacağız. Oyun içerisinde hem tansiyon stili bir yapı bizlere sunulacak hem de karşımıza çıkan düşmanları kılıcımız ve özel yeteneklerimizle alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde olağan düşmanlar ve işveren savaşları yer alacak. İşveren savaşları yeniden sizin de bildiğiniz üzere daha güç ve daha çetin geçecek. Oyunda her işverenin farklı farklı yetenekleri bulunacak ve bu yetenekleri öğrenmek aslında temel amacımız olacak. Yani birinci olarak işverenle karşı karşıya geldiğimiz vakit onun nasıl hücum yaptığını – neler yaptığını ve nasıl hareketlere sahip olduğunu öğrenecek, daha sonra bu hareketlere karşı kendimize ilişkin bir savunma düzeneği oluşturmaya başlayacağız. Bu formda işverenleri alt etmeye çalışacağız.
 
Oyun içerisinde tekrar çeşitli harabelere ilerleyebilecek zindanlara katılabilecek ve daha fazla yere ulaşabileceğiz. Aksiyon ve macera ögelerinin yer aldığı bu imal içerisinde bir karakteri denetim edecek, bu karakteri geliştirebilecek ve yeni yeteneklere sahip olacağız. Oyun içerisinde tekrar çevreyi keşfedebileceğiz, etraftan bulduğumuz eşyalarla bir arada düşmanlara karşı daha tesirli bir formda çıkacak ve yeni objelerin kilidini açabileceğiz.
 
 
 
Karanlık işlerin yer aldığı ve bu karanlık güçleri alt etmeye çalışacağımız bu aksiyon macera rol yapma oyunu içerisinde ürkütücü bir yapı izleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde üstten yani üstten görünümlü bir kamera bakış açısı bulunacak ve bu bakış açısıyla bir arada haritanın bir kısmına hakim olacağız. Oyun içerisinde tekrar karşımıza irili ufaklı düşmanlar çıkacak, bu farklı düşmanları kılıcımızla yahut çeşitli aletlerimizle alt etmeye çalışacak ve bu sayede bir yandan hayatta kalmaya çalışacak öteki yandan ise düşmanları bu bölgelerden temizlemeye uğraşacağız.
 
Kıyamet sonrası bir temayı benimseyen ve bu temayı bizlere sonuna kadar aktarmaya çalışan bu imal içerisinde karanlık bir atmosfer bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde daha çok gece ve karanlık atmosferi bulunacak, bu atmosfer ile birlikte kendimize muhafazaya alacak ve bu dünyada hayatta kalmaya çalışacağız. Karanlığın gücünü bir nevi kendi çıkarlarımıza nazaran kullanmaya çalıştığımız bu üretim içerisinde gece ile bir savaş halinde değil de onunla birlikte dost olmaya çalışacağız. Oyunda tekrar insanlığın yok olma teması yer alacakve bu tema doğrultusunda çeşitli ataklar ve planlar gerçekleştirmeye başlayacağız.
 
 
 
Oyun içerisinde tekrar stalker oyunundan aşina olduğumuz bir küme yer alacak. Tekrar bu oyunda da stalker oyununda olduğu üzere kıyamet sonrası bir dünyada hayatta kalan stalker isimli kümeler yer alacak. Münasebetiyle oyunlar bu konsept bakımından birbirine benziyor lakin doğal ki diğer cinsler olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde tekrar karanlık yollarda yolumuzu bulacak, karşımıza çıkan düşmanları alt etmeye çalışacak ve insanlığa tekrardan kurtarmaya ve yüceltmeye başlayacağız.
 
Hayatta kalanların az olduğu ve çeşitli kümelere ayrıldığı bu imal içerisinde biz de bir kurtulan olarak bu dünyayı kurtarmaya çalışacak ve dünyaya hakim olan bu düşmanları ortadan kaldırmaya çalışacağız. Oyunda çok farklı stilde düşmanlar bulunacak ve düşmanların her birini kendi yetenekleri bulunacak. Oyun içerisindeki işveren savaşları epey ehemmiyet arz edecek ve işveren savaşları ile bu imal daha çok ön plana çıkmaya hedefleyecek. Hasebiyle oyun içerisinde bu işveren savaşları ortasında çok çeşitli yaratıklar yer alacak ve onları alt etmek için de üstte da bahsettiğim üzere öncelikle taarruz tarzlarını öğrenmemiz gerekecek ve ona nazaran bir atak yapmamız lazım.
 
 
 
Oyun içerisinde tekrar düşmanlara karşı çeşitli atılımlar yapabiliyor ve bu atakları aslında bir nevi komboya bağlayabiliyoruz. Oyunda tekrar kullanabileceğimiz çeşitli yakın silah tiplerinden menzilli silahlara kadar birçok silah cephaneliği bulunuyor. Bu çeşitli silah cephaneliğinden istediğimiz silahı alabiliyor ve düşmanlara karşı gelmeye başlıyoruz. Oyun içerisinde nasıl bir taarruz tarzı benimseyeceğimiz büsbütün bize kalıyor ve biz de ona nazaran kendi planlarımızı yapıyor ve o silah çeşidi üzerinde ustalaşmaya çalışıyoruz.
 
Bölüm sonu canavarları ile ön plana çıkan ve bunları alt etmeye çalıştığımız bu üretim içerisinde güçlü bir dövüş sistemi süratli aksiyon tecrübesi bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde tekrar bulduğumuz silahları ve aletleri yükseltebilecek, cephanemizi dilediğimiz üzere özelleştirebileceğiz. Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere rol yapma ögeleri yer aldığından ötürü hem ekipmanlarımızı geliştirebilecek hem de yükseltebileceğiz. Münasebetiyle Bu sayede düşmanlara karşı daha güçlü bir halde geleceğiz.
 
Oyunda yeniden ekipmanların dışında karakterimizin hünerlerini ve  istatistiklerini de arttırabileceğiz. Yani karakter geliştirme ekranı bu oyun içerisinde yer alacak; hem karakterimizi geliştirecek hem de silahlarımızı yükseltebileceğiz. Hasebiyle oyun içerisinde bir yükseltme mekaniği ve geliştirme sistemi yer alacak.
 
 
 
Bunun dışında oyun içerisinde farklı farklı yetenekler bulunacak, bu yetenekler ortasında can çalma, büyü atma, ateş gücünden faydalanma ve daha fazlası yer alacak. Bu büyülerin kullanımı da büsbütün bize ilişkin olacak. Büyüler de uzak menzilli hücumlar içerisine dahil olacak ve çeşitli güçlü alanlarda bu büyülerin kullanımını gerçekleştirebileceğiz.
 
Oyunda elbette genel usul zindanlar halinde karşımıza çıkacak bu formda farklı zindanlara hakikat geçiş yapacak, buradaki düşmanları alt etmeye çalışacak ve buraları temizlemeye çalışacağız. Oyun içerisine atıldığımız o macerada elbette bir de bulmacalar bulunacak ve bu bulmacaları da çözmemiz gerekecek. Bir sonraki bölgeye ilerlemek için bu bulmacaları çözecek ve farklı düşmanlara hakikat yol alabileceğiz. Oyun içerisinde tekrar her bölgenin kendine ilişkin yapısı ve zorlukları bulunacak. Bunun dışında yeniden tuzaklar ve platform unsurlardı a bu imal içerisinde yer alacak. Bir bölgede bulmaca dışında çeşitli platform zorlukları da bulunacak. Münasebetiyle onları aşmak için de yanlışsız vakitte ve yanlışsız yerde atılım yapmamız gerekecek.
 
 
 
13 Nisan tarihinde çıkış yapacak oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz siz de oyunu Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı üzere bildirim alabilir ve bu oyundan haberdar olabilirsiniz. Siz de bu biçim üstten görünümlü aksiyon rol yapma oyunlarından hoşlanıyorsanız bu imale bir talih verebilirsiniz.
 
– Shardpunk: Verminfall (13 Nisan: hayatta kalma, taktik, rol yapma)
 
 
Clockwork Pile tarafından geliştirilen ve Retrovibe tarafından yayınlanacak olan hayatta kalma, taktik, rol yapma oyunu Shardpunk: Verminfall, 13 Nisan tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Retro grafiklere sahip bir üretim içerisinde kendimizi sıra tabanlı strateji aksiyonu içerisinde bulabilecek, rol yapma ögelerini deneyebilecek ve savaş sonrası bir temayı bu oyun içerisinde deneyebileceğiz. Oyun içerisinde yeniden sağın solun yıkılabildiğini görebilecek bunun yanı sıra kendimize ilişkin hünerleri kullanabilecek, bu hünerleri istediğimiz üzere geliştirebilecek ve yeni maharetlerin kilidini açabileceğiz.
Savaşın akabinde kaybedilen bir ülke imajını bizlere aktaran bu oyun içerisinde biz de düşmanlardan kaçacak, hayatımızı kurtarmaya çalışacak ve etrafı keşfetmeye başlayacağız. Oyun içerisinde hayatta kalma teması ön planda olacak ve bu tema sayesinde de etrafı keşfederken kendimizi bulabileceğiz. Oyun içerisinde etrafı keşfedebilecek, hayatta kalmak için çeşitli kaynaklar toplayabilecek ve düşman orduları ile bir arada savaşabileceğiz.
 
 
Sıra tabanlı retro imal içerisinde kendimize ilişkin bir takım kurabilecek, bu grupla bir arada düşmanların karşısına çıkacak ve grubumuzu toparlarken etrafı keşfetmeye koyulacağız. Oyun içerisinde hem strateji hem rol yapma hem hayatta kalma ögeleri yer alacak ve bu ögeler da harmanlanarak biz oyunu severlere sunulmaya çalışılacak.
Birden farklı oyun cinsinin birleştiği ve bu sayede daha fazla içeriği bizlere sunabildiği bu imal içerisinde kendi takımımızı ve ekibimizi kurabilecek, bu takıma istediğimiz karakteri alabilecek ve bu karakterlerin hünerlerinden faydalanabileceğiz. Oyun içerisinde yeniden bu karakterlerin farklı farklı marifetleri yer alacak ve bu maharetleri dilediğiniz üzere geliştirebileceğiz. Oyunda yeniden çok sayıda insan ve ekipman bulunacak. Bu beşerlerle etkileşime geçebilecek, onlardan misyonlar alabilecek bir yandan hayatta kalmaya çalışırken başka yandan öteki insanların da kurtulmasını sağlayabileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde birçok marifet ve obje bulunacak. Bu hünerleri ve objeleri kullanmak büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere karakterlerin farklı marifetleri bulunacak, onları yanlışsız vakitte ve gerçek yerde kullanmamız gerekecek. Oyunda yeniden etrafı keşfederek çeşitli kaynakları ve öğeleri elde edebileceğiz. Bu sayede daha fazla ekipmana sahip olacak ve ekipmanlarla birlikte hayatta kalma bahtımız daha da artacak. Hasebiyle bu oyun içerisinde etrafı keşfetmek, çeşitli kaynaklar toplamak ve yeni öğeler elde etme hayli ehemmiyet arz edecek. Aslında hayatta kalma oyunlarında siz de biliyorsunuz ki keşif olayı hayli değerli.
Hayatta kalanlardan oluşturduğumuz grupla bir arada atıldığımız bu macera içerisinde farklı farklı silahları deneyebilecek ve bu silahlarla bir arada hayatta kalmak için elimizden geleni yapabileceğiz. Oyun içerisinde tekrar bizlere çeşitli kararlar sunulacak ve bu kararları da kendimiz belirleyebileceğiz. Bu kararlarla birlikte oyunun gidişatını değiştirebilecek ve uygun ya da makus bir çıkışa gerçek ilerleyebileceğiz. Oyunda tekrar bu verdiğimiz kararların sonuçları ile birlikte uğraşacak ve bu sonuçların tesirlerini oyun içerisinde görebileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde çok ayrıntılı taktik ögeleri bulunacak. Bu taktik ögeleri ortasında hangi karakterin hangi atılıma yapabileceği, hangi karakterin hangi objeyi kullanabileceği, sıhhat paketlerini hangi karakteri kullanabileceği ve daha fazlası üzere seçimler bir oyuncular tarafından verilecek. Yani oyun içerisinde karakterler üzerinde çeşitli objeler kullanabilecek ve bu objelerin kullanımı ise büsbütün bize ilişkin olacak. Bizim hamilelerimizle bir arada oyun içerisinde düşmanlarla karşılaşabilecek ve bu düşmanları da alt etmeye çalışacağız.
Oyunda yeniden farklı farklı bölgeler bulunacak ve bu bölgelere ilerleyerek farklı tema ve farklı düşmanlarla bir arada karşılaşabileceğiz. Sıra tabanlı taktik aksiyon sistemi içerisinde bir biz bir de rakip grup sıra sıra atağını yapacak ve bu sıra sıra atılımlarla bir arada en âlâ formda hayatta kalmaya çalışacak ve karakterleri bu kapsamda muhafazaya başlayacağız. Oyun içerisinde yeniden çeşitli silahlar bulunacak ve yakın dövüş silahlardan uzak menzilli silahlara kadar birçok silah tipi bu oyun içerisinde yer alacak. Oyunda elbette en çok uzak menzilli silahlar tercih edilecek zira düşmanlara yaklaşmadan ve siper alarak onlara karşı ateş edebilecek ve onların hem kanamasını sağlayabileceğiz hem de basitçe alt edebileceğiz. Oyun içerisinde bu kanama muhabbeti silahımızla ateş ettiğimiz vakit rakibe her el sonrası makul oranda hasar vermesi ile alakalı.
 
 
Oyun içerisinde katıldığımız bu macerada kendi başkentimiz işgal edilecek ve düşman orduları bu başşehri alarak buradaki insanları ortadan kaldırmaya çalışacak. Biz de bu kuvvetli savaş atmosferinde hayatta kalmaya çalışacak, etrafı keşfetmeye başlayacak ve hayatta kalanlarla birlikte kendimize ilişkin bir takım kurmaya başlayacağız. Oyun içerisinde yeniden sağı solu keşfederek çeşitli kaynaklar elde edecek ve geliştirici takımın belirttiğine nazaran de oyun içerisinde üç farklı bölge bulunacak. Bu bölgelerin farklı teması ve farklı düşman cinsleri bizlere aktarılacak ve daima olarak buralara gidip gelebileceğiz.
Kendi hayatımızı riske attığımız ve hayatta kalmaya çalıştığımız bu üretim içerisinde bizlere taktik tabanlı savaşlar eşlik edecek. Bu taktik tabanlı savaşları birçok oyunda görebiliyoruz. Örneğin XCOM oyununu bu yapı için örnek verebiliriz.
Oyun içerisinde yeniden üstte bahsettiğim üzere kendimize ilişkin bir grup kurabilecek ve sağda solda hayatta kalan insanları bu gruba dahil edebileceğiz. Yeniden etrafı keşfetmeye çalışacak ve etraftan toplanacak çeşitli kaynakları kendi hanemize yazdırabileceğiz. Oyunda yeniden kendi karakterlerimizi yükseltebilecek, bu karakterlerin hünerlerini daha da arttırabilecek ve düşmanlara karşı daha tesirli bir biçimde karşı çıkacağız. Oyunda bunun yanı sıra craft – zanaat sistemi de yer alacak. Bu sistemle bir arada yeni içerikler üretebilecek ve yeni objelerin kilidini açabileceğiz. Alışılmış bunun için de etrafı keşfetmek ve kaynaklar toplamak gerekecek. Bu sayede craft sistemiyle birlikte etraftan bulduğumuz objeleri birleştirerek yeni öğeleri kilidini açabileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde deneyimleyebileceğimiz çok fazla sayıda içerik yer alacak. Bu içeriklerle bir arada bir yandan hayatta kalmaya çalışacak öteki yandan ise başkentimizi işgal altından kurtarmaya başlayacağız. Oyunda tekrar farklı farklı karakterler bulunacak ve bu karakterlerle birlikte etkileşime geçerek onların avantajlarından faydalanabileceğiz. Eşsiz yetenekleri ve ekipmanlara sahip olan bu hayatta kalanlarla bir arada atılacağımız macerada sıra tabanlı aksiyon sistemi çok değer arz edecek ve bu aksiyon sistemiyle birlikte en yeterli atakları ve stratejileri gerçekleştirmemiz gerekecek.
Bağımsız geliştirici tarafından biz oyunculara sunulacak olan bu taktik rol yapma hayatta kalma oyunu 13 Nisan tarihinde geliyor. Üstte da bahsettiğim üzere oyun taktiksel rol yapma ve retro grafikleri birleştiriyor ve yandan görünümlü kamera bakış açısıyla bir arada bizlere farklı bir tecrübe sunmaya çalışacak. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz oyunu Steam sayfası üzerinden istek listenizi ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Oyunun Türkiye fiyatı belirli değil lakin çıkış yaptığı gün bu fiyattan haberdar olabileceğiz.
 
– DE-EXIT – Eternal Matters (14 Nisan: Switch, bulmaca, keşif, platform)
 
 
SandBloom Studio tarafından geliştirilen ve HandyGames tarafından yayınlanacak olan bulmaca, keşif, platform oyunu DE-EXIT – Eternal Matters, 14 Nisan tarihinde geliyor. Farklı farklı bölgelere geçiş yapabileceğimiz ve yeni yerleri keşfedebileceğimiz bu oyun içerisinde büyük bir maceraya atılacak, bu macera içerisinde çeşitli saklılık ögeleri içeren kısımlara giriş yapacak ve bizlere sunulan kıssanın sırlarını açığa çıkarmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde art planda bizlere bir kıssa anlatılacak, bu öykü kapsamında ilgi cazibeli bir ayrıntının bizlere sunulması bekleniyor. Bu art planda yer alan kıssa gerek orta sahnelerle gerekse diyaloglar aracılığıyla bizlere aktarılacak diyebilirim. Çeşitli sırları ve gizemleri açığa çıkarabileceğimiz bu oyun içerisinde bir karakteri denetim edecek, bu karakterle bir arada yeni yerlere yanlışsız giriş yapabilecek ve bu karşımıza çıkan zorlukları aşmaya çalışacağız.
 
 
Oyun içerisinde platform ve bulmaca öğeleri çok sık bir biçimde karşımıza çıkacak. Örneğin bir yerden bir yere atlamak için bu platform zorluğunu aşmak büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde yeniden çok fazla platform zorluğu yer alacak ve çeşitli bulmacaları da çözerek bu platform zorluklarını aşmaya çalışacağız ve yeni kısma hakikat ilerlemeye başlayacağız.
Oyunda gerçekçi bir sanat tarzı benimsenmemiş durumda daha çok küplerden oluşan bir dünya bizleri bekliyor olacak. Küplerden oluşan dünyaya Minecraft örneğini verebiliriz. İki oyunda da olduğu üzere gerek dizaynlar gerekse küplerin oluşumu birbirine benzerlik gösteriyor.
Tehlikeli bir dünyaya dalış yapabileceğimiz ve bu dünyadaki sistemi kurtarmaya çalışabileceğimiz yapı içerisinde animasyonlar hayli fazla karşımıza çıkacak. Geliştirici takımın belirttiğine nazaran bu animasyonlar hareket yakalama teknolojisi ile yapılmış durumda. Münasebetiyle gerek orta sahneler gerekse karakterin hareketi gerçekçi bir formda karşımıza çıkacak ve akıcı bir animasyon şemasının olmasını bekliyoruz.
 
 
Farklı farklı keşfedebileceğimiz kısımların yer alacağı ve her keşifle birlikte zorluğun artacağı oyun içerisinde bir de gerçekçi görsel efektler bulunacak. Bu görsel efektler sayesinde oyun içerisinde büyük bir dünyada yer aldığınızı ve büyük bir maceranın içerisinde olduğumuzu görebileceğiz. Oyun içerisinde yeniden farklı farklı olaylar meydana gelecek, bu olayların ne olduğunu ve neden olduğunu öğrenmeye çalışacak ve bu kıssaya kapsamında finale hakikat ilerlemeye başlayacağız.
Dünyayı ve günü kurtarmaya çalıştığımız bu bulmaca platform macera oyunu içerisinde bir yandan kapalılık ögeleri da bulunacak. Bu saklılık ögeleri ile birlikte çeşitli platform zorluklarını aşmaya çalışacak, düşmanlardan kaçmaya başlayacak ve daha fazlasını yapabileceğiz. Oyunun temelinde ve gerisinde bir kıssa yer alacak ve bu kıssa kapsamında bizleri büyük bir macera bekleyecek. Tek oyunculu bir yapıyı benimseyen macera oyunu içerisinde ilgi cazibeli bir kıssanın bizlere sunulması bekleniyor.
 
 
Beklenmedik olaylarla karşılaşabileceğimiz ve çeşitli maceralara çıkabileceğimiz bu oyun içerisinde bu dünyanın sırlarını çözmeye çalışacak, bu sırları çözerken çeşitli zorluklarla karşılaşacak ve bu zorlukları da aşmak büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde bulunduğumuz ortamda birçok bulmaca bulunacak ve bu bulmacaları çözmek için hem karakteri hem de aklımızı kullanmak gerekecek. Oyun içerisinde yer alan bulmacaların zorluk düzeyi artış göstermeye başlayacak. Yani birinci etapta kolay bir formda bu bulmacalar ve platform  zorlukları karşımıza çıkacak, daha sonra bu bulmacaların biraz daha çözülmesi sıkıntı hale geldiğini göreceğiz. Zorlukların artış göstermesi bizim için rastgele bir sorun teşkil etmiyor. Zira o vakte kadar oyunun mekaniklerini ve yapısını çözüyor ve ona nazaran atılımlarımızı gerçekleştirmeye başlıyoruz. Ekseriyetle oyun imalcileri zati bu tasarımı benimsiyor diyebiliriz.
Bilim kurgu temasının yer aldığı bu bulmaca macera oyunu içerisinde birçok platform zorlukları yer alacak. Platform zorluklarını aşmak büsbütün bizim işimiz olacak. Bu sekanslar karşımıza farklı farklı zorluklar biçiminde çıkacak. Örneğin bir yerden bir yere atlamak ve o yere ulaşmak için bulmacaları çözmek, mekaniklerin mantığını kavramak, kilitleri açmak, sağda solda yer alan butonlara dokunmak ve daha fazlası bu zorluklar ortasında yer alacak.
 
 
Heyecanlı bir yapının ve öykünün bizlere aktarılmaya çalışıldığı bu oyun içerisinde her bir bölgenin farklı teması ve zorlukları bulunacak. Yeni yeni bölgelere ilerleyebileceğimiz ve bu yerleri keşfedebileceğimiz yapı içerisinde çeşitli sırları açığa çıkarabilecek ve bu sırları da ortaya çıkarmak için bulmacaları çözmeye koyulacağız. Oyun içerisinde bir karakteri denetim edecek, bu karakterle birlikte büyük bir maceraya atılacak ve bu dünyayı tehlikelerden arındırmaya başlayacağız.
Ölüm ve çlümden sonraki hayatı ele alan bu üretim içerisinde bizleri üstte bahsettiğim üzere bilim kurgu teması bekliyor olacak. Orta sahnelerle birlikte desteklenen kıssa bizlere hoş bir formda aktarılmaya çalışılacak. Bu orta sahneler üstte da bahsettiğim üzere hareketi yakalama teknolojisi ile bir arada hazırlanmış durumda. Yani hareket yakalama teknolojisinden kastım gerçekçi bir yapının bizlere sunulduğunu söyleyebiliriz. Zira bu orta sahneler bir insanın yaptığı hareketlerin oyuna aktarılması formunda karşımıza çıkıyor. Münasebetiyle gerçekçi bir animasyon tarzının bizlere sunulacağından bahsedebiliriz.
 
 
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere birçok farklı bölge bulunacak. Bu bölgelere hakikat giriş yapabilecek ve çeşitli bulmacaları çözmeye çalışacağız. Oyun içerisinde karanlık ve aydınlık bir yapı bizleri bekliyor olacak. Yani bir bölgede hava aydınlık ve büsbütün güneşliyse öbür bir bölgede ise bu havanın büsbütün kendini karanlığa bıraktığını görebiliyoruz yani bölgeler ortasında vakit ve hava faktörü değişkenlik gösterebiliyor.
DE-EXIT – Eternal Matters içerisinde tekrar çözebileceğimiz bulmacalar ortasında sağa sola hakikat taşıyabileceğimiz çeşitli küpler yer alıyor. Bu küplerle bir arada açabileceğimiz kapılar ve mekanikler bunun yanı sıra boşluklardan ileriye yanlışsız atlayabileceğimiz platform zorlukları ve daha fazlası yer alıyor. Bunları çözmek için de alışılmış ki öncelikle bölgenin temasını çözmeye çalışıyor daha sonra bu bulmacanın mantığını anlayarak bu bulmacalar üzerinde süreçler yapmaya koyuluyoruz. Doğal biraz da baş patlatmak gerekiyor lakin bu bulmacaların çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Zira gerek yapısından gerekse oyunun gidişatından ötürü bu bulmacalar çok sıkıntı bir biçimde karşımıza çıkmayacak.
 
 
 
Kısaca toparlayacak olursak oyun içerisinde platform ve bulmaca zorlukları büyük yer kaplayacak. Bu bulmacaları aşmak için sağı solu tarayacak ve yerin bizlere sunduğu temayı özümsemeye başlayacağız. Oyun içerisinde bir karakteri denetim edecek ve bilim kurgu teması bizlere aktarılacak. Art planda büyük bir öykü anlatılmaya çalışılan oyunda bu kıssa orta sahnelerle birlikte desteklenecek.
Keşif odaklı bulmaca macera platform oyunu 14 Nisan tarihinde bir oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunu şu anda Steam sayfası açık durumda Steam sayfasından dilerseniz istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı üzere bildirim alabilirsiniz. Oyunun ayrıyeten Türkiye fiyatı aşikâr değil fakat çıkış yaptığı gün fiyattan haberdar olabiliriz. Siz de bu biçim üretimlerden ve öykü odaklı bir keşif platform oyunlarından hoşlanıyorsanız bu oyuna bir baht verebilir ve bir göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu