Oyun

Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #1

 
Nisan ayı listelerini paylaşmaya devam ediyoruz. Nisan ayının ikinci haftasında yani 8-14 tarihleri ortasında çıkış yapacak birçok oyun bulunuyor. İşte bu tarihte çıkış yapacak oyunlar: 
 
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #1
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #2 
 
– Cynthia: Hidden in the Moonshadow (10 Nisan: aksiyon, macera, keşif, gizlilik)
 
 
 
Catthia Games tarafından geliştirilen ve tıpkı takım tarafından yayınlanacak olan aksiyon, macera, keşif, saklılık oyunu Cynthia: Hidden in the Moonshadow, 10 Nisan tarihinde geliyor. Kadın bir karakterle bir arada atılacağımız bu büyük macera içerisinde farklı bölgelere hakikat ilerleyebilecek, bu bölgeleri keşfedebilecek ve bizlere sunulan bu görünümlerin ve atmosferin tadını çıkartabileceğiz. Oyun içerisinde yeniden kapalılık odaklı bir yapı yer alacak bunun yanı sıra karşımıza çeşitli bulmacalar çıkabilecek ve bu bulmacaları da çözmeye çalışacağız. Bu bulmacaların zorlukları kolaydan zora hakikat değişkenlik gösterecek ve birinci etapta oyuna alışmamız için natürel ki kolay bulmacalar karşımıza çıkacak.
Renkli bir sanat tarzının yer aldığı ve üçüncü şahıs kamera bakış açısıyla birlikte ilerlemeye koyulduğumuz bu macerada çevresel etkenler hayli değer arz edecek. Oyun içerisinde etraf ögeleri ile bir arada etkileşimine geçebilecek ve elimizdeki yay ile birlikte büyük bir maceraya atılacağız. Elimizdeki yay ve ok silahı ile birlikte ilerleyerek yayımızı ve silahımızı belli bölgelerde ve kısımlarda geliştirebilecek ve yükseltebileceğiz. Oyun içerisinde kullanabileceğimiz ve sırtımızda hep yer alacak olan bu yay ile bir arada çeşitli bulmacaları çözebilecek, düşmanların dikkatini dağıtabilecek ve üzerimize hakikat çekerek onları gafil avlayabileceğiz. Oyundaki bu yay ve ok kullanabileceğimiz tek silah olarak bulunacak.
 
 
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere hem bulmaca hem de zımnilik mekanikleri bulunacak. Çevresel ögelerle bir arada etkileşime geçebileceğimiz bu oyun içerisinde farklı farklı öğeler bulunacak. Oyunda bunun dışında farklı farklı platform zorlukları da yer alacak ve bu platform zorluklarını aşmak için karakterimizi hakikat bir formda denetim etmeye başlayacağız. Oyunda karşımıza yüksek bir zirvelik alan çıkabilecek, bu yüksek alana tırmanabilecek ve istediğimiz üzere düşmanlara gizlice yaklaşabileceğiz. Tehditleri ve tehlikeleri alt etmeye çalıştığımız bu renkli dünya içerisinde bir yandan atmosfere kendimizi kaptırırken öbür yandan ise bâtın kapaklı işler çevirerek art planda yer alan tehditleri ortadan kaldırmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde tehditlere karşı gizlice yaklaşabilecek, onları bir anda alaşağı edebilecek ve yüksek alanlara hakikat tırmanabileceğiz. Dikkatlerini dağıtabileceğimiz çeşitli maharetlerin de bulunduğu bu oyun içerisinde elimizde bulunan yay ve ok ile bir arada yeterli işler başarmaya çalışacak ve bu mevzuda usta olmaya başlayacağız.
 
 
Üçüncü şahıs kamera bakış açısına sahip bu kapalılık odaklı macera aksiyon oyunu içerisinde bir de art planda bizlere kıssa anlatılacak. Bu öykü kapsamında ilgi cazip bir yapının bizlere sunulması hedeflenecek. Bu öyküyle birlikte bir yandan kıssanın sonuna ulaşmaya çalışacak öteki yandan ise tehditleri alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde bir köyümüz bulunacak ve bu köyümüze neler olup bittiğini öğrenmeye çalışacak ve sevdiklerimizi kurtarmak için büyük bir işe girişmeye koyulacağız. Oyunda yeniden karanlık güçler bulunacak ve bu karanlık güç teması oyunda daima olarak karşımıza çıkacak. Oyun içerisinde karanlık güçlerin nereden geldiğini bulabilecek, onları alt etmek için neler yapabileceğimizi öğrenebilecek ve elimizdeki yay ve ok ile birlikte bu tehditleri ortadan kaldırmaya çalışacağız.
Cynthia: Hidden in the Moonshadow içerisinde hem gündüz hem de gece mühletince büyük gayretlere atılabilecek ve bu iki vakit döngüsü içerisinde de kendimizi büyük maceranın içerisinde bulabileceğiz. Oyunda gece olduğu vakit ayın yüzeye yansımasını ve parlaklığını görebilecek tekrar gündüz olduğu vakit da güneşin alabildiğince vurduğu ışık hüzmelerini deneyimleyebileceğiz. Oyun içerisinde genel manada aydınlık bir hava benimsemiş durumda ve bizlere renkli bir sanat tarzıyla sunulması hedeflenmiş. Zati grafik biçimine bakacak olursak daha çok çizgi üslubu bir sanat tarzı benimsemiş durumda. Münasebetiyle gerçek dışı bir yapının bizlere sunulduğundan bahsedebiliriz. Şayet gerçeklik takıntınız varsa en azından grafik konusunda tahminen de bu oyunu oynamak istemeyebilirsiniz.
 
 
 
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere bir köyümüz bulunacak. Bu yaşadığımız köyde sevdiklerimiz bulunacak ve bir gün bu köye büyük baskınlar düzenlenecek. Baskınlar ise çeşitli güçler tarafından yapılacak ve bu güçlerin  nereden geldiğini öğrenmeye çalışacağız. Karanlık güçlerin hakim olmaya çalıştığı bu dünyada biz de kendimizi muhafazaya alacak, bu karanlığı ortadan kaldırmak için ışığı anahtar olarak kullanacak ve daha fazlasını yapmaya çalışacağız. Bir yandan etrafı keşfedebileceğimiz öbür yandan ise neler olur gittiğini anlamaya çalışacağımız bu oyun içerisinde bir bayan karakteri denetim edecek, bu bayan karakterle birlikte farklı bölgeleri ilerleyecek ve ortada bulunan bulmacaları çözmeye ve platform zorluklarını aşmaya çalışacağız.
Oyunda tekrar karakter animasyonları ve vuruş dinamikleri çok eğlenceli bir formda karşımıza geliyor. Oyunun şu anda zati Steam üzerinde bir demo sürümü bulunuyor. Dilerseniz demo sürümü üzerinden oyunun bir kısmını deneyebilir ve oyunu bizlere neler vadettiğini bu yapı içerisinde görebilirsiniz. Bu demo sürümü içerisinde oyunun birinci kısımlarına oynayabilir, karakterin nasıl bir yapıya sahip olduğunu ve bizlere nasıl bir dünyanın sunulacağını görebilirsiniz. Bu demo sürümü hayli değerli zira oyunu satın alıp almayacağınızı da karar veren bir yapıyı büyüyesinde barındırıyor diyebilirim.
 
 
Oyun içerisinde elimizde bulunan yay ile bir arada bu renkli dünyadaki tehditleri ortadan kaldırmaya koyuluyoruz. Oyundaki yayımız ile bir arada attığımız oklar çok çeşitli maharetlerle birlikte düşmanları bulabiliyor ve biz de elimizdeki yaya farklı farklı geliştirmeler yapabiliyoruz. Oyun içerisinde tekrar tekli oklardan çoklu ok atmaya kadar patlayıcı onlardan farklı ok tiplerine kadar çeşitli hünerlere sahip atışlar yapabiliyor ve bu atışlarla birlikte düşmanları gafil olarak avlayabiliyoruz.
Oyun içerisinde bulmaca sekansları da epeyce yer kaplıyor. Bu bulmaca sekanslarıyla bir arada tekrar yayımızı kullanıyoruz. Bulmaca alanları esasen karşımıza geldiği anda buranın bir bulmaca içerdiğini görebiliyor ve bulmaca alanları da yer yer karşımıza çıkıyor diyebilirim. Oyun içerisinde bu bulmacaların dışında bir de craft sistemi bulunuyor. Bu craft yani zanaatkarlık sistemi ile birlikte etraftan bulduğumuz kaynakları birleştirebiliyor, bu kaynakları birleştirerek yeni öğelerin kilidini açabiliyor ve yayınımızı ve okumuzu güçlendirebiliyoruz.
Craft sistemi ateş başında işliyor ve ateş başında birçok farklı kaynağı birleştirerek yeni öğeler elde edebilme bahtına erişebiliyoruz. Bu mekanikle birlikte süratli bir halde yeni öğelerin kilidini açabiliyoruz. Bu sistem oyuna çeşitlilik getiriyor diyebilirim.
 
 
Oyun içerisinde uzun bir tecrübe izleri beklemiyor. Hasebiyle kısa sürecek bir macera bu oyun içerisinde bizlere sunulacak diyebilirim. Aslında büyük çaplı bir üretim olmadığı için kısa ve öz bir kıssa bizlere aktarılacak. Oyun içerisinde kullanabileceğimiz çeşitli hünerler bulunacak, bu marifetlerle birlikte etrafı keşfetmeye koyulacağız ve tehditleri alt etmeye çalışacağız. Duygusal bir öykünün yer aldığı bu oyun içerisinde biz de kendimizi bu tehditlere karşı koruyabilecek ve sevdiklerimizi de bu uğurda kaybetmemeye çalışacağız.
 
– Beyond the Long Night (13 Nisan: aksiyon, roguelike, macera)
 
 
Noisy Head Games tarafından geliştirilen ve Yogscast Games tarafından yayınlanacak olan aksiyon, roguelike, macera oyunu Beyond the Long Night, 13 Nisan tarihinde geliyor. Farklı farklı bölgelerin ve yerlerin bulunduğu platform oyunu içerisinde birçok bölgenin üstesinden gelmeye çalışacak ve karşımıza çıkan tuzakları alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde berbatların hakim olduğu bir dünyada bulunacak, bu berbatlığı alt etmenin ve ortadan kaldırmanın yolu ise karşımıza çıkan bulmacaları çözmek olacak. Oyun içerisinde farklı farklı kısımlara ilerleyebilecek ve bu kısımlar ortasında geçiş yapabileceğiz. Her kısımda farklı platform zorlukları ve çözmemiz gereken bulmacalar bulunacak. Bunları çözmek ve aşmak için de çeşitli atılımlar yapmak zorunda kalacağız.
Dikkat alımlı bir temaya ve sanat tarzına sahip olan bu oyun içerisinde ortalık bir anda kaosa sürüklenebilecek ve kendimizi büyük bir alanda bulabileceğiz. Oyunda karşımıza çıkan platform zorluklarını aşmak için çeşitli atılımlar yapmak durumunda kalacağız ve burada farklı karakterlerle etkileşime geçebileceğiz. Oyun içerisinde her bölgede farklı karakterler bulunacak ve bu karakterlerle diyaloğa girerek buralardan nasıl çıkabileceğinizi öğrenebileceğiz. Bunun yanı sıra kıssanın ayrıntıları hakkında da bilgi sahibi olabileceğiz.
 
 
Sevimli karakterlerin yer aldığı bu oyun içerisinde bir balona bağlanıp üstlere yanlışsız süzülebilecek, kendimizi bu çukurdan üste hakikat çıkarabileceğiz. Oyunda farklı farklı platform zorlukları ve  kullanabileceğimiz çeşitli oyun içi ögeler bulunacak. Bu oyun içi öğelerle bir arada kendimizi kurtarmaya çalışacak ve içerisinde bulunduğumuz durumdan sıyrılmaya başlayacağız.
Aksiyonun ve bulmacanın bir ortada olduğu bu oyun içerisinde başka tarafta da nişancı ögeleri bulunuyor. Örneğin bir balonla üstlere hakikat süzülürken bizi takip eden bir ışık hüzmesi olduğunu görebiliyoruz, bu hüzmeyi ortadan kaldırmak için de çeşitli ateşlemeler yapabiliyor ve onu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bir balonla uçarken sağımızdan sorumuzdan uçan objeler de gelebiliyor, bu uçan objeleri ortadan kaldırmak için de silahımıza davranabiliyoruz diyebilirim. Hasebiyle oyun içerisinde hem aksiyon hem bulmaca hem de nişancı ve platform ögeleri bulunuyor. Böylelikle bizlere geniş bir oyun içi içerik sunulmaya çalışılıyor.
 
 
Yeraltı dünyasına atıldığımız bu platform aksiyon oyunu içerisinde hem etrafı keşfedebiliyor hem de düşmanların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Karanlık bir yapının ve atmosferin bizlere sunulduğu bu oyun içerisinde birçok farklı ve yeni kısım bizleri bekliyor olacak. Oyunda hem Rogue-like ögeleri hem de aksiyon ve macera ögeleri bulunacak. Bu tuhaf ve karanlık yeraltı dünyasından üstlere gerçek çıkmak için çeşitli ataklar yapmak durumunda kalacağız.
Oyun içerisinde bir balonla birlikte üstlere hakikat süzülebilecek, karşımıza çıkan ve etrafımızda dolanan uçan öğeleri de ortadan kaldırmaya çalışacağız. Atıldığımız bu macera platform oyunu içerisinde büyük bir yeraltı mağarasında ve dünyasında bulunacak, yeraltı dünyasının makus krallığını ortadan kaldırmaya çalışacağız. Oyun içerisinde berbatlığın hakim olduğu bir dünyada bulunacak ve buradaki insanları aslında bu makûs durumdan kurtarmaya çalışacak ve çeşitli platform zorluklarını ve bulmacalarını da bu esnada aşmaya çalışacağız. Etrafın kaosa sürüklendiği ve farklı yeraltı yaratıkların ve etraf etmenlerinin ortaya çıktığı bu oyun içerisinde farklı farklı düşman tiplemeleri de bulunacak. Düşman tiplemeleri ortasında ışık hüzmelerinden bizi takip eden objelere kadar birçok farklı tıp yer alacak.
 
 
Düşmanların toplandığı ve ortalığın kaosa sürüklendiği alanlar da bulunacak. Örneğin bir alana atıldık ve bu alan içerisinde hem bizi takip eden ışık üzmesi hem de bizi takip eden çeşitli düşman çeşidi ve daha fazlası bizlere sunulacak. Sağdan soldan gelen düşman atışları, bizim ateşleme yaptığımız silahımız  -ve daha fazlası ortalığın kaosa sürüklenmesine sebebiyet verecek ayrıntılardan biri. Yani etrafta bu kadar çok oluşumun ve hareketin bulunması ortalığı kaosa sürüklenmesinin bir sebebi olarak karşımıza çıkacak.
Farklı bölgelere atıldığımız ve farklı maceralara yol aldığımız bu yeraltı dünyası içerisinde rastgele oluşturulmuş  mekanlara hakikat adım atabiliyor ve her bir alanda farklı ögeleri deneyebiliyoruz. Oyun içerisinde çeşitli bulmacaları çözebiliyor ve çeşitli bulmacaları alt etmek için zihnimize güvenmek durumunda kalıyoruz. Oyunda yeniden bulmacalara karşı çeşitli atılımlar yapabiliyor bu kesimleri çözerken karşımıza çeşitli düşman tipleri çıkabiliyor ve bunları alt etmek için de çeşitli hareketler yapabiliyoruz. Oyunda yeniden sonsuz savaş döngüsü ve sonsuz düşman cinsleri bulunuyor. Bunlar daima olarak üstümüze gelebiliyor ve biz de buradan bir an evvel çıkmaya çalışıyoruz. Hem etrafı keşfedebiliyor hem bu kesimleri çözebiliyor hem de düşmanları alt etmeye çalışıyoruz. Yani üç hareketi de bir ortada yapmaya çalışıyoruz.
 
 
Bir dizi gizemi ortaya çıkarabileceğimiz bu oyunun içerisinde kaos teması işleniyor. Oyun içerisinde yapacağımız ataklar ortasında ateş etmek, eşya fırlatmak, muhteşem güçlerimizi kullanmak, üstlere hakikat süzülmek, sağa sola hareket etmek ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda yapacağımız şeyler her ne kadar geniş olsa da daima olarak diken üstünde olacak ve bir formda bu bölgeden çıkmaya çalışacağız. Tekrar oyun içerisinde düşmanları alt etmek ve bulmacaları çözmek için çeşitli özel öğeler toplayabilecek ve bu özel öğelerle birlikte yeteneklerimizi ve karakterimizi geliştirebileceğiz ve böylelikle daha tesirli bir formda düşmanların karşısına ve bulmacaların karşına çıkabileceğiz.
Beyond the Long Night içerisinde her bölgede farklı farklı karakterler bulunacak ve bu karakterlerle birlikte etkileşime geçebileceğiz. Etkileşime geçtiğimiz bu karakterlerle bir arada onlardan misyonlar alabileceğiniz ve yan misyonlara dahil olabileceğiz. Bu yan misyonlar olağan ki isteğe bağlı olarak karşımıza çıkacak hasebiyle bunları yapıp yapmamak büsbütün bize bağlı olacak. Fakat yan vazifeler ana öykü vazifeleri ile temaslı olacak hasebiyle bu vazifeleri yapmak bizim açımızdan daha düzgün olabilir diyebilirim.
 
 
Oyun içerisinde bir yandan etrafı keşfederken bir yandan vazifeleri yapmaya çalışırken olağan bir taraftan da hayatta kalmaya çalışacağız. Oyunda karşımıza sıklıkla düşman kümeleri ve düşmanlar çıkacak ve onları alt etmek için de çeşitli atılımlar yapmak durumunda kalacağız. Oyun içerisinde yandan görünümlü bir kamera bakış açısı bulunacak ve bu bakış açısıyla bir arada kamera bazen yakınlaşıp uzaklaşabilecek, bu durum natürel ki bulunduğumuz ortama ve bulunduğumuz aksiyon durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterecek.
Oyunda etraftan çeşitli objeler bulabilecek ve bu objelerle bir arada çeşitli yükseltmeler yapabileceğiz. Bu yükseltmeleri dilersek envanterimizde daima olarak tutabilecek ve bunları sonsuz sayıda toplayabileceğiz. Sonsuz sayıda topladığımız bu öğelerle bir arada çeşitli kombinasyonlar yapabilecek ve bu kombinasyonlarla bir arada düşmanların üstesinden daha kolay bir halde gelebileceğiz. Oyun içerisinde ateş edebilecek, obje fırlatabilecek, sağa sola yanlışsız hareket edebilecek ve üstlere hakikat uçabileceğiz.
 
 
13 Nisan tarihinde çıkış yapmayı bekleyen bu oyunu platform bulmaca ve aksiyon severler deneyebilir ve bir göz atabilir. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. İstek listenize eklediğiniz anda bundan haberdar olmamanız mümkün değil. Şayet sizde bu stil kaosa sürüklendiğiniz bir bulmaca platform aksiyon oyunundan hoşlanıyorsanız bu imale bir baht verebilirsiniz.
 
– Harvest Island (14 Nisan: çiftçilik, macera, gizem, keşif)
 
 
Yobob takımı tarafından geliştirilen ve Yobob Games tarafından yayınlanacak olan  çiftçilik, macera, gizem, keşif oyunu Harvest Island, 14 Nisan tarihinde geliyor. Üstten görünümlü piksel sanatlı bu macera oyunu içerisinde tıpkı vakitte çiftçilik simülasyonu ögeleri da bulunuyor. Bu üretimde kendimize ilişkin bir çiftlik yapabiliyor, koyunlarımızı kırpabiliyor, ineklerimizi sağabiliyor ve onlardan süt alabiliyor böylelikle tam bir çiftçilik simülasyonu ögelerini deneyimleyebiliyoruz. Oyunda tüm bunları yaparken bir yandan da bizlere geniş bir dünya sunuluyor. Bu dünyada etrafı gezip keşfedebiliyor, çeşitli sırları açığa çıkarabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz.
Hem çiftçilik simülasyonu hem de keşif ögelerini bünyesinde barındıran bu üretim içerisinde öteki öbür bölgelere adım atabiliyor ve buraları büsbütün keşfetmek bizim işimiz oluyor. Oyun içerisinde öteki küçük adaları ziyaret edebiliyor, bu ziyaret ettiğimiz esnada farklı hayvanlarla ve karakterlerle arkadaşlık edebiliyoruz. Farklı yerlerde ve farklı bölgelerde etkileşime geçebileceğimiz birçok canlı bulunuyor. Bu canlılarla bir arada çeşitli eşyalar toplayabiliyoruz, misyonlar alabiliyoruz ve etrafı keşfederek çeşitli öğeleri elde edebiliyoruz. Elde ettiğimiz öğeler ile birlikte oyun içerisinde bizlere sunmanın kıssanın aslını öğrenmeye çalışıyoruz.
 
 
Bir yandan rahatlatıcı bir yandan da keşif ögelerine bizlere sunarak içimizi kabartan bir yapı ile karşımıza çıkacak olan bu oyun içerisinde deniz kenarlarına da giriş yapabiliyoruz. Oyun içerisinde deniz kenarlarında yengeçler, kaplumbağalar, karidesler ve daha fazlası yer alıyor yani oyun içerisinde karşılaşabileceğimiz çok sayıda canlı çeşidi bizleri bekliyor olacak diyebilirim. O yüzden hem etrafı keşfedebiliyor hem kendimize ilişkin çiftlik yapabiliyor hem de bizlere sunulan bu dünyayı deneyimleyebiliyoruz.
Oyun içerisinde Will isimli bir çocuk karakterin rolünü üstleniyor, bu çocuk karakterle bir arada etrafı keşfedebiliyor, adayı gezmesine yardımcı olabiliyor ve elinden tutabiliyoruz. Oyunda bir taraftan babamız ve öteki taraftan da kız kardeşimiz bulunuyor. Bunlarla birlikte de etrafı keşfedebiliyor ve ada seyahatine çıkabiliyoruz. Oyun içerisinde göründüğünden çok daha fazla ayrıntı bizleri bekliyor olacak. Oyunda tekrar öteki bölgelere gidebilecek, her bölgenin bir teması bulunacak ve gece ve gündüz döngüsü içerisinde yer alacak. Gece ve gündüz döngüsü yalnızca karanlık atmosfer ve ışıkların değişimi biçiminde olacak.
 
 
Piksel grafikli bu imal içerisinde etrafı keşfederken çeşitli eşyalar ve objeler toplayabileceğiz, topladığımız bu eşyaları ve objeleri envanterimize atabileceğiz ve bu eşyaları da ilahlara adak olarak adayabileceğiz. Oyun içerisinde bir taraftan farklı bir yapı benimsendiğini üstte söylemiştim. Burada da bu mekanik sayesinde nasıl bir içerik bizlere sunulacak merak içerisindeyim. İlahlara adak olarak adadığımız ve eşyalar bizlere ne üzere avantajlar sağlayacak şu an için bilmiyoruz, bakalım daima birlikte göreceğiz.
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere birçok çeşit aslında bu oyun içerisinde harmanlanıyor. Oyunda hem keşif ögeleri hem macera hem simülasyon hem de çiftçilik ögeleri yer alıyor. Birçok tıbbın harmanlandığı bu oyun içerisinde yapacağımız çok şey bulunuyor. Hasebiyle yapacaklarımız ortasında etrafa keşfetmek, diğer bölgelere geçiş yapmak ve seyahat etmek bunun yanı sıra deniz kenarlarına gidip çeşitli deniz canlıları toplamak, deniz kenarlarında yahut göl kenarlarında balıkçılık yapmak bulunuyor. Tekrar oyun içerisinde toplayabileceğimiz ve yakalayabileceğiniz çok sayıda balık çeşidi bulunuyor, kendimize ilişkin bir çiftlik kurmak ve daha fazlası bu oyunda yer alıyor diyebilirim.
 
 
Geliştirici grubun belirttiğine nazaran oyundaki canlıların hareketleri büsbütün o andaki doğal hayatına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Yani bir balık şayet sığ bir gölde yüzüyorsa bu balığın hareketleri ona nazaran şekilleniyor ve biz de tutmak için o derece zorlanıyoruz yahut daha rahat tutabiliyoruz. Bu stil mekanikler de oyun içerisinde yer alacak bakalım nasıl bir deneyeyim bizlere sunulacak.
Oyun alışılmış ki karşımıza birinci etapta çiftçilik simülasyonu olarak çıkıyor. Hasebiyle oyun, çiftçilik simülasyonunu bizlere sunmak için geniş bir içeriği bizlere aktarmaya çalışıyor. Oyunun aslında temel yapısında çiftçilik simülasyonu yer alıyor, bu çiftçilik simülasyonun yanına keşif ve macera ögelerini katıyor, böylelikle bizlere açık bir dünyayı sunmaya çalışıyor. Sunduğu bu dünya sayesinde de bir yandan kendi geçimimizi sağlıyor öteki yandan da etrafı keşfederek çeşitli öğeleri ve ögeleri bulabiliyoruz. Hem keşif macera hem de çiftçilik ögeleriyle bir arada kendimize ilişkin bir dünya yaratıyoruz. Oyunda tekrar etrafta dolanabiliyor, baltalarla bir arada ormanlara giriş yapabiliyor ve bunun yanı sıra kendimize olta, merdiven ve çeşitli aletler yapabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde üstte bahsettiğim üzere bir allaha tapma olayı bulunuyor, bu adak adama olayı oyun içerisinde etraftan bulduğumuz objelerle birlikte oluyor. Geliştirici takımın belirttiğine nazaran bu mekanik aslında oyunun temelinde de bulunan bir yapıyı bizlere sunuyor. Münasebetiyle bunun işlemiş biçimi oyun içerisinde her oyuncuya nazaran değişken gösterebiliyor.
Kısaca toparlayacak olursam oyunda geniş bir içerik yapısı bizleri bekliyor olacak. Piksel grafikli bu üstten görünümlü keşif macera çiftçilik oyunu içerisinde kendimize ilişkin bir çiftlik kuracak, kurduğumuz bu çiftlikte bir arada farklı hasatlar yapabilecek – kendi geçimimizi sağlayabileceğiz. Çiftçilik yaptığımız esnada etrafı keşfedebilecek, yeni bölgelere yelken açabileceğiz, etrafı keşfederek çeşitli ögeler ve öğeler toplayabilecek, topladığımız bu öğeleri de yaradanlara adak olarak adayabileceğiz ve ardından çeşitli bonuslar kazanabileceğiz. Oyunda gece ve gündüz döngüsü bulunacak bu gece ve gündüz döngüsü bizlere hissettirilmeye çalışılacak. Yani gündüz güneş ışığının vuruş açılarından gece ise ay ışığının üzmelerinden yararlanabilecek ve yolumuza bu halde devam edebileceğiz.
 
 
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere bir ailenin çocuğu olarak rol alacağız. Bir yandan etrafı keşfederken başka yandan etraftan bulduğumuz çeşitli ögelerle birlikte yeni aletler ve araçlar üretebileceğiz. Oyunda bulduğumuz denizlerden ve göllerden balıkçılık yapabileceğiz. Bunun yanı sıra oyun içerisinde dinamik bir hava sistemi yer alacak. Bu hava sistemi ile birlikte yağmur yağabilecek yahut güneş açabilecek, vakit geçtikçe de yavaş yavaş yağmur şiddetini arttırabilecek yahut azaltabilecek. Bu geçişler aslında bizlere hissettirilmeye çalışılacak.
Yapılacak çok şeyin olduğu  bu oyun içerisinde farklı farklı hayvanlarla ve karakterlerle etkileşime geçebilecek ve tanışabilecek – onlarla arkadaş olabilecek ve çeşitli aktiviteler yapabileceğiz. Oyunda rastgele aksiyon yahut şiddet içerikli bir mekanik bulunmayacak. Hasebiyle ardımıza yaslanabileceğimiz ve rahat bir formda oynayabileceğiniz bir yapı bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde rahat rahat etrafı gezebilecek, farklı bölgelere adım atabilecek, yeni canlı çeşitleri ile karşılaşabilecek, onlara ne olduğunu öğrenmeye çalışacak ve daha fazlasını yapabileceğiz. Oyun içerisinde geniş bir dünyayı keşfedebilecek, yeni bölgeler ve  etkileşime geçebileceğimiz canlılar da bizleri bekliyor olacak.
 
 
Bu şekil siz de piksel grafikli bir keşif macera oyunlarından hoşlanıyorsanız bir yandan da çiftçilik ve balıkçılık yapmak istiyorsanız bu imale bir baht verebilirsiniz. Oyun 14 Nisan tarihinde biz oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz istek listenize ekleyebilirsiniz. İstek listenize eklediğiniz vakit oyun çıktığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bildirimler ekseriyetle mail adresinize düşüyor, şayet taşınabilir uygulamanız varsa üstten bildirim biçiminde de karşınıza gelebiliyor.
 
– GHOSTWARE: Arena of the Dead (12 Nisan: nişancı, aksiyon, bilim kurgu)
 
 
Daev Team tarafından geliştirilen ve Hyperstrange tarafından yayınlanacak olan nişancı, aksiyon, bilim kurgu oyunu GHOSTWARE: Arena of the Dead, 12 Nisan tarihinde biz oyun severler ile buluşmaya hazırlanıyor. 1990’lardan ilham alan ve eski şekil grafiklere sahip olan bu nişancı aksiyon oyunu içerisinde bizleri süratli bir aksiyon ve macera yapısı bekliyor olacak. Oyun içerisinde hem retro biçimi hem de nişancı usulü birbirine harmanlanacak ve bu üretim içerisinde arena biçimi bir shooter oyununa giriş yapacağız.
Geçmişimizden kaçmaya çalıştığımız ve karşımıza çıkan düşmanları alt edebildiğimiz bu oyun içerisinde Molly isimli bir karakter olarak oynayacağız. Bu karakterle büyük bir aksiyon ve maceraya giriş yapacak, bununla bir arada de karşımıza çıkan düşmanları alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde eski usul grafikler yer alacak ve bu stil grafiklerle birlikte yolumuza çıkan düşmanları ortadan kaldırarak temizlemeye çalışacağız. Oyunun yapısı her oyuncuya hitap etmeyebiliyor münasebetiyle bu imal eski usul grafiklerden hoşlanmayanlar ve daha yenilikçi bir yapı isteyenler için bu oyun yetersiz gelebilir.
 
 
Retro üslubunu nişancı çeşidi ile harmanlayan bu oyun içerisinde elimize silahımızı alabiliyor ve büyük bir seyahate gerçek adamımızı atabiliyoruz. Oyun içerisinde kullanabileceğimiz çeşitli stili silahlar bulunuyor ve bu silahlarla bir arada ilerlemeye çalışıyoruz. 90’lardan ilham alan bu oyun içerisinde karşımıza çeşitli düşmanlar çıkabiliyor ve bu düşman çeşitlerini silahımızla bir arada alt etmeye çalışabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı kısımlar ve yerler bulunuyor, bu kısımlara geçiş yaparak yeni zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Her kısımda kısımda farklı temalar ve farklı zorluklar bizleri bekliyor münasebetiyle bir bölgeye giriş yaparken etrafı yeterlice incelemeli ve elimiz her vakit tetikte olmalı.
Oyun içerisinde bir de art planda bizlere kıssa anlatılıyor. Bu kıssa kapsamında geçmişimizden kaçmaya çalışıyor ve bu sayede hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde yeniden yapabileceğimiz çeşitli seçimler bulunuyor ve bu seçimlerle birlikte gideceğimiz yolu kendinizi seçebiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı arena kısımları bulunuyor, bu arena kısımları ile birlikte elimize aldığımız silahlarla ortalığı kasıp kavurabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde tekli silahlardan taramalı silahlara buz tabancalarından farklı bilim kurgu temasına sahip silahlara kadar birçok silah çeşidini elimize alabiliyor ve ortadaki düşmanları alt etmeye çalışabiliyoruz. Oyunda yeniden silahla öldürdüğümüz düşmanlar haricinde bir de parkur zorlukları bulunuyor. Bu parkur zorluklarını aşmak için de sağdan soldan atlayabiliyor ve duvarların üzerinde bir süre yürüyebiliyoruz. Oyun içerisinden olağan düşmanlar haricinde bir de işveren savaşları yer alıyor. Bu işveren savaşlarını aşmak için de çok süratli hareket etmemiz gerekiyor ve sağa sola hakikat kaçmamız lazım. Oyundaki bu işverenleri alt etmek hayli eğlenceli görünüyor ve bizlere daha çok Quake üslubu bir oyun yapısını sergiliyor diyebilirim.
Tek oyunculu bir oyun tecrübesini bizlere sunmayı hedefleyen bu oyun içerisinde büyük maceralara atılabiliyor, bu maceralarla bir arada hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde farklı zindanlardan ksıımlara, arenalardan odalara ve daha fazlasına kadar çeşitli kısımlar bulunuyor. Oyunda platform zorluklarının yanı sıra farklı biçimde düşmanlar bulunuyor. Bu düşmanların her birinin farklı özellikleri ve maharetleri yer alıyor. Onları alt etmek için öncelikle nasıl saldırdıklarını ve atak yaptıklarını öğrenmemiz lazım münasebetiyle daha sonra bu düşmanları kolay alt edebiliyoruz. Oyun içerisinde pompalı tüfeklerden taramalı tüfeklere kadar birçok silah tipi yer alıyor. Bu silah çeşitlerini oyun içerisinde ilerlediğimiz kısımlardan bulabiliyoruz.
 
 
Oyunda her kısım bizlere farklı bir tecrübe sunmayı hedefliyor. Arena arena ilerlediğimiz bu kısımlarda karşımıza çıkan düşmanları alt etmeye çalışıyor ve elimizdeki silahlara davranıyoruz. Oyun içerisinde farklı karakterler ile karşılaşabiliyor, karşımıza çıkan karakterlerle bir arada konuşabiliyoruz. Art planda bizlere bir kıssa anlatıldığı için bu öyküyü karşılıklı konuştuğumuz karakterler aracılığıyla öğrenebiliyoruz. Karakter konuşmaları bu oyun içerisinde değer kazanıyor diyebilirim lakin tabi diyalogların içi değerli.
Oyun içerisinde yeniden farklı oyun modları yer alıyor ve bizlere tam bir Quake tecrübesini sunmayı hedefliyor diyebilirim. Bu modlar ortasında bayrak kapmaca, bölge ele geçirmece ve daha fazlası yer alıyor. Münasebetiyle oyun tam bir eski usul nişancı- arena tecrübesini bizlere aktarmayı hedefliyor.
 
 
Oyun içerisinde yeniden farklı farklı yerlere ilerleyebilecek ve bu kısımlar ortasında yeni bölgeler keşfetmeye çalışacağız. GHOSTWARE: Arena of the Dead içerisinde keşfettiğimiz alanlarda yeni öğeler kazanabilecek ve bu öğelerle birlikte kendinizi geliştirebileceğiz. Oyun içerisinde farklı silah çeşitlerini sağdan soldan bulabilecek, çeşitli bâtın geçitleri açabilecek ve bu imal içerisinde neler olup bittiğini öğrenebileceğiz. Oyunda etrafta keşfettiğimiz ve bulduğumuz öğeleri ve silahları dilersek envanterimizden alabilecek ve bu silahları ve öğeleri düşmanlara karşı kullanabileceğiz. Oyun içerisinde tekrar arenalarda sağdan soldan toplayabileceğimiz çeşitli daire biçiminde objeler bulunacak. Bunları da alarak kendimize çeşitli bonuslar katabileceğiz.
Atıldığımız bu seyahat boyunca farklı farklı düşmanlarla karşılaşabilecek, her bölgede farklı düşman tipleri ile uğraşmaya çalışacağız. Oyun içerisinde olağan düşmanların haricinde bir de işveren savaşları bulunacak. Bu işveren savaşları olağan düşmanlara karşı daha şiddetli ve daha çetin geçecek. İşverenleri alt etmek için öncelikle onların atak tarzlarını öğrenmemiz gerekecek ve daha sonra onlara nasıl saldırmamız gerektiğini başımızda kurmamız gerekecek. Oyun içerisinde bulunan bu işverenlerin her birinin farklı özelliği bulunacak. Münasebetiyle onları öncelikle güzel tahlil etmemiz gerekecek.
 
 
Oyun içerisinde çok süratli hareket edebilecek ve atlama – zıplama yeteneğimiz bulunacak. Hasebiyle bunları düşmanlara- paotronlara karşı kullanmamız lazım. Çeşitli arenalarda kapıştığımız bu üretimin içerisinde elimizdeki silahlara davranarak ortalığı kasıp kavurabilecek ve düşmanları alt edebileceğiz.
Kısaca toparlayacak olursam oyun bizlere tam bir arena nişancı tecrübesini sunacak. Eski biçim grafiklere sahip olmasından ötürü tahminen de her oyuncuya hitap etmeyebilir. Hasebiyle yenilikçi ve yeni üslup oyunlar severler için bu oyun tatmin edici gelmeyebilir.
Oyun içerisinde eski üslupta ve eski imgelerde çeşitli karakterler karşımıza çıkacak. Bu karakterlerle bir arada etkileşime geçebilecek, etkileşime geçtiğimiz bu karakterler bizlere art planda anlatılan kıssa kapsamında çeşitli bilgiler verecek ve bu bilgilerle bir arada öykünün gidişatını öğrenebileceğiz. Oyun içerisinde farklı seçim kısımları bulunacak ve bu seçimlerle birlikte gidişatımızı değiştirebileceğiz. Bunun yanı sıra atıldığımız bu macerada farklı bölgelere geçiş yapabilecek ve bu bölgeleri keşfedebileceğiz. Keşfettiğimiz alanlarda farklı silahlar ve çeşitli öğeler bulacak, bunları da envanterimize atarak düşmanlara karşı kullanacağız. Oyunda bir yandan sağdan soldan gelen düşmanları alt etmeye çalışırken başka yandan da öyküye kapsamında neler olup bittiğini öğrenmeye çalışacağız.
 
 
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere çeşitli modlar bulunacak. Bu oyun modları ortasında bayrak kapmaca ve bölge ele geçirmece yer alacak. Oyun içerisinde bayrak kapmaca aslında ismi üstünde bir bölgede bayrağı kaparak kendi bölgenize getirmekten ibaret olacak. Bu üretim çok eğlenceli bir tecrübemi üzere sunmayı hedefliyor diyebilirim.
Siz de bu stil eski aksiyon nişancı oyunlarından hoşlanıyorsanız bu imale bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Oyun 12 Nisan tarihinde biz oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor ve erken erişim sürümünde çıkış yapacak. Erken erişim sürümünde oyunun bir kadro yanılgıları bulunabilir. Hasebiyle bu kusurları geliştirici takıma bildirmemiz gerekiyor. Geri bildirim yaptıktan sonra geliştirici grup de bu kusurları düzeltecek ve oyuna yeni mekanikler ekleyecek. Erken erişim sürümünün ne kadar süreceği hakkında bir bilgi yok fakat en az 5-6 ay erken erişim sürümünde kalacağını kestirim ediyorum.
 
– Voodolls (13 Nisan: kule savunma, çevrimiçi, strateji)
 
 
SideRift tarafından geliştirilen ve Tate Multimedia tarafından yayınlanacak olan kule savunma, çevrimiçi, strateji oyunu Voodolls, 13 Nisan tarihinde geliyor. Klasik kule savunma oyunlarından farklı olarak bu oyun içerisinde üçüncü şahıs bir kamera bakış açısıyla birlikte kendi alanımızı ve bölgemizi savunmaya çalışıyor, oyun içerisinde karşımıza gelen karanlık ve gizemli düşmanları alt etmeye çalışıyoruz. Hem tek oyunculu hem de çevrimiçi eşli olarak oynayabileceğimiz bu kule savunma strateji oyunu içerisinde farklı farklı bölgelerden gelen düşmanlara karşı gelmeye çalışıyor, kendi bölgemizde bulunan alanı savunmaya ve burada hayatta kalmaya çalışıyoruz.
Oyun içerisinde dehşet oyunlarından aşina olduğumuz woodo bebekler yer alıyor. Aksiyon strateji ögelerinin bulunduğu bu üretimde bu woodo bebekleri alt etmeye çalışıyor ve onlara karşı hem kendimizi hem de bölgemizi savunmaya çalışıyoruz. Oyunda renkli bir tema benimsenmiş durumda. Münasebetiyle hem etraf hem karakterler hem de atmosfer büsbütün renkli bir biçimde karşımıza çıkıyor. Bu da oyunun ilgi cazibeli yanlarından biri diyebilirim.
Oyun içerisinde klasik kule savunma yapısı yer almıyor yani olağan kurallarda kule savunma oyunları çoklukla üstten görünümlü bir bölgeyi savunma formunda olarak karşımıza çıkıyordu lakin bu oyun içerisinde üçüncü – birinci şahıs kamera bakış açısıyla bir karakteri denetim ediyor, bu karakterle bir arada üzerimize gelen düşman kümelerini ve düşmanları alt etmeye çalışıyor ve kendi kulemizi yani bölgemizi savunmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde yapacağımız pek çok atak bulunuyor, bu atak ile bir arada karşımıza çıkan woodo bebeklerini aldı ediyor ve onları geldiği yere geri gönderiyoruz.
 
 
Bir yandan müthiş düşmanların bulunduğu ve tuhaf tiplemelerin yer aldığı bu oyun içerisinde kendi karakterimizle bir arada yanımıza arkadaşımıza alabiliyor ve arkadaşlarımızla birlikte bu bölgeyi savunmaya koyulabiliyoruz. Hem tek oyunculu hem de çevrimiçi ile oynayabileceğimiz bu oyun içerisinde arkadaşlarla oynamak doğal ki daha zevkli oluyor.
Farklı farklı düşman tipleri bu üretim içerisinde yer alıyor. Bu düşman tiplerinin her birinin farklı özellikleri bulunuyor. Oyunda ekseriyetle üzerimize düşmanların koştuğunu görebiliyoruz ve bunlarla birlikte kendi bölgemizi müdafaaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde güvenliği sağlayacağımız bölge değişkenlik gösteriyor ve bu bölgeyi korumak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Oyunda tek oyunculu bir yapıyı oynamaktansa arkadaşlarla birlikte bir grup olarak yer almak daha zevkli olabiliyor. Oyunda arkadaşlarla bir arada oynadığımız vakit kendi ortamızda bir strateji belirleyebiliyor ve o strateji ve plana nazaran düşmanları alt etmeye çalışıyoruz. Oyunda yeniden farklı farklı kullanabileceğimiz çeşitli maharetler yer alıyor. Bu hünerlerle bir arada kitle denetimini elimize alabiliyoruz ve kitle denetim hünerleri ile bir arada düşman kümelerine ortadan kaldırabiliyor ve kolay kolay bölgemize savunabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde dört oyuncuya kadar bir dayanak sunuluyor yani toplamda dört oyuncu olarak bir bölgede yer alıyor ve kendi bölgemizi ve kulemizi savunmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde tekrar kendi kadro arkadaşlarınızla birlikte güçlerimizi birleştirebiliyor ve farklı farklı yetenekler öğrenebiliyoruz. Oyunda tekrar kendi ekip arkadaşlarımıza birlikte bir sinerji oluşturabiliyor, bu sinerjiyle birlikte zayıf taraflarımızı kapatabiliyor ve şahsî marifetlerimizi bu sayede açığa çıkarabiliyoruz. Oyunda üzerimize gelen düşman kümelerine karşı plan ve strateji yaparak ekibimizle birlikte onları kolay bir halde alt edebiliyoruz.
Oyun içerisinde denetim ettiğimiz karakterlerin özellikleri ve maharetleri bulunuyor. Bu özellikleri ve maharetleri ortaya çıkararak güçlendirebiliyor ve bunları yeni öğelerle ve objelerle kombin edebiliyoruz. Bu oyun içerisinde yeni silahlar bulabiliyor ve yeni hünerler elde edebiliyoruz. Münasebetiyle kendi karakterimizle birlikte ve yeni marifetlerle birlikte savunmamızı oluşturabiliyoruz.
 
 
Oyunda kendimizi savunmamız gereken çok farklı düşman tipleri bulunuyor. Büyükten küçüğe hakikat farklı düşman tipleri ile karşımıza çıkacak olan bu oyun içerisinde ani olarak saldıran kırmızı yaratıklardan süratli hızlı koşan bebeklere kadar birçok farklı tıp bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde kendi bölgemizi ve alanımızı savunmak için çeşitli savunma araçları kurabileceğiz. Savunma araçları ortasında taretler, tuzaklar ve daha fazlası yer alıyor. Bunları kullanmak da büsbütün bize ilişkin olacak.
Oyunda kullanacağımız ve kurabileceğimiz taretlerin yerlerini biz belirliyor olacağız münasebetiyle nasıl bir strateji ve plan belirlemek istiyorsak ona nazaran atak yapmamız gerekecek. Oyunda yeniden ekip arkadaşlarımızla bir arada bu taretlerin yerlerini belirleyebilir ve düşmanları geliş açılarına nazaran bu taretlerin kullanımını yapabiliriz. Oyunda yeniden bir dizi tuzaklar yer alıyor. Bu tuzaklarla birlikte düşmanların geliş yollarına hakikat kurabiliyor ve onları kolay bir halde alt edebiliyoruz ve yavaşlatabiliyoruz. Klasik kule savunma oyunlarında olduğu üzere birinci etapta 4-5 farklı savunma sistemi bulunuyor. Yani düşman kümeleri birinci olarak birinci savunma çizgisini geçtikten sonra ikinci savunma sınırında geçmek zorunda kalacak. Münasebetiyle her bir savunma çizgisini tek tek savunabiliyor ve buralardan geçmemelerini sağlayabiliyoruz. Son savunma çizgisine geldikleri vakit da son bir uğraşla birlikte düşmanları ve düşman kümelerine alt etmeye çalışıyoruz.
 
 
Yine üstte bahsettiğim taret ve tuzaklar haricinde bir de savunma olarak kurabileceğimiz ateşleme kuleleri ve toplar bulunuyor. Bunlarla bir arada düşmanları daha da yavaşlatıyor ve onları daha fazla alt etme talihimiz olabiliyor. Oyun içerisinde çok uygun strateji ve plan belirlemek durumunda kalıyoruz. Hasebiyle düşmanlar üzerine direkt koşmak yerine onların ataklarını evvelce kestirmek, ona nazaran bir plan belirlemek daha mantıklı olacak.
Oyunda düşman dalgalarını ortadan kaldırmamız gerektiği için daima olarak savunma çizgisini düzgün bir formda savunmamız gerekiyor. Bu imal içerisinde arkadaşlarımızla birlikte büyük bir ahenk içinde olmamız gerekiyor. Oyun içerisinde savunmamız gereken farklı farklı bölgeler bulunuyor ve bu bölgelerin temaları ve yapıları birbirinden farklılık gösteriyor. Örneğin bir oyun içerisinde cehennemin dibindeyken ve her yer kırmızı ve karanlıktan ibaret iken öbür tarafta orman içerisine dalabiliyor ve yeşil bir örtünün ardında kendi bölgemiz savunmaya çalışıyoruz.
Oyunda üstte bahsettiğim üzere üçüncü şahıs bir kamera bakış açısı bulunuyor lakin geliştirici takımın belirttiğine nazaran bu kamera bakış açılarına iki yeni mod da ekleniyor. Yani oyun içerisinde üç farklı kamera bakış açısı yer alıyor. Düşmanların geliş açılarına ve oyundaki durumunuza nazaran bu kamera açılarını değiştirebiliyor ve ortalarında geçiş yapabiliyoruz. Hasebiyle üçüncü şahıs kamera bakış açısı, birinci şahıs kamera bakış açısı ve öbür kamera modları ortasında çarçabuk geçiş sağlayabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde olağan kule savunma mekaniğinin haricinde bir de art planda kıssa yer alıyor. Bu kıssa modu kapsamında çeşitli bölgelere atılabiliyor ve çeşitli vazifeleri yapmaya çalışabiliyoruz. Lakin bu biçim oyunlarda alışılmış ki öykünün çok art planda kalabileceğini biliyoruz. Hasebiyle bu oyunu kıssası nedeniyle değil de kendi bölgemizi savunma hedefiyle oynayabileceğimizi söyleyebilirim.
13 Nisan tarihinde PC platformuna çıkış yapacak olan bu kule savunma strateji aksiyon oyunu bizlere renkli ve eğlenceli tecrübe sunacak üzere görünüyor. Bu şekil oyunlardan hoşlanıyorsanız ve ilginizi çektiyse bu imale bir talih verebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve oyunun çıktığı gün bundan haberdar olabilirsiniz.
 
– Guardians Of Gaia (11 Nisan: üçüncü şahıs, çevrimiçi, dövüş, aksiyon)
 
 
Handmade Games tarafından geliştirilen ve tıpkı grup tarafından yayınlanacak olan üçüncü şahıs, çevrimiçi, dövüş, aksiyon oyunu Guardians Of Gaia, 11 Nisan tarihinde geliyor. Renkli grafiklere ve çizgi sinema usulü karakterleri ile karşımıza çıkan bu üretim içerisinde çevrimiçi bir yapı hisleri bekliyor olacak. Bu oyun içerisinde farklı farklı karakterler bulunacak, bu karakterlerden rastgele birini seçebilecek ve rakip oyuncularla bir arada kapışabileceğiz. Oyun içerisinde PVP oyun modu bulunuyor ve bu oyun modu sayesinde çeşitli kapışmalar yaşayabiliyor ve büyük çabalar içerisine girebiliyoruz.
Çevrimiçi odaklı bu dövüş aksiyon oyunu içerisinde elimize bir kılıç alabiliyor, yumuklarımızı konuşturabiliyor yahut farklı objeler fırlatabiliyoruz. Oyunda farklı farklı karakterler bulunuyor ve bu karakterlerin her birinin yetenekleri ve maharetleri farklılık gösteriyor. Oyunda bayan karakterlerden erkek karaktere ninja üslubu karakterlerden sumo karakterlere kadar birçok usulde kullanabileceğimiz savaşçı bulunuyor. Bu savaşçılarla birlikte kadromuzu kurabiliyor, kurduğumuz grup ile başka oyunculara karşı kapışabiliyor ve oyun içerisinde bir nevi hayatta kalmaya çalışıyoruz.
 
 
Üst seviye bir oyun tecrübesi beklemediğimiz ve bunun yanı sıra animasyonların biraz alt düzeyde karşımıza çıktığı bu imal bağımsız bir grup tarafından geliştiriliyor. Münasebetiyle oyundan beklentiniz çok yüksek olmasın, hayal kırıklığına uğramanız mümkün. Zira oyunun gerek fragmanlarına gerekse imgelerine baktığımız vakit karakterlerin yürüyüş biçimleri – animasyonları, vuruş dinamikleri ve ortam orta seviyeli bir oyun hissiyatı veriyor yani üst seviye bir oyun tecrübesi beklemememiz gerekiyor.
Oyun içerisinde kalkanlı savaşçıdan elinde alev kılıcı tutan bir bayan karaktere kadar birçok farklı üslupta savaşçı bulunuyor ve bu savaşçıları ortasında seçim yapabiliyoruz. Oyun içerisinde bir grup kurabiliyor, bu takımımıza arkadaşlarımızı davet edebiliyor ve bu arkadaşlarımızla birlikte geniş bir dünyayı adım atabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı çeşitte düşmanlar karşımıza çıkabiliyor ve bunları alt etmek için de elimizdeki yeteneklere sarılabiliyoruz. Oyun içerisinde olağan oyunculardan hariç bir de etrafta öldürebileceğimiz çeşitli yaratıklar bulunuyor. Bunları da alt etmek büsbütün bizim işimiz oluyor.
 
 
Guardians Of Gaia içerisinde tekrar etraftan bir şeyler toplayabiliyor ve bunları avantajımıza kullanabiliyoruz. Oyunda yeniden en fazla 4 şahsa kadar bir grup oluşturabiliyor ve en fazla yanımıza 3 arkadaşımızı davet edebiliyoruz. Yeniden tıpkı biçimde karşı grup da 4 kişi olarak karşımıza çıkıyor yani dörde dört bir ekip savaşı tecrübesi elde edebiliyoruz diyebiliriz. Oyun içerisinde üçüncü şahıs bir kamera bakış açısı bulunuyor ve karakterimizi rahat bir halde denetim edebiliyoruz. Oyunda bir dizi farklı karakterler ortasında seçim yapabiliyor ve bu savaşlar ortasına dahil olabiliyoruz.
Takım tabanlı bu aksiyon macera oyunu içerisinde bir yandan hayatta kalmaya çalışıyor öteki yandan ise hem öbür oyuncuları hem de oyun içerisinde yer alan yaratıkları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde her bir karakterin farklı özelliği ve hüneri bulunuyor. Bu özelliklerle birlikte istersek kılıcımız savurabiliyor istersek kalkanımızı gelen ataklara karşı kullanabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Oyun içerisinde kullanabileceğimiz birçok karakter yer alıyor ve bunları kullanmak da büsbütün bize ilişkin oluyor.
 
 
Oyunda atıldığımız bu gayrette kendi takımımız ile birlikte bu arenaya hakim olmaya çalışıyor ve öteki oyuncularla bir arada büyük bir uğraşa girişebiliyoruz. Oyunda yeniden etrafta çeşitli yuvarlak objeler yani çekirdekler bulunuyor, bu çekirdekleri ortadan kaldırmak için çaba atılıyoruz. Oyunda çekirdeğe vurduğumuz esnada farklı yaratıklar çıkabiliyor ve bu çekirdekleri kim evvel patlatırsa ve ortadan kaldırırsa o grup 1-0 önde başlıyor diyebiliriz.
Temel emelimizin oyun içerisinde yer alan çekirdekleri ortadan kaldırmak oldu bu oyunda farklı kristalleri ortadan kaldırabiliyor kristalleri ortadan kaldırdıktan sonra bu bölgelere hakim olmaya çalışıyor ve öbür grup oyuncularını alt etmeye başlıyoruz O yüzden hem bölge hakimiyetini ele geçirmeye hem de çekirdekleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz oynayan temel maksadı aslında bu.
Oyun içerisinde yeniden her bir savaşta farklı tecrübeler ve ganimetler elde edebiliyor ve bunları kullanabiliyoruz. Oyunda tekrar karakterimizin farklı farklı maharetleri bulunuyor ve bu marifetleri dilersek yükseltebiliyoruz ve yeni marifetlerin kilidini açabiliyoruz. Oyunda yeni hünerlerin kilidini açmak için savaşlardan galip çıkmak gerekiyor ve galip çıktığımız savaşlardan da çeşitli ganimetler ve silahlar elde edebiliyoruz. oyunda farklı silahları elimize alabiliyor ve bunları takabiliyor ve ayrıyeten rakip oyunculara karşı gelebiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde farklı şekilde silahlar bunları ve bu silahları kullanmak büsbütün bizim işimiz oluyor. Oyunda bir silah üzerinde ustalaşabiliyor ve farklı silahlar üzerine yeni hünerler açabiliyoruz bu büsbütün bize kalmış. Hasebiyle oyun içerisinde kendi usulümüzü belirleyebiliyor ve ona nazaran karakterimizi de yanımıza alarak bu oyun içerisinde gayrete başlıyoruz.
Guardians Of Gaia içerisinde farklı bölgeler ve arenalar bulunuyor. Bu bölgelerde ve arenalarda hayatta kalmak biraz kuvvetli olabiliyor. Bu oyunda tekrar karlı bölgelerden çimenli ve güneşli bölgelere ırmaklardan kıyı kısımlarına kadar birçok farklı bölge bulunuyor. Bu bölgelerin her birinin teması farklı bir biçimde karşımıza çıkıyor ve etrafın değiştiğini de görebiliyoruz. Oyun içerisinde her bir bölgenin kendine ilişkin zorlukları bulunuyor ve bu zorlukları aşmak da büsbütün bize kalıyor. Oyunda bir yandan çekirdekleri ortadan kaldırmaya çalışırken öteki yandan çevresel faktörleri de es geçmiyoruz. Hasebiyle bize saldıran yaratıklar bulunabiliyor ve bu yaratıkları da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.
 
 
Oyunda bir yandan etraf etmenleriyle uğraşıyor başka yandan ise rakip oyuncularla bir arada kapışabiliyoruz. Oyunda farklı silahları ve özelleştirmeleri deneyebiliyor ve bu özelleştirmelerle birlikte yeni marifetlerin kilidini açabiliyoruz. Oyunda tekrar çeşitli öğeleri elimize alabiliyor böylelikle kendi avantajımıza kullanabiliyor ve özel hücumlar gerçekleştirebiliyoruz. Çaba esnasında elimizde olan silahı değiştirebiliyor, yeni silaha geçiş yapabiliyor ve oyunun ortasında aslında bu değişimleri tamam gerçekleştirebiliyoruz.
Taktik ve stratejinin değerli olduğu bu oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere birçok özellik ve içerik bizleri bekliyor olacak. Kısaca toparlamak gerekirsek oyunda bir grup kuruyoruz, bu takım 4 bireyden oluşuyor – karşımızda da 4 kişilik bir grup bulunuyor ve takımla bir arada bir ortaya geliyoruz. Bu ekiple bir arada çeşitli misyonlar yapmaya koyuluyoruz, bu misyonlar ortasında etrafta bulunan çekirdekleri ortadan kaldırmak ve etraf etmenlerine karşı hayatta kalmak yer alıyor. Oyunda yeniden bu çekirdekleri yok ederken etraftan yaratıklar saldırabiliyor ve öteki taraftan da oyuncular bu çekirdeği yok etmeye çalışıyor.
 
 
İki kadro da bu halde çekirdeği yok etmeye çalıştığından ötürü hem ortalık birbirine giriyor hem etraf etmenleri de bu işin içerisinde karışıyor yani ortalık savaş alanına dönüyor diyebiliriz. Oyun içerisinde farklı farklı bölgeler ve arenalar bulunuyor. Bu arenalar birbirinden farklılık gösteriyor. Yeniden seçebileceğimiz ve kullanabileceğimiz çeşitli karakterler bulunuyor, bu karakterlere yeni silahlar ve marifetler kazandırabiliyoruz.
11 Nisan’da çıkış yapacak olan bu aksiyon dövüş oyununu dilerseniz siz de Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilirsiniz ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Oyunda üstte da dediğim üzere beklentiniz çok yüksek olmasın hasebiyle gerek animasyonlardan gerekse karakterlerin dizaynlarından bunu esasen anlayabiliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu