Donanım

Exynos 2200 işlemcinin çıkış tarihi resmen açıklandı

Qualcomm, amiral gemisi olarak nitelendirilen üst düzey akıllı telefonlar için geliştirdiği Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisini ay başında tanıttı. Tayvan merkezli MediaTek ise TSMC tarafından 4nm fabrikasyon süreciyle üretilen Dimensity 9000 işlemcisini Kasım ayında duyurdu. Apple, iPhone 13‘te kullandığı A15 Bionic ile elini güçlendirirken; artık gözler Samsung’a çevrildi.

Samsung, AMD paydaşlığıyla geliştirdiği Exynos 2200’ü Ocak ayında tanıtacağı sav ediliyordu. Bu söylentileri doğrulayan Güney Koreli şirket, en yeni amiral gemisi işlemcisinin çıkış tarihini resmen açıkladı.

Exynos 2200, 11 Ocak’ta geliyor

Samsung, amiral gemisi telefonlarına güç verecek olan Exynos 2200’ü 11 Ocak 2022’de tanıtacağını açıkladı. Şirket toplumsal medya hesabında, işlemcinin performansına atıfta bulunmak emeliyle #PlaytimeIsOver etiketiyle birlikte “Oyun pazarı ciddileşmek üzere” paylaşımı yaptı. Lakin ne yazık ki, işlemci hakkında ayrıntıya yer vermedi.

#PlaytimeIsOver. Oyun pazarı ciddileşmek üzere. RDNA 2’den doğan yeni GPU ile bir sonraki #Exynos için bizi izlemeye devam edin. 11 Ocak 2022.

Ortaya çıkan sızıntılara nazaran Exynos 2200, Snapdragon 8 Gen 1 üzere 4nm üretim sürecinden geçmedi. Bunun yerine Samsung, Exynos 2100’deki üzere 5nm fabrikasyon sürecini tercih etti. Ayrıyeten AMD ile el sıkışan Güney Koreli teknoloji devi, PC ve konsollarda da gördüğümüz RDNA2 GPU’yu yeni işlemcisine yerleştirdi. Ek olarak ışın izleme üzere teknolojilere de yer verdi.

Exynos 2200’ün bir Cortex-X2 CPU çekirdeği, üç Cortex-A710 CPU çekirdeği ve dört Cortex-A510 CPU çekirdeği olmak üzere 8 çekirdekli olacağı biliniyor. Öbür yandan irtibat kalitesi konusunda geliştirilmiş bir 5G modemin yanı sıra; gelişmiş yapay zeka (AI) sürece teknolojisini bünyesinde barındıracağı kestirim ediliyor.

Galaxy S22 serisinde kullanılacak

Samsung her amiral gemisi akıllı telefonunda yaptığı üzere, Galaxy S22 serisinde de geleneği bozmayacak. Aygıtın Avrupa sürümünde Exynos 2200 işlemciye yer verecekken; Hindistan, Çin ve ABD pazarlarında ise Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili versiyonunu satışa sunacak.

Pekala ya sizler Exynos 2200’den neler bekliyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda belirtmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu